A cikk megjelenését a Tirol Real Estate Büro támogatta
A hazai befektetési közeg egyik sajátos, még nem igazán elterjedt, de egyre inkább a köztudatba kerülő formája a külföldi ingatlanok vásárlása. A megoldás előnyei nyilvánvalóak befektetői szempontból:
a jó lokációjú ingatlan értékálló, sőt, idővel növeli az értékét, a teljes portfolión belül színes, érdekes tételt jelent, jól szolgálja a diverzifikációt.
A turisztikailag jó helyen lévő ingatlanok ráadásul a befektetési szempontokon túl is szerepet játszhatnak egy család életében, hiszen egy-egy tengerparti nyaraló vagy hegyvidéki ház állandó szabadidős lehetőséget is biztosít a tulajdonosoknak.
Persze jogos ellenérzések is akadnak. A külföldi ingatlanvásárlásoktól sokakat nem csupán azok magas ára riaszt el, hanem a helyismeret hiánya is. Bár az Európai Unióban a jogrendszer nagymértékben harmonizált, az idegen nyelven íródott szerződések, az adott esetben ismeretlen helyi szabályozások, végső soron a nyelvismeret hiánya, és a szakszerű, megbízható tanácsadók fellelésének nehézségei miatt még a vagyonos magyarok sem vágnak bele gyakran ilyen tranzakciókba.
Szakosodott cégek segítenek
A helyzet azonban változik, mindazok a tanácsadó, közvetítő cégek, amelyek biztos kézzel vezetik végig a befektetőt az ingatlankeresés és -vásárlás teljes folyamatán, sikerrel szólították meg az elmúlt években azokat, akik távolabbra akartak tekinteni a befektetési alapok, állampapírok, budapesti lakások és részvények világán. Ha valakiben az elhatározás megvan, és a megfelelő tőke is rendelkezésre áll, akkor is rögtön felmerül a kérdés, hogy milyen földrajzi térségekben gondolkodjon.
Alapvetően olyan térségekben érdemes gondolkodni, ahol a bevételek nem szezonálisak, hanem egész évben jelentkeznek. Ez ugyanis lényegesen jobb megtérülést és több lehetőséget jelent a befektetőnek, mintha egy rövid ideig tartó nyári, vagy kizárólag téli szezonra alapozna
– mondta el Claudia Weisseisen, a Tirol Real Estate Büro ingatlantanácsadója. A tiroli ingatlanokra specializálódott osztrák cég képviselője szerint Tirol népszerűsége ilyen szempontból érthető, hiszen a téli síszezonon kívül is számos lehetőséget tartogat ez a vidék turisztikai szempontból. „Tirol egész évben nagyon népszerű, és a téli síelés mellett minden időszakban fontos úticél a túrázóknak, a kerékpárosoknak, a hegymászóknak, a falusi turizmus vagy a lokális gasztronómia iránt érdeklődőknek.”
Egész Európa kedveli
Ilyen értelemben Tirol európai szinten is kiemelkedő előnyöket tartogat, hiszen még a legdélebbi tengerparti nyaralóhelyek sem tudnak egész évben turistákat vonzani, míg az osztrák tartomány erre minden évszakban képes.
A térség ráadásul jól megközelíthető, hiszen a közelben van a müncheni, az innsbrucki és a salzburgi repülőtér.
Magyaroknak ezek közül München jelenthet közvetlen légi kapcsolatot, de Tirol egyébként autóval sincs vállalhatatlanul messze Magyarországtól. A tartomány más népek körében is kifejezetten felkapott terület, németek, csehek, lengyelek, franciák, olaszok és természetesen más népek is egész évben látogatják – közülük pedig egyre többen vásárolnak ingatlant is.
Komoly négyzetméterárak
Nem véletlen, hogy a tiroli turizmus régóta népszerű és ez meglátszik az árakon is.
A tartomány ingatlanárai az osztrák színvonalhoz mérten is nagyon magasak.
Például a közeli, főleg a téli síszezonra koncentráló, az év más szakában kevésbé frekventált Stájerországban is lényegesen alacsonyabbak az árak – jegyezte meg Claudia Weisseisen. A drága ingatlanok Tirolban azonban valóban egész éves kihasználtságot és így lényegesen jobb megtérülést jelentenek a befektetőknek.
