16 millió eurót kap Magyarország az ukrán gabonaimport miatt
Gazdaság

16 millió eurót kap Magyarország az ukrán gabonaimport miatt

Portfolio
15,93 millió eurót kaphatnak a magyar gazdák abból a 100 millióból, amit Kelet-Európai tagállamoknak juttat Brüsszel azért, hogy kompenzálja a Ukrajnával határos tagállamokban a terményimport okozta problémákat. Ezzel párhuzamosan az érintett országok kötelezettséget vállaltak arra, hogy feloldják az Ukrajnából származó búzára, kukoricára, repcemagra és napraforgómagra, valamint minden más termékre vonatkozó egyoldalú intézkedéseiket.

A Bulgáriával, Magyarországgal, Lengyelországgal, Romániával és Szlovákiával április 28-án kötött megállapodást követően az Európai Bizottság ma előterjesztette a tagállamok képviselőinek a 100 millió eurós támogatási intézkedésre vonatkozó javaslatát – közölte a Bizottság.

Ezt az összeget, amelyet a 2023-as mezőgazdasági tartalékból vonnak le, az említett öt frontország gabonaféléket és olajos magvakat termesztő mezőgazdasági termelői kapják.

A közlemény hozzáteszi: a támogatás segíteni fogja az Ukrajnával határos tagállamokat abban, hogy részben kompenzálják az Ukrajnából származó egyes mezőgazdasági és élelmiszeripari termékek behozatalából eredő logisztikai szűk keresztmetszetekkel kapcsolatos problémákat.

Ezzel párhuzamosan Bulgária, Magyarország, Lengyelország és Szlovákia kötelezettséget vállalt arra, hogy feloldja az Ukrajnából származó búzára, kukoricára, repcemagra és napraforgómagra, valamint minden más termékre vonatkozó egyoldalú intézkedéseit.

Így osztják el a pénzt

A Bizottság javaslata szerint Bulgáriának 9,77 millió eurót, Magyarországnak 15,93 millió eurót, Lengyelországnak 39,33 millió eurót, Romániának 29,73 millió eurót, Szlovákiának pedig 5,24 millió eurót különítenének el.

Az öt ország ezt az uniós támogatást 200 százalékig kiegészítheti nemzeti forrásokkal, amely összesen 300 millió eurós pénzügyi támogatást jelentene az érintett mezőgazdasági termelőknek. Az elosztás figyelembe veszi az egyes érintett országok súlyát az Unió mezőgazdasági ágazatában a KAP közvetlen kifizetéseinek összege alapján, valamint az ukrán gabona- és olajosmag-behozatal relatív növekedését az adott tagállamokba.

A tagállamoknak még rá kell bólintaniuk

A Bizottság javaslatának részleteit a mezőgazdasági piacok közös szervezésével foglalkozó ad hoc bizottság ülésén vitatták meg a tagállamok képviselőivel.

A következő bizottsági ülésen valamennyi tagállam szavazni fog a javaslatról.

Ha a tagállamok jóváhagyják az intézkedést, a Bizottság elfogadja azt. Ezt követően az Európai Unió Hivatalos Lapjában kihirdetésre kerül, és a kihirdetést követő napon hatályba lép, így az öt érintett tagállam késedelem nélkül végre tudja hajtani.

Az öt tagállam hatóságai a támogatást az érintett területeken gabonaféléket és olajos magvakat termesztő mezőgazdasági termelők között osztják szét, figyelembe véve nehézségeik és gazdasági káraik mértékét, és biztosítva, hogy a pénzügyi támogatás végső kedvezményezettjei ők legyenek.

A kifizetéseket 2023. szeptember 30-ig kell teljesíteni. Bulgáriának, Magyarországnak, Lengyelországnak, Romániának és Szlovákiának értesítenie kell a Bizottságot az intézkedés végrehajtásának részleteiről, nevezetesen a támogatás kiszámításához használt kritériumokról, az intézkedés tervezett hatásáról, annak értékeléséről, valamint a versenytorzulás és a túlkompenzáció elkerülése érdekében hozott intézkedésekről – teszik hozzá.

Június 5-ig kivételes tilalom

Az Európai Bizottság ehhez kapcsolódva tegnap kivételes és ideiglenes megelőző intézkedéseket fogadott el az Ukrajnából származó korlátozott számú termék behozatalára vonatkozóan az autonóm kereskedelmi intézkedésekről szóló rendelet kivételes védintézkedése alapján. Ezekre az intézkedésekre az öt tagállamban tapasztalt súlyos logisztikai szűk keresztmetszetek miatti rendkívüli körülmények miatt van szükség.

Az intézkedések csak négy Ukrajnából származó mezőgazdasági termékre - búza, kukorica, repcemag és napraforgómag - vonatkoznak.

Az intézkedések célja, hogy enyhítsék ezen termékekkel kapcsolatos logisztikai szűk keresztmetszeteket Bulgáriában, Magyarországon, Lengyelországban, Romániában és Szlovákiában. Az intézkedések május 2-án lépnek hatályba, és 2023. június 5-ig tartanak.

A Bizottság kinyilvánította: készen áll arra, hogy a jelenlegi autonóm kereskedelmi intézkedésekről szóló rendelet 2023. június 5-i lejárta után újra megelőző intézkedéseket vezessen be, amíg a rendkívüli helyzet fennáll. A témában szerdán tartott sajtó-háttérbeszélgetésen elhangzott: várhatóan június ötödike után is tovább folytatódhat ez az intézkedés, a helyzettől függően.

A többi tagállamba mehet az ukrán áru

Ezen időszak alatt az Ukrajnából származó búza, kukorica, repcemag és napraforgómag továbbra is szabad forgalomba bocsátható az Európai Unió valamennyi tagállamában, kivéve az öt frontországot: Bulgária, Magyarország, Lengyelország, Románia és Szlovákia. A termékek továbbra is az említett öt tagállamon belül, illetve ezen öt tagállamon keresztül, egységes vámáru-átmenő eljárás keretében közlekedhetnek, vagy az EU-n kívüli országba vagy területre szállíthatók.

Fotó: Getty Images

Tematikus PR cikk
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Elkérte Nagy Márton a bankok 1300 milliárdját, mínusz 70 milliárd lett belőle

Multi asset portfólió menedzser

Multi asset portfólió menedzser
Property Warm Up 2025
2025. február 20.
Green Transition & ESG 2025
2025. március 6.
Biztosítás 2025
2025. március 4.
Agrárium 2025
2025. március 19.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Eladó új építésű lakások

Válogass több ezer új lakóparki lakás közül Budán, Pesten, az agglomerációban, vagy vidéken.

Díjmentes előadás

Kisokos a befektetés alapjairól, tippek, trükkök a tőzsdézéshez

Előadásunkat friss tőzsdézőknek ajánljuk, összeszedünk, minden fontos információt arról, hogy hogyan működik a tőzsde, mik a tőzsde alapjai, hogyan válaszd ki a számodra legjobb befektetési formát.

Díjmentes online előadás

Bikák és Medvék: Kivel jobb haverkodni a tőzsdén?

Hogyan ismerd fel, hogy épp emelkedő (bull) vagy csökkenő (bear) piacon jársz?

Ez is érdekelhet
federal reserve, fomc, dollár, dollár kötvény