Az Egyesült Államok elnöke, Donald Trump bejelentette, hogy február 1-jétől 25 százalékos vámot tervez kivetni a Kanadából és Mexikóból származó autóimportra. Ez a lépés jelentős hatással lehet az észak-amerikai autóiparra, amely évtizedek óta határokon átnyúló működési modellt alkalmaz. Szakértők szerint a vámok rövid távon áremelkedéshez és munkahelyek elvesztéséhez vezethetnek.
Szeptemberben az előzetesen közöltnél nagyobb volt az export, ám mivel az importot még ennél is nagyobb mértékben módosította Központi Statisztikai Hivatal, a külkereskedelmi többlet kisebb lett: 1233 millió euró helyett 950 millió euró.
Rendkívüli tájékoztatást tett közzé csütörtök este a BÉT-en az AutoWallis, melyben azt írja, hogy a román médiában megjelent információkra reagál.
A francia Renault tárgyalásokat folytat japán partnerével, a Nissannal egy megfizethető árú elektromos kisautó közös fejlesztéséről. A lépés célja, hogy felvegyék a versenyt a kínai konkurenciával, és gyorsabban tudjanak piacra dobni egy olcsó elektromos modellt. Az együttműködés a Renault Twingo modelljének elektromos változatán alapulna, írja a Reuters.
Az elmúlt időszak egyre szigorúbb vámellenőrzései, jelentős kihívásokat tartogattak a vállalatok számra. A vámhatósági szankciók gyakorisága nőtt, és ezek megértése, valamint kezelésük kiemelten fontossá vált. Az RSM Hungary webináriumán a szakértők többek között a vámellenőrzések során szerzett tapasztalatokat, az alkalmazott szankciók jellegét elemezték, illetve kiemelten foglalkoztak az Európai Unió új CBAM (Carbon Border Adjustment Mechanism) kötelezettségeivel.
Nagyot csökkent az amerikai export és importinfláció szeptemberben, megerősítve azt, hogy a globális gazdasági folyamatok a lassulás irányába mutatnak és több országban is erősödhet a recessziós kockázat. Az amerikai jegybank számára mindenesetre a mostani adatok a további kamatcsökkentés irányába mutathatnak.
Donald Trump volt amerikai elnök vasárnap arról beszélt egy wisconsini kampánybeszédében, hogy szükség esetén akár 200%-os vámot is kivetne a Mexikóból érkező gépjárművekre.
Szeptemberben a DataHouse adatai szerint 9 796 import használt személyautó kapott hazai rendszámot, ami az egy évvel ezelőtti 9 032-es mennyiséghez képest 8,5 százalékos növekedést jelent. Éves szinten a JóAutók.hu mérsékelt, 3-4 százalék közötti bővülésre számít.
Több mint 16 éve nem láthattunk ekkora áresést az ázsiai rizspiacon, mint most. Az esés annak tudható be, hogy enyhültek a kínálattal kapcsolatos aggodalmak, emellett pedig India is lazított néhány exportkorlátozáson - számolt be a Bloomberg.
Annak ellenére, hogy az Apple hivatalosan felfüggesztette készülékeinek exportját Oroszországba, a Reuters szerint már megkezdődött az amerikai gyártó legújabb iPhone szériájának előértékesítése az országban. A környező országokból, viszonteladókon keresztül érkező készülékekért az orosz fogyasztóknak több száz dollárral magasabb árat kell fizetniük, mint az amerikai vásárlóknak.
Olaszország külkereskedelmi többlete 2021 júliusa óta a legmagasabbra emelkedett júliusban az olasz statisztikai hivatal, az Istat adatai szerint.
Meglepően nagyot csökkent az export és importinfláció is augusztusban az USA-ban. Ez részben a kínai gazdaság gyengülésével függ össze, hiszen ezáltal az ország deflációt exportál. Azonban a mostani adatok az amerikai reálgazdaság gyengülését is jelenthetik.
A gazdasági semlegesség egyik pillére az, hogy 2032-re nagyjából önellátó lesz Magyarország az energiafogyasztás terén – rögzítette Orbán Viktor kormányfő a hétvégi kötcsei piknikről megjelent rövid videóban. Meglátásunk szerint ezzel arra utalt, hogy addigra számít a Paks II. projekt befejezésére, amellyel a villamosenergia piacon éves szinten akár nulla százalék közelébe is csökkenhet a nettó importunk; az olaj- és gázellátás terén ugyanis ez nem reális belátható időn belül. Ezekről a témákról, illetve a Paks II. projekt menetrendjéről is részletesen szó lesz a Portfolio október 10-i Energy Investment Forum konferenciáján, amelyen Jákli Gergely, a Paks II. vezérigazgatója is részt vesz.
A kínai export augusztusban jelentős növekedést mutatott, meghaladva az elemzői várakozásokat. A vámhivatal közlése szerint az export 8,7%-kal nőtt az előző év azonos időszakához képest dollárban számolva, ami felülmúlta a Reuters által előrejelzett 6,5%-os növekedést - írja a Cnbc.
Az idei év messze legkisebb, 203 millió eurós, külkereskedelmi mérleg többlete alakult ki júliusban a KSH előzetes adatai szerint Magyarországon, ami a megelőző öt hónap messze 1 milliárd euró feletti többlete után hirtelen beszakadást jelent. A fő ok szezonális lehet: tavaly is a júliusi hónapban volt a legkisebb az export értéke, és ahhoz képest idén csak alig tudott nőni a kivitelünk, miközben az importunk közel egyéves csúcsra ért, és így a többlet két irányból is "elolvadt".
Az Egyesült Államok és az Európai Unió után Kanada is bejelentette, hogy magas importvámot vet ki a kínai elektromos autókra.
Egyre nehezebb helyzetben Kijev.
Az amerikai elnök a CPAC konferencián beszélt.
A fentanil-válságról és az ukrajnai háborúról tartottak megbeszélést.
Erős megosztottságot eredményezett a lépés a tagállamok között.
Sok kérdést vet fel Orbán Viktor miniszterelnök bejelentése.
A „woke” kiadások lefaragása csak elhanyagolható része volt a teljes költségcsökkentésnek.
A magyar bankoknak lépniük kell!
Attól függ, mit nézünk.
Rossz hírek jöttek az iparból.