Vadonatúj veszélyek miatt aggódnak a magyar cégek
Gazdaság

Vadonatúj veszélyek miatt aggódnak a magyar cégek

A hazai kis- és közepes vállalkozások rosszabbnak értékelik az aktuális gazdasági környezetet és a kilátásokat, mint az első negyedévben volt tapasztalható - derült ki a VOSZ-Barométer, a vállalkozói szféra "időjárás-(előre)jelzőjének" friss, második negyedévre vonatkozó felméréséből. Az adatokat egy csütörtöki eseményen Perlusz László, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének főtitkára, valamint Kozák Ákos, az Egyensúly Intézet, társalapítója, üzleti kapcsolatokért felelős igazgatója mutatta be. Külön érdekes fejlemény, hogy néhány hónap alatt mennyire átalakult a vállalkozók kockázatérzékelése: komoly problémává kezd válni a körbetartozások kérdése. Perlusz László az eseményen külön szót ejtett a kormány legutóbbi intézkedéséről, amely a magánegészségügyi szektor számára állít adminisztratív akadályokat és mesterséges tiltást hajt végre. Ez szerinte nem előnyös lépés.
Az elmúlt néhány év történései, a háborús konfliktus, az infláció és az energiaválság világszerte történelmi léptékű következményekkel járt a gazdaságokban. Nincs ez másként Magyarországon sem - napról-napra újabb és újabb kihívásokkal kell a vállalkozásoknak szembenézniük, amelyek komolyan veszélyeztetik gazdasági és pénzügyi működésüket, vevői és beszállítói kapcsolataikat. Szeptember 12-i rendezvényünkön erről is szó lesz:

Második alkalommal állt össze a VOSZ Barométer, amelyet a vállalkozói szervezet az Egyensúly Intézettel közösen állít össze negyedévente. Perlusz László ezúttal azt hangoztatta, hogy ahogy haladunk az időben, és megvalósul minél több hasonló negyedéves riport, úgy szolgáltat egyre több információt a VOSZ felmérése. Trendet még nehéz kiolvasni, de a trend kialakulásának kezdetét már igen.

Perlusz László egy hónappal jelentetett meg szakértői írást a Portfolio hasábjain az On the other hand rovatunkban, ami ide kattintva olvasható:

Az első negyedévben kiadott barométer után az volt a várakozásunk, hogy a magyar gazdaságok helyzetértékelése romlani fog a második negyedévben, és az előzetes feltételezéseinket igazolták a friss felmérés adatai - jelentette ki Kozák Ákos, aki részletesen bemutatta a VOSZ Barométer második negyedéves jelentését. Kiemelte: ez az a felmérés, amelyben letapogatják a vállalkozások hangulatát, és összességében négy alindex keretében mutatják be a magyar gazdaság helyzetét és a kilátásait.

A felmérés részletes eredményeiből az is kiderült, hogy a mindennapos üzletmenettel kapcsolatos problémák között a második negyedévben már nemcsak a csökkenő vásárlóerő és az árnövekedés a legnagyobb probléma, hanem

érzékelhetően megjelenik a körbetartozások problematikája és a megrendelések elmaradása is.

uzletmenet problemak

A megkérdezettek háromszor annyian említették meg arányaiban a fizetési problémákat, a fizetési morált, mint a megelőző negyedévben. A spontán említések kapcsán egyre markánsabban előkerül a fizetési morállal, körbetartozásokkal kapcsolatos aggályok és ezzel összefüggésben a bevételek kiesése fokozódó problémákat jelentenek a cégvezetőknek. Emellett a munkaerőhiány említése is növekedett.

Az elmúlt néhány év történései, a háborús konfliktus, az infláció és az energiaválság világszerte történelmi léptékű következményekkel járt a gazdaságokban. Nincs ez másként Magyarországon sem - napról-napra újabb és újabb kihívásokkal kell a vállalkozásoknak szembenézniük, amelyek komolyan veszélyeztetik gazdasági és pénzügyi működésüket, vevői és beszállítói kapcsolataikat. Szeptember 12-i rendezvényünkön erről is szó lesz:

Az üzletmenettel kapcsolatos kockázatok között pedig érthető módon megjelent a fentiekkel összefüggésben a partnerek nehézségei, a fieztési morál: a korábbi 5%-os említési arány felemelkedett itt 20% közelébe. A veszteséges működéssel kapcsolatos kockázatok említése szintén látványosan nőtt, 17-18% körülire.

Az ország helyzetével kapcsolatban pedig a következő problémákat emelték ki a felmérésben résztvevő vállalatok:

  • Az infláció az első 20%-os említéssel.
  • A kiszámíthatatlanság a második még mindig, de itt csökkent az említések aránya.
  • Látványosan nőtt viszont az EU-támogatások elmaradásának kockázatérzékelése.

Kozák Ákos ezzel kapcsolatban arra mutatott rá, hogy mostanra

már markáns gazdasági problémának értékelik a vállalatvezetők az uniós pénzek hiányát.

orszag gazdasagi helyzetevel kapcsolatos problemak

A barométer fő mutatói a második negyedévben így alakultak a szakember ismertetése szerint:

  1. Az üzleti hangulat 59%-ra csökkent a második negyedévben az előző felmérésben látott 62%-ról.
  2. A beruházások alindexe 41%-ra csökkent 49%-ról.
  3. A pénzügyi helyzet alindexe 70%-ra esett vissza 74%-ról.
  4. A VOSZ Barométer fő indexe pedig 56% lett a korábbi 61%-ról.
kavosz barometer

A felmérésből az is kiolvasható, hogy háromból két cégvezető szerint veszélyesebbé válik a gazdasági helyzet a következő időszakban. Ezúttal ezt 25%+42% említette (veszélyessé, inkább veszélyessé válik), míg korábban 32%+27% lett.

