Ha nem figyelsz arra, hogy az ügyfeleid mit mondanak: csődbe mész. Ha meghallgatod őket: szintén
Gazdaság

Ha nem figyelsz arra, hogy az ügyfeleid mit mondanak: csődbe mész. Ha meghallgatod őket: szintén

A fenti idézet első fele Goldman Sachs-tól származik. A másik fele meg mindannyiónktól a Covid alatt. Ügyfeleink jelentős része szeretne extra árkedvezményt, hosszabb fizetési határidőt kapni. Ez természetes. Az már kevésbé, hogy azok járnak élen, akik két mondattal korábban dagadó keblekkel elmondták, hogy a cégükre semmilyen hatással nincs a vírus, csodálatosan megy az üzlet. Mindössze ki akarják használni a szorult helyzetünket.
Ez itt az on the other hand, a portfolio vélemény rovata.
Ez itt az on the other hand, a portfolio vélemény rovata. A cikkek a szerzők véleményét tükrözik, amelyek nem feltétlenül esnek egybe a Portfolio szerkesztőségének álláspontjával. Ha hozzászólna a témához, küldje el cikkét a velemeny@portfolio.hu címre. A megjelent cikkek itt olvashatók.

Ami makrogazdasági szinten nagyobb baj, hogy nagyon sok cég elhalasztja a beruházásait, fejlődést célzó projektjeit (lásd toborzás) a bizonytalan gazdasági körülményekre hivatkozva. Tartós élelmiszerek csomagolását gyártó cég például. Akinek szárnyal az üzlete. A pszichikai körülmények hatása a reálgazdasági folyamatokra nyilvánvaló, széleskörű irodalma van.

A kérdés, hogyan lehet pozitív erőt pumpálni a gazdaság szereplőibe, hogy anticiklikusan kezdjenek viselkedni.

Mint például mi a Randstadnál. A vírushelyzet március kezdetétől stratégiánk alappillére a „Safety car”, a biztonsági autó metaforája volt. Melegen tartjuk a motort, a gumikat: nem engedünk el embert, sőt, toborzunk, ha a vírus eltűnik, kiáll előlünk a biztonsági autó, repülőrajtot tudjunk venni. Elől jártunk a „Safely back to work”-ben, hogy tudjuk biztonságosan visszaindítani különböző iparágakat segédlet népszerűsítésével, amit sok ezer cég átvett itthon és világszerte. Megváltozott az értékesítési stratégia is, hiszen a jelölt irányította piac egyszerre átfordult kínálati piaccá. Kollégáim a világ 38 országában hetente több tízezer céget keresnek meg, hogy a felmerülő igényekre lecsapjanak. És láss csodát: miután márciustól elvesztettünk világszerte 150 ezer (!) kölcsönzött munkavállalót, októberre visszanyertük őket, sőt, több országban immár a tavalyi eredmény felett járunk.

A vállalat CEO-ja, Jacques van den Broek pedig viccesen azt szokta mondani, hogy „minél kevesebb TV híradót nézzetek és gazdasági cikket olvassatok :-) !” Különben beledőlünk a kardunkba. Ne értsenek félre: nem a vakló bátorságát javaslom. A bezárt konditerem, étterem tulajdonosának, ha hisz a cége jövőjében is, azt javaslom, hogy „all in”: újítsa fel az üzletet, a pénz még mindig olcsó. Találjon ki 2021-es marketingprogramokat, készüljön a jövőre. Addig is gondolkodjon, hogyan tudja elérni, hogy a környék tőle rendelje az ételt. A konditeremből egy-két kisebb gépét is ki lehet vinni házhoz, cégekhez, törzsvendégeknek...

Vannak persze olyan üzletágak, amik irreverzibilisen megváltoznak. Nincs visszaút.

Ilyen az irodabusiness. Groteszk az, hogy a budapesti irodaingatlanok tulajdonosai voltak azok, akik szinte semmiféle együttérzést nem mutattak a márciusban kialakult nehéz helyzetben, aminek meglesz a böjtje, higgyék el, mihelyt lejárnak a bérleti szerződések. Már most a kihasználatlan irodaterület 8% felé kúszott, ami régen látott magas szám, pedig félmillió négyzetméter még építés alatt van…

Nyomasztóak az üres irodaházak városszerte. Lézengenek az emberek benne, átlagosan körülbelül az alkalmazottak 10%-a van benn. Egyesek azért járnak be, mert a szomszéd lakásfelújítása miatt az ütvefúrótól megőrülnek, máshol a pici gyerek miatt nem lehet dolgozni otthon, megint mások az ingyen kávé és fűtés miatt választják az irodát. Hozzá kell tennem, hogy vigyázzanak a kávéval, mert mivel senki sincs benn az irodában, a napokkal ezelőtt felbontott tej megsavanyodott…

Ha azonban valaki azt gondolja, hogy az üres iroda csak a pandémia rémálma, ki kell ábrándítanom őket. Ez egy preview, egy ízelítő egy Netflix filmből, ami a jövőt hozza elénk. Ha a control freak vezetők arról álmodnak, hogy vissza tudják hozni a 100% irodai jelenlétet, kérem, gondolkozzanak el.

