
A termelékenység növelésében kulcsfontosságú a digitalizáció
Hazánk tartósan 4% körüli GDP-növekedési teljesítményéhez szükséges a termelékenység fokozatos bővülése, amelyet a vállalati szektor digitalizációjának magasabb foka támogathat. Magyarország aktualizált 2024-es Konvergencia Programjában szereplő becslések szerint hazánk potenciális GDP-növekedése 2025-2028 között 3,2-3,8% lehet, amelyből 2,2-2,8%-pontot a termelékenység hozzájárulása tehet ki. Az Európai Bizottság aktuális előrejelzése ennél pesszimistább, 2023-2028 között 2-2,5%-os potenciális GDP-növekedéssel számolnak, amelyben a termelékenység részaránya 1,1-1,2%-pont. A két előrejelzési modell közötti különbséget az eltérő termelékenységi hozzájárulás okozza, amely leginkább a munkatermelékenységtől, innovációtól és digitalizációtól függ. A termelékenység területén elért jövőbeli eredmények biztosíthatják, hogy bezáruljon a Pénzügyminisztérium és az Európai Bizottság GDP-növekedési becslései közötti növekedési rés.

A hazai vállalati szektort erős dualitás jellemzi a termelékenység alapján, ami visszavezethető az alapvető digitális technológiák használatára is. A magyar vállalatok termelékenysége erősen különbözik a vállalatméret szerint, a 2023-as becslések alapján a magyar kkv-k a nagyvállalatok termelékenységének 54%-át érték el, miközben az EU átlag 59% volt. Eközben az elaprózott magyar vállalatszerkezet az oka, hogy az alacsonyabb termelékenységű kkv-szektor hozzáadott értékből való részesedése magasabb az EU átlagánál. A bemutatott kettősség a vállalatok digitalizáltságában is megmutatkozik, az alapvető üzleti szoftverek használatában minél kisebb a vállalatméret, annál nagyobb a lemaradás az EU átlagához képest.

A munkatermelékenység alakulása és a gazdaságok digitalizációs szintje között közepesen erős kapcsolat mutatható ki a nemzetközi adatok alapján. A termelékenység és a digitalizáció közötti kapcsolat szorosságát például az egyes országok relatív munkatermelékenységének és a széles körben elfogadott digitális gazdaság és társadalom indexének (DESI) elemzésével lehet megállapítani. A két mutató európai uniós értékeit egymás mellett vizsgálva megállapítható, hogy közepesen erős korreláció van közöttük. Két jól elkülöníthető országcsoport alakult ki, egyrészt a magasabb termelékenységgel és digitalizáltsági fokkal jellemezhető nyugat-európai és skandináv országok, másrészt az alacsonyabb értékkel rendelkező kelet-közép-európai és délkelet-európai országok. Magyarország mindkét területen egyelőre lemaradó pozícióban van, a munkatermelékenységben a 24., míg a digitalizáltságban a 22. helyen állt az uniós rangsorban.

Az alacsonyabb digitalizációs szintről induló országokban az egységnyi digitalizációs fejlődés magasabb termelékenység-növekedéssel járt együtt. A munkatermelékenység és a DESI mutató historikus értékeinek felhasználásával megállapítható, hogy a digitalizációs rangsorban való teljesítményjavulás mekkora mértékben jár együtt a termelékenység növekedésével. A 2017-2022 közötti visszatekintés alapján a kelet-közép-európai és délkelet-európai régióban a DESI index 1%-pontos növekedése a munkatermelékenységet 1,4%-kal növelte. Ugyanezen időszak alatt a nyugat-európai és skandináv országokban a növekedés mértéke 0,7% volt. Mindez arra utal, hogy a digitális rangsorban elért magasabb pontszám hozzájárult a munkatermelékenység lemaradásának csökkentéséhez.

