
A Burger Market 2015-ben került fel a mára igen színes budapesti kézműves hamburger-térképre, és sikerrel különböztette meg magát a piactól az Egyesült Államokban már dübörgő slow food, vagy fast casual koncepcióval, melynek lényege, hogy a street food ételeket friss alapanyagokból, magas minőségben készítik. A koronavírus miatti lezárások első hulláma ezt a komoly felívelési időszakot szakította meg.
„Ez egy rendkívül munkaigényes üzletág, nehezen automatizálható, emberek szolgálnak ki, főznek a konyhában, végzik a könyvelést. Nagyon fájdalmas döntéseket kellett meghozni, hogy át tudjuk vészelni ezt az időszakot: a személyzetünket jócskán csökkenteni kényszerültünk. A különböző szolgáltatókkal – az üzlethelyiségek bérbeadói, a bank, a beszállítók, az adóhatóság – újratárgyaltuk a szerződéseinket, átütemeztünk adókat, és bár rengeteg adminisztrációval járt, de a kormányzattól is kaptunk támogatást” – sorolta a Portfolio-nak Szalontay Tamás, a Burger Market tulajdonosa, ügyvezető igazgatója, milyen intézkedésekre volt szükség ahhoz, hogy ne kelljen lehúzni a rolót.

A szektor legtöbb vállalkozásának meg kellett hoznia ezeket a fájdalmas döntéseket, a két éttermet működtető új hullámos burgerezőnél ez körülbelül 40 fő elbocsátást jelentette. „Ez nem pusztán üzleti döntés volt - akkor valószínűleg mindenkit elküldtünk volna - a csapat egy részét mindenképpen szerettük volna megtartani, akivel újra lehet majd nyitni, újra lehet majd építkezni” – tette hozzá Szalontay.
Elindították a házhozszállítást is, de az sem ment egyik napról a másikra: „Ugyanúgy fel kell építeni a brandet online is, ahogy offline egy éttermet és egy vendégkört: mind a három nagy házhozszállító céggel nagyon erős kapcsolatot ápoltunk, akciókat, promóciókat csináltunk, hónapról hónapra egyre nagyobb online vendégkörünk lett. Ezzel együtt ez nem volt egy nyereséges időszak, de az 5 százalékos áfával fenn tudtuk tartani a működésünket és nem kellett bezárni” – összegzi az elmúlt időszakot Závodszky Zoltán, a cég másik tulajdonosa, gazdasági ügyekért felelős vezetője, aki szerint
jellemzően az tudta átvészelni az elmúlt másfél évet, aki a válság előtti bődületes pezsgést kihasználta arra, hogy tartalékot halmozzon fel és megvolt a megfelelő üzemmérete.
Jókor jött az új tőkeprogram
Bár utólag a tulajdonosok ki tudják jelenteni, hogy a cég működését a korona-válság alapjaiban nem veszélyeztette, viszont minden tartalékukat felemésztette, így fejlesztési elképzeléseiket is keresztülhúzta.
Ha nem jutunk plusz forráshoz, minden tervünk, elképzelésünk a jövőre nézve – terjeszkedés, új bolt nyitása, belső innovációk, fejlesztések, digitalizációs törekvések – kútba estek volna
– tette hozzá Szalontay.
A pénzhez jutást pedig nem könnyítette meg, hogy
a HORECA szektor kiskereskedelmi, vendéglátó része nem preferált finanszírozási célpont a kereskedelmi bankoknál.
„Kevésbé transzparensen működő üzletág ez, mint a nagy multik vagy az ipari szegmens. Bár ez ránk nem igaz, és van is banki finanszírozásunk, ez nem számított, amikor beütött a pandémia: a kereskedelmi bankoknál érthető okokból piros lámpát kapott a szektor, teljesen befagyott a banki finanszírozás” – mondta Závodszky Zoltán gazdasági vezető.
A kormányzat részéről is érkezett segítség, mint a 10 milliós újrakezdési hitelprogram, ami november 30-án futott ki. Ez sokaknak nagy támogatást jelentett, de Závodszky szerint egy közepes méretű üzletnek további mankókat kellett keresni.