Sokan járunk/jártunk be a főváros vonzáskörzetéből, a külső kerületekből a belvárosba dolgozni. Mennyire hiányzik nekünk a félóra-óra dugóban araszolás, a tömegközlekedés zsúfoltsága? Milyen jó, hogy többet látom a családom, van időnk többet sportolni. Többet tudunk gondolkodni, és igen, valljuk be: többségünk többet és effektívebben dolgozik is.

Egy híres cseh közgazdász szerint a bibliai Mózes és a Covid nagyon hasonló: mindkettő hazavezette a népet. Az ősember az erdőben élt. Mi az irodában. Néha még most is kimegyünk az erdőbe. A jövő az, hogy ugyanúgy fogunk az irodába is járni, mint az erdőbe: néha-néha?

Talán kicsit sűrűbben, de az biztos, hogy az iroda funkcionalitás átalakul. Teljesen értelmetlen fix munkaállomást, parkolót bérelni annak, aki hetente csak kétszer lesz benn. Hogyan tudjuk a csapatmunkát, az innovációt erősíteni az irodai munkában? Hogyan tudjuk az összetartozást, a networkot felépíteni, erősíteni akkor, amikor benn vagyunk? Hazánk egyik legnagyobb, kétezer főt alkalmazó munkaadójának ügyvezetője szerint az iroda kávézóvá alakul, ahol a csapatok egyeztetnek, ötletelnek, értekeznek. A jövő hamarabb ideért, mint gondoltuk volna. Ne pesszimistán nézzük azt, hanem keressük a lehetőséget benne. És akkor nyertesen kerülünk ki ebből a slamasztikából is.

A cikk a szerző véleményét tükrözi, amely nem feltétlenül esik egybe a Portfolio szerkesztőségének álláspontjával.

Ha hozzászólna a témához, küldje el meglátásait a velemeny@portfolio.hu címre.

Elindult a Portfolio Vélemény rovata, az On The Other Hand. A rovatról itt írtunk, a megjelent cikkek pedig itt olvashatók.

Címlapkép: Getty Images

RSM Blog

A HR hatása az M&A ügyletekre

Az emberi erőforrásokkal összefüggő kérdések és kockázatok megértése egy tranzakciós folyamat során általában a második legfontosabb lépés egy tranzakciós célpont értékelésekor. A H

Kasza Elliott-tal

PepsiCo Inc - kereskedés

Folyamatosan keresek olyan osztalékfizetőket, amiket nem örök tartásra, hanem pár hónapos kereskedésre vennék meg. Azért osztalékfizetőket, mert ha nem jön be az elképzelésem és nem emelked

Holdblog

Egy szendvics hatása (?) a tőkepiacokra

Ne keressünk ott mintázatot, ahol nincs! Alakokat látunk a felhőkben, jelentést a csillagokban, emberi arcokat a Mars felszínén, de az elvetemültebbek még sátánista szövegeket is... The post Eg

Holdblog

New Yorkban nyafogunk

Óceánon innen és túl, podcastünk így is dúl. Jó szórakozást! Milyen platformokon találjátok még meg? A HOLD After Hours podcastek megtalálhatók a Spotify, YouTube, Apple Podca

Tematikus PR cikk
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Megvan a nagy bérmegállapodás! Itt van, mennyivel nő a minimálbér és a garantált bérminimum

Vezető modellező/ pénzügyi modellező

Vezető modellező/ pénzügyi modellező
Agrárszektor Konferencia 2024
2024. december 4.
Graphisoft - Portfolio Construction Technology & Innovation 2024
2024. november 27.
Mibe fektessünk 2025-ben?
2024. december 10.
Property Awards 2024
2024. november 28.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Kiadó modern irodaházak

Az iroda ma már több, mint egy munkahely. Találják meg most cégük új otthonát.

Díjmentes előadás

Kisokos a befektetés alapjairól, tippek, trükkök a tőzsdézéshez

Előadásunkat friss tőzsdézőknek ajánljuk, összeszedünk, minden fontos információt arról, hogy hogyan működik a tőzsde, mik a tőzsde alapjai, hogyan válaszd ki a számodra legjobb befektetési formát.

Díjmentes előadás

Hogyan vágj bele a tőzsdei befektetésbe?

Mire kell figyelned? Melyek az első lépések? Mely tőzsdei termékeket célszerű mindenképpen ismerned?

Ez is érdekelhet
havas táj napsütéssel stock