Jelentős előrehaladást tudott elérni hazánk az üzleti szoftverek integrációjában
Az üzleti szoftverek meghatározó szerepet töltenek be a vállalatok operatív működésében. Használatuk dinamikus bővülést mutatott hazánkban az utóbbi években, amely idővel a termelékenységben is megmutatkozhat. Az erőforrás-tervezést támogató ERP és az ügyfélkapcsolatok kezelését segítő CRM rendszerek használatában alapvető változás tapasztalható az utóbbi években. Az ERP szoftver használata például a 3. legnagyobb mértékben nőtt 2017-2023 között, jelenleg 35%-uk használ ilyen megoldásokat a mindennapokban. Magyarország előtt dinamikában csak Svédország és Dánia végzett. A CRM szoftvert használó vállalatok aránya Magyarországon 21 százalék, amellyel az Unió középmezőnyében helyezkedik el az ország. Az időbeli összehasonlíthatóságot a CRM rendszernél a 2023-as módszertani váltás nehezíti, azonban hazánkban úgy tudott emelkedni a mutató értéke, hogy a felmérés sokkal specifikusabb és célzottabb lett.

A vállalati szektorra jellemző dualitás megjelenik a digitalizáció területén is, amit az üzleti szoftverek használata is alátámaszt. Az erőforrás-tervezést hatékonyabbá tevő ERP szoftverek felhasználásában nagymértékű eltérés mutatkozik vállalatméret szerint. Miközben a magyar nagyvállalatok több mint 90%-a használ ilyen szoftvereket, addig a kisvállalatok mindössze 29%-a. Az ügyfélkapcsolatok terén elengedhetetlen CRM rendszereknél hasonló eltérés rajzolódik ki. A magyar nagyvállalatok közel 60%-a használja a CRM rendszereket, miközben a kisvállalatoknál ez az érték 17%. Ezt meghaladóan a CRM rendszereknél minden vállalati szegmensben alacsonyabb a használati hajlandóság, mint az EU-ban. Továbbá a vállalatméret csökkenésével párhuzamosan nő a lemaradás az EU-átlagtól.

Az alapvető üzleti szoftverek használatának felértékelődését a vállalati szektorban több tényező segítette az utóbbi években. Egyrészt külső tényezők, az általános gazdasági konjunktúra hektikussága is kihatott a vállalatok döntéseire, a koronavírus-járvány és az energiaválság kényszerhelyzetbe hozta a vállalkozásokat. Másrészt belső tényezők is hatottak a vállalatok döntéseire, ugyanis a Kormány ösztönzőket vezetett be a digitális megoldások támogatására. Gondolhatunk itt a 2016-ban indult Modern Vállalkozások Programjára, az online számlázás bevezetésére 2018-tól, vagy a 2023-tól elérhető Nemzeti Turisztikai Adatszolgáltató Központra (NTAK). Harmadrészt már előkészítés alatt állnak további vállalati digitalizációt támogató programok, ezek között található egy GINOP Plusz program keretében elérhető kkv pályázati lehetőség, valamint a vállalkozások digitális átállásának elősegítése az energiaszámlák digitalizálásával (VIDA).
Összefoglalva: a magyar gazdaság potenciális növekedési előrejelzésében eltérés van a Kormány és az Európai Bizottság között, ami a termelékenység becsült hozzájárulására vezethető vissza. A becslések közötti különbségre magyarázatul szolgálhat az eltérő digitális jövőkép. Mivel Magyarország a vállalati digitalizációban egy alacsonyabb bázisról indul és a tapasztalatok szerint innen nagyobb termelékenységi előrelépést lehet elérni, ezért az üzleti szoftverek növekvő használata bizakodásra ad okot. Amennyiben a digitális technológiák integrációja folytatódik, akkor idővel a 4% körüli gazdasági növekedés is elérhetővé válik.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Portfolio
Vérfürdőt hozott az amerikai tőzsdékre Trump vámháborúja: 2020 óta nem volt ilyen zuhanás
Esnek a részvénypiacok, gyengül a dollár.
Találkozott egymással Putyin és Trump megbízottja, lezuhant egy orosz stratégiai bombázó – Háborús híreink csütörtökön
Folyamatosan frissülő hírfolyamunk.
Eddig nem látott felvétel jelent meg a Wagner és az orosz erők közötti harcról
Így lőtték le Moszkva szupermodern harci gépét.
Vallottak az ukrán katonák: ez történik most az ukrán fronton
Nem sok jót jósoltak Oroszországnak.
Szabályosan szétverik az amerikai tőzsdéket: Donald Trump is megszólalt
Az elnök elég egyértelműen látja a helyzetet.
Ukrajna szerint Oroszország most már biztosan meg fogja támadni Európát
Már csak az a kérdés szerintük, felkészültünk-e.
Legalább 150 ezer Ft-ot ki kell tudni venni minden ATM-ből
A napokban benyújtották azt a törvényjavaslatot, amely alapján minden településen ATM-nek kell lennie. A jogszabálytervezet...
Itt a vámháború, száz éve is volt már egy
Trump beváltotta a fenyegetését és kirobbantotta a vámháborút az egész világ ellen. Az alap vámtétel 10% lesz...
Női korrupció: tanulságok a sakktábláról
Két tudós sakktáblákon bizonyította, hogy a nők kevésbé hajlamosak a tisztességtelenségre és a korrupt viselkedésre....
Hatékony HR-folyamatok 2. rész: A teljesítménytől a megtartásig
A vállalati sikerhez vezető út továbbra is az embereken keresztül vezet. A hatékony HR-folyamatokat bemutató blogsorozatunk...
A kínai siker árnyoldalai
Kína olyan mennyiséget exportál, hogy kimondani is rossz. Érdemi belső fogyasztás híján marad a kivitel, amivel még...
Mennyit bukhatsz ingatlan bérbeadás esetén az adózáson?
HitelesAndrás - Keress, kövess, költözz! Mennyit bukhatsz ingatlan bérbeadás esetén az adózáson? Ha ingatlan bérbeadásra...
Az osztalék portfólióm - 2025. március
Megcsináltam azt az optimalizálást, amit a legutóbbi posztomban leírtam. A vásárlásokkal lehettem volna kicsit türelmesebb...
Uniós zöld szabályok: komoly kihívás előtt a MENA-régió földgázexportőrei
A szigorodó uniós szabályozások hamarosan komoly nehézségek elé állíthatják a MENA-régió földgázexportőreit....
Felzárkózni Amerikához: komoly ára lesz, de szükséges
"A háborúhoz három dolog kell: pénz, pénz, és pénz!" Az év eleje óta az európai stratégiai függetlenedés...