Kapóra jött viszont a Hiventures KKV Mentőprogramja, melynek célja éppen azon cégek finanszírozási támogatása, amelyek a koronavírus miatt kialakult gazdasági helyzet következtében pénzügyi nehézségekkel küzdenek, de alapvetően nyereséges és életképes cégek, viszont nem, vagy nem elégséges mértékben jutnak hitel- vagy más finanszírozáshoz.
Hozzánk azok a cégek érkeznek, amelyek az újraindításban akarnak egy kis segítséget. Túlélték a covidot, de felélték a tartalékaikat, ahhoz kell nekik forrás, hogy visszapótolják azt a pénzt, amit el kellett égetniük, és a fejlesztéseik, a növekedési lehetőségeik ne tolódjanak 2-3 évet, hanem ugyanott tudják folytatni, ahol a járvány előtt tervezték
– mondta Láving Gusztáv, a Hiventures KKVPro befektetési igazgatója, aki szerint erre nagyon jó példa a BurgerMarket esete, mert nemcsak eredményesen működtek a válság előtt, de transzparensen is, tehát papíron is kimutatható eredményeik voltak, a kellő szakértelem miatt pedig még nyereségesek is, így befektettek a cégbe.
Váratlanul és gyorsan jött az igazság pillanata
A programra való jelentkezés lehetőségét nem szűkítették szektoriális alapon, mert nem látszott előre, hogy kik lesznek azok, akik kiszorulnak a banki hitelezésből. Egy egyszerű, nagyon széles körnek elérhető tőkefinanszírozási programot próbáltak létrehozni, ugyanakkor az igényelhető finanszírozásnak volt egy árbevételhez kötött korlátja, a jelentkező cég 2019-es árbevételének maximum a felét lehetett igényelni, minimum 50 millió, de maximum 250 millió forintot, illetve a nyereségesség is feltétel volt.

„A turisztikai, vendéglátóipari ágazatban több olyan cég van, amelyikkel együtt tudtunk működni, de ott is az volt a kitétel, hogy legyen kimutatott eredmény. Nagyon sok olyan cégtől el kellett köszönnünk, amelyeknek jó vevőik voltak, de ahol 1-2 millió forintos nyereséget mutatnak ki, oda nem tudunk többszáz millió forintot befektetni, mert praktikusan több mint száz év múlva tudnának minket visszafizetni” – tette hozzá Láving, aki szerint a bankok sem azért álltak le a szektor finanszírozásával, mert nincsenek jó cégek, hanem mert nem kellően transzparens a működés, ha pedig nincsenek megfelelően bemutatva a számok, akkor azt lehetetlen finanszírozni, senki nem tudja bemutatni a döntéshozók felé azt, hogy ez nyereségesen meg tud térülni.
Itt nem volt idő felkészülni, hogy majd a befektetőnek „kicsinosítom a cégemet”, hanem nagyon gyorsan jött el az igazság pillanata, és csak azok tudtak labdába rúgni, akik átláthatóan és prudensen működtek
– mondta a szakember.
A BurgerMarket 150 millió forintot kapott a program keretében 7 éves futamidőre. A KKV mentőprogram jellegzetessége, hogy a Hiventures mindössze 1 százalékos tulajdonrészt kért, 5,1 százalékos hozamelvárással. „150 millió forintos befektetésnél egy ekkora cégnél jóval nagyobb tulajdonrészt szoktunk kérni, de a mentőprogrammal kifejezetten az volt a célunk, hogy egyetlen cég se ijedjen meg attól, hogy tulajdonrészt veszít. Ugyanakkor tőkebefektetőként csak úgy tudunk pénzt adni egy társaságnak, ha tulajdonrészt kapunk.”