Az ingatlantanácsadó példát is hoz: a magyarok által is viszonylag ismert Kitzbühelben épülő apartman-komplexumban, a Kitzbühel Suites-ban a legkisebb, több mint 40 négyzetméteres lakás 400 ezer, míg a legnagyobb, 100 négyzetméternél nagyobb darab 1,2 millió euróba kerül.
A tiroli négyzetméterárakat tekintve ez hozzávetőleg irányadónak tekinthető: errefelé 8-9 ezer euró a tipikus négyzetméterár.
Ez persze mutat némi szórást, az elhelyezkedés, az ingatlan színvonala és egyéb tényezők, például a megközelíthetőség, panoráma és hasonlók miatt.
Ezért cserébe viszont már a legkisebb apartman is kiadható átlagosan napi 160 euró körüli összegért, amely egy aránylag könnyedén teljesíthető évi 180-190 napnyi foglalást alapul véve hozzávetőleg 30 ezer eurós bevételt jelent a tulajdonosnak.
Intézik a kiadást helyettünk
Persze ilyenkor adódik a kérdés, hogy egy magyar befektető hogyan intézze a tiroli szálláskiadást, de természetesen erre szakosodott, professzionális cégek sora tud segíteni ebben. Claudia Weisseisen a Portfolio-nak elmondta: az ő cégük az ingatlanfejlesztésben és az értékesítésben érdekelt, de azok hasznosítására is tudnak cégeket ajánlani a befektetőknek.
A tipikus honorárium 25 százalék, vagyis a szálláskiadás bevételéből ennyit kér egy turisztikai vállalkozás – ezért cserébe viszont mindent intéznek a kiajánlástól a vendégek fogadásán át a takarításig.
A befektető természetesen maga is pihenhet a saját ingatlanában, igaz, a hasznosító turisztikai cégeknek ez bevételkiesést jelent, így általában szerződésben szabályozzák az, hogy a kezelésükben lévő apartmanokban mennyit lehetnek egy évben a tulajdonosok. Ennek feltételei az érintett ingatlanhasznosító cégektől függ, általában évente hat hetet minden további nélkül ingyen tölthetnek el a befektetők a szóban forgó apartmanjaikban. Olyan megoldás is akad, amikor a szerződés szerint a tulajdonosnak is foglalnia kell a szállást, ilyenkor azonban érdemi kedvezményt, 30-70 százalékos diszkontot kap a foglalásból.
Néhány feltétel
Az így értékesített és hasznosított tiroli ingatlanok tehát ha megkötésekkel is, de a befektetőnek is pihenést jelenthetnek.
A megkötések oka pedig elsősorban az, hogy ezek az apartmanok alapvetően a befektetésről szólnak a tulajdonosoknak és a megbízásról az ingatlanhasznosító cégeknek.
A befektetők ezt el is fogadják, évi hat hétnél többet egyébként is ritkán tud valaki külföldön pihenni, hiszen még a vagyonos embereket is az otthonukhoz köti a munkájuk.
Felmerülhet persze az is, hogy az aktív életszakasz befejeztével valaki a befektetésnek vásárolt ingatlanba költözik, a nyugdíjas éveit pedig egy ilyen helyen tervezi eltölteni. Ennek szintén vannak korlátai, amelyeket Claudia Weisseisen is igyekezett hangsúlyozni: az osztrák szabályozás szerint ezek az apartmanok nyaralóingatlanok, amelyek tartós, életvitelszerű használatra nem alkalmasak.
Ezzel együtt a befektetések egyik egyre inkább köztudatba kerülő területe a külföldi ingatlanok vásárlása, amely nem csupán értékálló tőkét, folyamatos, stabil bevételt, hanem egyben eszközosztályok és országok közötti diverzifikációt is jelent a tudatos és nem utolsósorban tehetős befektetőknek.
A cikk megjelenését a Tirol Real Estate Büro támogatta
Fotó: Tirol Real Estate Büro / Cristoph Noesig