Fókuszban a CONSTRUMA-n: zöld építés és egészséges otthon (x)

- Trump bontókalapáccsal esett a világrendnek, a legnagyobb árat az USA fizetheti
- Nagy Márton: csökkenhet a lakossági állampapírok prémiuma, és jön a szigorúbb állampapírtartás
- Drámai jóslat érkezett a nyári időjárásról: nagyon fájdalmasan érintheti Magyarországot
- Megtudtuk: komolyan érdeklődik az Egyesült Államok a Paksi Atomerőmű és több SMR-szerződés iránt is
- Óraátállítás 2025: kezdődik a nyári időszámítás
Warren Buffett helyett én: Kezdők útmutatója a befektetéshez
Fedezd fel a befektetés világát úgy, ahogy még sosem! Ez a webinárium egyszerűen és érthetően mutatja be az alapelveket, amelyekre még a legnagyobb befektetők, mint Warren Buffett is esküsznek.
A Sikeres Kereskedő - Vételi és eladási pontok, stratégiák, tőzsdepszichológia
Egy tőzsdei könyv, ami nem aranyhalat akar rád sózni, hanem felruház a horgászás képességével, ami a befektetések világában a saját kereskedési módszer kialakítását jelenti.
Bod Péter Ákos: az eddig ismert kereskedelmi rendszernek vége
Az egyetemi tanár, ex-jegybankár a Checklistben értékelte Trump legújabb vámjait.
Bőven van még tartalék a magyar agráriumban, a számok viszont nem ezt tükrözik
Hogy tudunk-e még versenyezni a lengyel vagy a nyugat-európai agrártermékekkel, az is kiderül az Alapvetés podcast új műsorából.
Harmadik ciklusára készül Donald Trump? Ez lehetséges?
Beindult a jogi csűrés csavarás.
Eladó új építésű lakások
Válogass több ezer új lakóparki lakás közül Budán, Pesten, az agglomerációban, vagy vidéken.