A 2022. évi népszámlálás eredményei már részben feldolgozásra kerültek, és megjelentek a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) oldalán. A népszámlálás egy általában tízévente ismétlődő adatgyűjtés, mely az egész országban egy időben, azonos tartalommal és egységes módszertani alapon zajlik, kiterjed minden lakásra és személyre.
A népszámlálás révén pontos és részletes képet kaphatunk hazánk népességének nagyságáról, demográfiai jellemzőiről, egészségi állapotáról, iskolázottságáról, foglalkoztatottságáról, nemzetiségi és vallási összetételéről, élet- és lakáskörülményeiről.
A Népszámlálási adatbázisban már elérhető több demográfiai és lakhatási adatsor. Ezekből többek között kiderül, hogy mennyi volt az egyes települések lakossága a 2001-es, 2011-es és a 2022-es népszámlálási adataiból kiindulva. Az adatsor alapján korábban már vizsgáltuk, mely településekre tehetik ki hamarosan a Megtelt!-táblát az agglomerációban, illetve kiválogattuk a legnépszerűbb falusi csokos településeket.
Azzal is foglalkoztunk, hogy mennyiben érinti az egyes településeket az elöregedés.
Magyarországon 2001-ben 15,16 százalék volt a 65 éves vagy afeletti lakosok aránya, mely 2011-ben 16,88 százalékra nőtt, 2022-re pedig 20,78 százalékra emelkedett. Ez azt jelenti, hogy a magyar lakosságnak több mint ötödét teszik már ki az idősebb korosztály tagjai. Kiderült többek között, hogy az országban a legmagasabb az idős lakosok aránya Debrétén (60%). A Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyei törpefaluban összesen 10-en laknak, ebből 6-an vannak 65 év felett, és 4-en tartoznak a 15-64 éves korosztályhoz. Az ugyancsak borsodi Égerszögön a 43 lakosból 20-an voltak 65 év felett, a hevesi 377 fős Parádsasváron pedig 174-en tartoznak ehhez a korosztályhoz.
A Pénzcentrum új keresőjével bárki megnézheti néhány kattintással, hogy az egyes településeken hogyan alakult a lakosságszám az elmúlt két évtizedben, vagy hogy mekkora az idős lakosok aránya.
Címlapkép forrása: yorkfoto via Getty Images