Az előző havi kitermeléshez képest regisztrált negyedmillió hordós növekedés több mint fele Szaúd-Arábia számlájára írható, az ország a márciusi 9,13 millió hordóról 9,27 millió hordóra növelte a termelést, a másik feléért nagyrészt az iraki kitermelés növekedése "tehető felelőssé". A kitermelés visszaesésével szembesültek viszont a nyugat-afrikai országok (Angola és Nigéria), melyek fő export piaca az egyre jobban önellátásra berendezkedő USA, másrészt az egyre gyakoribbá váló szabotázsakciók is gátolták a kitermelés növekedését.
Eközben az IEA közzétette a nem-OPEC országokra vonatkozó legfrissebb statisztikáját is, melyben a középtávú kilátásait vázolja a párizsi központú szervezet. A kínálati sokk a szervezet szerint 1,1 millió hordós többlet kitermelést eredményezhet idén, mely nagyrészt az észak-amerikai rekord ütemű kitermelés növekedésének köszönhető. A növekedés üteme hasonló lehet a következő 6 évben, melyre évente átlagosan 1 millió hordós növekedéssel kalkulál a szervezet, ennek 75%-a származhat Észak-Amerikából. Ebben nincsen benne a fenti OPEC országok által szezonális okok miatt megnövelt kitermelés.
A szervezet szerint az észak-amerikai olajkitermelés olyan hatással lesz az olajpiacra az elkövetkező 5 évben, mint amilyen hatással volt a kínai fogyasztási boom az utóbbi 15 évben. A trendekkel kapcsolatban mindent elmond, hogy a legközelebbi Brent lejárat hordójáért több mint 102 dollárt kérnek a világpiacon, míg a 2017-es leszállítású határidős olajkontraktusok 12 dollárral olcsóbban, 90 dolláron cserélnek gazdát, vagyis az olajkínálat jelentős bővülését árazzák a piacok.
A Platts holnap napra kiadott konszenzusa alapján egyébként a piaci szakértők az olajtartalék további növekedésével számolnak, mellyel ismét új csúcsot döntene az USA olajtartalék. Eközben az amerikai benzinárak csökkenésével párhuzamosan fennmaradhat a benzintartalékok rohamosan csökkenő trendje is.