Történelmi mérföldkőhöz érkezett az űrkutatás: először sikerült egy magáncégnek problémamentesen landolnia a Holdon. A texasi Firefly Aerospace Blue Ghost Mission 1 űrszondája vasárnap hajnalban szállt le sikeresen az égitest felszínén - tudósított a Techspot.
Elon Musk, a SpaceX vezérigazgatója X-bejegyzésében fejtette ki a gondolatait a hamarosan üzemideje végére érő Nemzetközi Űrállomással (ISS) kapcsolatban, vette észre a Space News. Musk szerint nincs értelme az előzetes terveknek megfelelően 2030-ig várni állomás leállításáig; szerinte az ISS-nek már lejárt az ideje, ezért jobb lenne azt "minél előbb" letéríteni a pályájáról és megsemmisíteni.
Újabb vállalattal írt alá együttműködésről szándéknyilatkozatot a 4iG űripari vállalata, ezúttal egy amerikai űrinfrastruktúra-fejlesztő céggel – jelentette be a 4iG.
Az orosz űrkutatási hivatal, a Roszkoszmosz élén vezetőváltás történt, miután a Kreml csütörtökön menesztette Jurij Boriszovot, aki kevesebb mint három évig töltötte be a pozíciót – írja a Reuters.
A NASA és nemzetközi partnerei elfogadták az Axiom Space negyedik küldetését, melynek tagjaként Kapu Tibor magyar kutatóűrhajós leghamarabb 2025 tavaszán elindulhat a Nemzetközi Űrállomás fedélzetére a floridai Kennedy Űrközpontból - írja a HUNOR - Magyar Űrhajós Program sajtóközleményben.
Indiának csütörtökön egy tesztküldetés keretében sikerült Föld körüli pályán összekapcsolnia két műholdat, amellyel az ázsiai ország lett a negyedik, az Egyesült Államok, Oroszország és Kína után, akinek sikerült egy hasonló dokkoló műveletet végrehajtania. A "történelmi" eseményként értékelt küldetés kulcsfontosságú lehet az ország holdmisszióra és űrállomásra vonatkozó tervei szempontjából.
Az amerikai SpaceX Falcon-9-es hordozórakétája két holdraszálló modullal indult útnak tegnap a NASA floridai légibázisról. A küldetés azért is különleges, mert az Elon Musk által vezetett vállalat rakétájával két különböző ország magánvállalata egyszerre indult el az égitestre való leszállás céljával. A NASA kereskedelmi holdi teherszállítási programjának részeként végrehajtott misszió célja, hogy megalapozza a tervek szerint még ebben az évtizedben esedékes emberes Holdra-szállást és az emberiség régóta vágyott hosszú távú holdi jelenlétét- írta meg a CNN.
Fotók készültek a Los Angelesben pusztító tűzvészről a Nemzetközi Űrállomáson.
Jeff Bezos űripari vállalata, a Blue Origin kulcsfontosságú rakétatesztre készül a hét folyamán. A 98 méter magas New Glenn hordozórakéta péntekre tervezett első, ember nélküli kilövése és pályára állása fontos mérföldkő, ugyanis az eredeti tervek szerint a kezdeti repülési tesztre már 2020-ban sort kellett volna keríteni. Az újrafelhasználható rakétával a Blue Origin a jelenleg a területen abszolút elsőnek számító, Elon Musk által vezetett SpaceX számára is nagy kihívót jelenthet - írta meg a CNN.
A Nemzetközi Űrállomás (ISS) orosz szegmensében évek óta tartó légszivárgás okoz fejtörést a NASA és az orosz űrügynökség (Roszkozmosz) szakembereinek. A probléma megoldása egyre sürgetőbbé válik, miközben a két fél között folyamatosak a nézeteltérések a szivárgás okairól és lehetséges következményeiről - jelentette az Ars Technica.
Hónapokig tartó felfüggesztés után 2025-ben újra űrsétárára kerülhet sor a Nemzetközi Űrállomáson (ISS), miután az űrruhák hibája miatt júniusban beszüntettek minden olyan tevékenységet, amelyhez az asztronutáknak el kell hagynia az állomást - írta meg a Gizmodo a Space.com riportja alapján.
A kínai ambiciózus terveket vázolt fel saját, Tienkung űrállomásának jövőbeli továbbfejlesztésével kapcsolatban. Az ázsiai ország nemcsak bővíteni és korszerűsíteni kívánja a jelenleg három modulból álló Föld körüli pályán keringő létesítményt, de az új űrhajóikat is fejlesztik, valamint egy új űrteleszkópot is pályára állítanak. A tervek szerint a Tienkung a 2030-as években akár az egyetlen működő űrállomás is lehet a Föld körüli pályán, a Nemzetközi Űrállomás (ISS) nyugdíjazását követően - közölte a Space.com.
A NASA-nak idén jelentősen sikerült kiterjesztenie a demokratikusabb, államok együttműködésén alapuló jövőbeli űrkutatásért létrehozott egyezményét. A The Guardian cikke szerint a 2020-ban bejelentett "Artemis-egyezményeknek" nevezett megállapodást január óta 12 újabb ország írta alá, amivel mára 45-re emelkedett az aláírók száma. A globális űrverseny két jelentős hatalma Kína és Oroszország azonban továbbra sem kíván csatlakozni a világűr-feltérképezésének alapelveit tartalmazó egyezményhez.
A Napciklusok alakulását vizsgáló tudósok megállapították, hogy az átlagosan 11 évente bekövetkező napmaximum időszaka már javában tart, és a legintenzívebb napkitörések még előttünk lehetnek. A Nap aktivitási ciklusának csúcspontját jelentő maximum-állapot a vártnál korábban érkezett meg, és várhatóan még legalább egy évig folytatódik majd - közölte a LiveScience.
Kína kedden bemutatta közép- és hosszútávú nemzeti űrtudománnyal foglalkozó fejlesztési programját, amely 2050-ig hivatott meghatározni az ország nemzeti űrtudományos küldetéseinek és űrkutatásának tervezését – jelentette a kínai állami média.
A világ űrügynökségei ezen a héten Milánóban találkoznak a Nemzetközi Asztronautikai Kongresszuson (IAC), amelyen többek között a legnagyobb globális űrhatalmai - Kína és az Egyesült Államok is - részt vesznek majd. Az idei kongresszus izgalmasnak ígérkezik, ugyanis jelenleg egyre inkább kibontakozó űrverseny folyik a Föld körüli keringési pályákért, valamint a Hold meghódításáért, amelyben a geopolitikai szereplők mellett a magánvállalatok, például az amerikai SpaceX is meghatározó szerepet játszik.
Korábban bombázástól kellett tartani.
Mi történik Trump vámjainak bejelentését követően?
Hosszú ideje nem látott összeomlás történik a tőkepiacokon.
Az egyetemi tanár, ex-jegybankár a Checklistben értékelte Trump legújabb vámjait.
Hogy tudunk-e még versenyezni a lengyel vagy a nyugat-európai agrártermékekkel, az is kiderül az Alapvetés podcast új műsorából.