Ez viszont nem jelenti azt, hogy a Hiventures belefolyna a cég napi, operatív működésébe, ahogy más befektetési termékük esetében, itt csak „csendes társként” vannak jelen. A cég tulajdonosainak ráadásul az első pillanattól kezdve visszavásárlási opciója van, tehát nem kell kivárnia a 7 éves futamidőt, ha jobbra fordul a helyzete és önerőből finanszírozni tudja a fejlesztéseket.
Závodszky szerint olyan cégek számára jó lehetőség ez, ahol „a pandémia letörte az agarakat, a lelkesedést, a motivációt. Ez a kockázati tőke ad egy olyan biztonságot, mozgásteret, hogy sokkal bátrabban élek a rendelkezésre álló forrásokkal, kevésbé félek attól, hogy mi történne, ha újabb lezárásokat rendelnek el a járvány miatt. Nyugodtan lehet tervezni, és ennek a forrásnak egy dedikált részét, amit egyeztetni kell a tőkekihelyezővel, új beruházásokra, adott esetben egy új bolt nyitására is lehet fordítani.”
Az összegből – többek között a pandémia hatására – terveznek egy intenzív belső fejlesztést, amely csökkenti a munkaerőigényt. Ez részben digitális fejlesztés, például olyan oszlopok elhelyezése, amelyeken a rendeléstől a fizetésig minden elektronikusan megvalósulhat emberi beavatkozás nélkül, de tervezik az arculat fejlesztését, modernizálását is, ahogy új boltok nyitása is szerepel a listán. „Emellett szervezeti és humán erőforrás fejlesztéseket is tervezünk azzal a céllal, hogy az operatív munkákat teljesen le tudjuk választani a tulajdonosi körről. A jövőben inkább a stratégiai döntésekkel igyekszünk foglalkozni, az operatív és gazdasági részt pedig egy nálunk sokkal hozzáértőbb menedzsment viszi majd tovább” – tette hozzá Szalontay.
A cikk megjelenését a Hiventures támogatta.
Folytatódik a káosz a tőzsdéken – Hova menekítsem most a pénzem?
Hosszú ideje nem látott összeomlás történik a tőkepiacokon.
Már a magyar nyugdíjasok is Ausztriába járnak dolgozni
Egyre többen próbálnak szerencsét.
Forronganak a gazdasági szereplők és váratlanul Trump is megszólalt – Hétfői híreink a vámháborúról
Mi történik Trump vámjainak bejelentését követően?
155 milliárd forintnyi új állampapírt vettek a magyarok, mi áll a háttérben?
Ömlik a pénz a lakossági állampapírokba.
Zsiday Viktor: Arcátlan követelések, amikből lehet engedni
Donald Trump tárgyalási stratégiáját könyveiből ismerhetjük: arcátlan és lehetetlen követelésekkel kell föllépni...
Változások jönnek az ingatlanpiacon - korlátozások és áremelkedés egyszerre?
HitelesAndrás - Keress, kövess, költözz! Változások jönnek az ingatlanpiacon - korlátozások és áremelkedés egyszerre? Mi...
A magyar nagyravágyás természetéről
Mi magyarok mindig a pohár üres felét vesszük észre. Ha valamiben nem vagyunk az élen, kudarcként éljük meg. Mi...
A pénzügyi szorongásról
Vámok, várható infláció, közelgő recesszió - röviden ez várhat az amerikaiakra Donald Trump elnöksége miatt....
Balásy Zsolt: Árolcsósítók
Hadd kezdjem egy szovjetkori városi legendával, amit biztos sokan ismernek, de úgy tűnik, sokan el is felejtettek. A...
"Felszabadulás" helyett Pánik Napja? Így fektess most be!
Trump új vámtarifái megrázták a tőzsdéket, növelve a gazdasági bizonytalanságot. Sokan pánikolnak, de valószínűleg...
Hibás adatszolgáltatás gyors korrekciója: Egy NAV-ellenőrzés tanulsága
Az adóellenőrzések során a NAV gyakran tár fel olyan adminisztratív hibákat, amelyek kijavítása kulcsfontosságú...
Csendes gyilkosok: a környezetszennyezés kevésbé látványos formái
Ha környezetszennyezésről beszélünk, alighanem elsőre égig érő szeméthalmokra, vagy széntüzelésű erőművek...
Ez egy kemény adás (HOLD After Hours)
E héten eltemetjük és megmentjük a dollárt, valamint életviteli tanácsokat is osztunk Szabó Dáviddal. Jó szórakozást!...


- Megtörténhet az elképzelhetetlen Amerikával Trump miatt – aggódnak a hitelminősítők
- Amiről senki sem beszél: még az állampapírokon is bukhatsz nagyot – mutatjuk, hogyan kerüld el
- Amerika nagy háborúja árnyékában emelkedhet ki egy új globális szuperhatalom
- Trump bontókalapáccsal esett a világrendnek, a legnagyobb árat az USA fizetheti
- Százezreket hagynak veszni a magyarok minden évben: heteken belül igényelned kell, ha nem akarsz lecsúszni az ingyenpénzről
Tőzsdei túlélőtúra: Hogyan kerüld el a leggyakoribb kezdő hibákat?
A tőzsdei vagyonépítés során kulcsfontosságú az alapos kutatás és a kockázatok megértése, valamint a hosszú távú célok kitűzése és kitartó befektetési stratégia követése.
Hogyan vágj bele a tőzsdei befektetésbe?
Első lépések a tőzsdei befektetés terén. Mire kell figyelned? Melyek az első lépések? Mely tőzsdei termékeket célszerű mindenképpen ismerned?
Folytatódik a káosz a tőzsdéken – Hova menekítsem most a pénzem?
Hosszú ideje nem látott összeomlás történik a tőkepiacokon.
Bod Péter Ákos: az eddig ismert kereskedelmi rendszernek vége
Az egyetemi tanár, ex-jegybankár a Checklistben értékelte Trump legújabb vámjait.
Bőven van még tartalék a magyar agráriumban, a számok viszont nem ezt tükrözik
Hogy tudunk-e még versenyezni a lengyel vagy a nyugat-európai agrártermékekkel, az is kiderül az Alapvetés podcast új műsorából.
Kiadó raktárak és logisztikai központok
A legmodernebb ipari és logisztikai központok kínálata egy helyen