Kozák Ákos ismertetése szerin a cégvezetői kilátások még a pozitív tartományban vannak ugyan, de  a kedvező kilátással rendelkezők aránya egy negyedév alatt 8 százalékponttal csökkent.

gazdasagi helyzet

Arra is felhívta a figyelmet, hogy a második negyedévben a mintába került vállalatok közül már többségben vannak azok, amelyek nem terveznek fizetésemelést a következő egy éves időtávra vonatkozóan.

fizetesemelest tervezok

Az energiaárak kérdését még mindig kritikusnak tartja a vállalatok többsége, 51%-uk vélekedett így. A VOSZ és az Egyensúly Intézet azt is felmérte, hogy erre a kihívásra a cégek hogyan reagálnak. Érdekes volt azt látni, hogy egyetlen vállalat sem mondta szinte, hogy felhagy a vállalkozással és befejezi az üzletmenetet.

A legmarkánsabb elvárások a kedvezőbb energiaárakra vonatkoznak, de az energiaszámlák értelmezhetősége is fontos, valamint a rugalmasság is megjelent az energiaszolgáltatókkal szemben a kkv-k részéről.

A Portfolio érdeklődésére Kozák Ákos kifejtette: az EU-források hiányát a megkérdezettek abból a szempontból tartják problémásnak, mert korlátozzák a magyar gazdaság növekedési kilátásait, és így a saját lehetőségeiket is. Perlusz László ehhez annyit tett hozzá, hogy ha késnek az uniós támogatások, akkor az az egész gazdasági környezetre káros.

Perlusz László a jelenlegi euró-forint árfolyamot erősnek nevezte, ami nem kedvező az exportőrök szempontjából.

A VOSZ főtitkára szerint a magas kamatláb sem segíti a magánberuházásokat. Ráadásul az állam érthető pénzügyi okokból visszafogta a beruházásait. Ilyen szempontból az idei egy átmeneti évnek mondható, amit túl kell élni, de folyamatosan dolgozni kell szerinte az infláció csökkentésén, nem a piaci folyamatokba történő állami beavatkozásokkal, hanem célzott és direkt támogatásokkal a vállalati szektor számára. Egy ilyen támogatási eszköz megalapozná a növekedést jövőre - fogalmazott Perlusz László, aki nem hagyta szó nélkül az állam aktuális intézkedéseit, amelyek a magánegészségügyet érintették.

Itt minden bizonnyal arra a salátatörvénybe rejtett módosításra utalt, ami az MR-CT magánegészségügyi szolgáltatást kínáló cégeket érintette váratlanul:

A főtitkár szerint a VOSZ nem tartja előnyösnek az állam azon aktuális törekvését, amellyel szigorú elhatárolásokat kíván tenni az állami és a magánegészségügy között. Ez a mesterséges leválasztás nem jó, úgy tűnik, mintha két szektor lenne, de valójában nincs, az egészségügy egy ágazat.

Amit a magánegészségügy beruházott, kiépített a rendszerváltás óta, azt használhatja az állami szektor is, egymás kiegészítője a két rendszer, erről kéne beszélni, ugyanis

kockázatos az a fajta tiltás, adminisztratív akadályozás, amit a kormány a legutóbbi lépésével végrehajtott.

A magánegészségügyi szektor kilátásairól és aktuális kihívásairól részletesen szó lesz a következő, szeptemberi Private Health Forumon:

Címlapkép forrása: Getty Images

Holdblog

Túl a gyermekcsúcson

Megállt a gyermekek számának növekedése a világon - legalábbis az ENSZ felmérései szerint. A pillanatot, amikor a legtöbb gyermek van a Földön, a néhai Hans... The post Túl a gyermekcsúcson

Holdblog

Az elnök emberei

Donald Trumpot csak január 20-án iktatják be hivatalába, de leendő munkatársainak egy részét már ismerni. Közülük vannak páran, akik mellett nehéz lenne elmenni, anélkül, hogy... The post A

PR cikk
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Egyedülálló felvételek mutatják be, mi zajlik Ukrajnában a háború árnyékában

Gazdasági elemző

Gazdasági elemző

Multi asset portfólió menedzser

Multi asset portfólió menedzser
Díjmentes előadás

Tőzsdézz a világ legnagyobb piacain: Kezdő útmutató

A tőzsdei vagyonépítés során kulcsfontosságú az alapos kutatás és a kockázatok megértése, valamint a hosszú távú célok kitűzése és kitartó befektetési stratégia követése.

Interaktív online előadás

Warren Buffett helyett én: Kezdők útmutatója a befektetéshez

Fedezd fel a befektetés világát úgy, ahogy még sosem! Ez a webinárium egyszerűen és érthetően mutatja be az alapelveket, amelyekre még a legnagyobb befektetők, mint Warren Buffett is esküsznek.

Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Kiadó modern irodaházak

Az iroda ma már több, mint egy munkahely. Találják meg most cégük új otthonát.

Property Warm Up 2025
2025. február 20.
Green Transition & ESG 2025
2025. március 6.
Biztosítás 2025
2025. március 4.
Agrárium 2025
2025. március 19.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Ez is érdekelhet
GettyImages-2173433148-egészség-fenntarthatóság-innováció-környezet-környezetvédelem-kutatás-szennyezés-technológia-vegyipar-viz