Jelentős felvásárlást hajt végre a B+N Referencia Zrt., melynek köszönhetően Európa legnagyobb gazdaságának piacán is megjelenik a magyar tulajdonú cégcsoport. A németországi KÖBERL Csoport beolvadása után már 9 országban lesz jelen az épületüzemeltetéssel és takarítással foglalkozó vállalat, melynek ügyfelei között a piaci szereplők mellett a legnagyobb állami megrendelők is megtalálhatók. A cégcsoport nemzetközi terjeszkedése különösen az utóbbi években vett lendületet, amiben a Covid-járvány alatt felértékelődött fertőtlenítési elvárások is szerepet játszottak. Az aktuális trendek mellett az iparág alakulásáról, a munkaerőhiányról, a robotizációról és a kórháztakarítás kapcsán megjelent sajtóhírekről Kis-Szölgyémi Ferenccel, a B+N Referencia Zrt. vezérigazgatójával és tulajdonosával beszélgettünk.
Az ünnepi szezon nemcsak a bevásárlóközpontok számára jelent nyüzsgő időszakot, de az irodaházakban és a logisztikai központokban dolgozók számára is. Az üzemeltetésben dolgozók az év utolsó heteinek tervezését már hónapokkal korábban elkezdik, hogy fenn tudják tartani a zökkenőmentes működést az ügyfelek, az alkalmazottak és a vendégek számára. A tudatos felkészülés lépéseit az ICON szakemberei gyűjtötték össze.
Megállapodást írt alá a B+N Referencia Zrt. a KÖBERL Csoport megvásárlásáról. A vállalat ezzel Németország egyik vezető létesítménygazdálkodási és épületgépészeti szolgáltatójában szerzett minősített többségű tulajdonrészt - közölte a cégcsoport.
Ismét elkészítette a Létesítménygazdálkodási és Épületüzemeltetési Szolgáltatók Országos Szövetsége (LEO) negyedéves hangulatjelentését. Az index ezúttal 51 pontot ért el, ez enyhe növekedést vetít előre, amely az év végi szezonális hatásnak köszönhető.
A klímaváltozás is szerepet játszik abban, hogy egyre több szó esik mostanában az ESG-ről, de túlnyomó részben az „E”-re, vagyis a már évek óta kiemelt témának számító környezeti területre koncentrálnak a szakemberek, noha a társadalmi és irányítási láb sem kevésbé elhanyagolandó. Hogy az ESG és az EU taxonómia hatásai milyen konkrétumokban jelennek meg már ma is az épületüzemeltetés során, és milyen változások várhatók ebben az előttünk álló években, arról az ágazat szakértőit kérdeztük.
Egymást érik a hőhullámok az országban, ami az irodai munkát is érinti. Az ICON Real Estate Management összeszedte azokat a legfontosabb szempontokat, amelyeket az irodavezetőknek figyelembe kell venniük, hogy megtalálják az egyensúlyt a dolgozók komfortérzete és a gazdaságos üzemeltetés között.
Az egészségügyi intézményekhez kapcsolódó fertőzések csendes járványként évente 16 millió halálesetért felelősek világszerte, melyek többsége a szennyezett kéz és a nem megfelelően fertőtlenített környezet miatt következik be. Bár a Covid óta a takarítás, a higiénia és a felületek fertőtlenítése kiemelten fontossá vált, számos intézmény még mindig nem fordít kellő figyelmet és erőforrást erre. A takarítás ugyanakkor az épületüzemeltetésnek is az egyik nagyon fontos feladata, ahol a robotizáció és a mesterséges intelligencia ugyanúgy tör előre, mint az élet más területein. Hogy mik a legújabb trendek és eszközök, illetve mire kell figyelni az egészségügyi intézmények takarításánál, arról a május 14-17. között megrendezett amszterdami Interclean Forum 2024-en, és az annak keretében megtartott Healthcare Cleaning Forum konferencián beszéltek a szakértők.
A mesterséges intelligencia és a robottechnológia mostanra az élet olyan hétköznapi területein is megjelent, mint a takarítás és a fertőtlenítés, ahol különösen a nagyméretű terek esetében gyorsítja fel jelentősen és teszi sokkal alaposabbá a folyamatot. Ezen irány mentén indult el néhány évvel ezelőtt a hazai legnagyobb létesítményüzemeltető, a B+N Referencia Zrt., ami mostanra több mint 100 saját fejlesztésű autonóm takarítórobotot helyezett üzembe, és ami nemrég az amszterdami Interclean Forum 2024-en mutatta be legújabb fejlesztéseit. A kezdeti kihívásokról, a takarítórobotok alkalmazási lehetőségeiről, az ehhez szükséges technológiáról és az Ipar 4.0 adatgyűjtésben betöltött jelentőségéről Zalka Péterrel, a B+N Referencia Zrt. LAB/DA Innovations nevű kutatás-fejlesztési részlegének vezetőjével Amszterdamban, az Interclean Forumon beszélgettünk.
A május 8-i nemzetközi WORLD FM Világnapra, azaz a létesítménygazdálkodás napjára időzítette a Létesítménygazdálkodási és Épületüzemeltetési Szolgáltatók Országos Szövetsége (LEO) legújabb Benchmarking kutatásának megjelenését. A kiadvány szakmai tanulmányokon és elemzéseken keresztül mutatja be az épületüzemeltetés jó gyakorlatait, a hazai épületüzemeltetés történetét, valamint kiemeli a legfontosabb irodapiaci adatokat.
A munkaerőhiány, az infláció, az orosz-ukrán konfliktus és a képletbe újonnan belépő közel-keleti háború miatt várható újabb energia-, anyag- és alkatrészellátási kihívások ellenére a létesítménygazdálkodási szakemberek optimisták. Az idén 10 éves Létesítménygazdálkodási és Épületüzemeltetési Szolgáltatók Országos Szövetsége (LEO FM) idei utolsó negyedévi hangulatindexe alapján (53,24) a következő évre nézve is bizakodó az előrejelzés, a vállalatvezetők a piac további növekedését várják, kiemelt figyelmet szentelve az ESG kritériumoknak, a PropTech megoldásoknak és az oktatás ügyének.
Mintegy száz új, saját fejlesztésű autonóm takarítórobot üzembe helyezését kezdte el a B+N Referencia Zrt. A korábbi széria tagjai már évek óta bizonyítanak többek közt a Budapest Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtéren, a főváros metróállomásain, de Lengyelországban, Szlovéniában és Romániában is tesztelik az emberekkel kooperálni képes robotokat. A cég mérnökcsapatának egy jelenlegi kutatása pedig arra irányul, hogy akár tömegközlekedési eszközökön vett minták alapján mielőbb jelezni lehessen a járványügyi szempontból veszélyes kórokozók jelenlétét és számuk hirtelen növekedését.
A 21. századi ingatlankezelőknek fel kell ismerniük, hogy ma már csak szolgáltatásfókuszú, a fenntarthatóságra is nagy hangsúlyt fektető üzemeltetési stratégiával lehet elnyerni a bérlők bizalmát. Győri Gyula, a CPI Facility Management vezetője nyilatkozott erről, és több, az üzemeltetést érintő aktuális kérdésről.
Kelet-Közép-Európán kívül folytatja nemzetközi jelenlétének erősítését a B+N Referencia Zrt. A cégcsoport bevételeinek 40 százaléka már idén is a külföldi működésből származott. A magyar tulajdonban lévő társaság az olasz Sagad felvásárlásával új iparági ismeretekkel, jelentős nyugat-európai tapasztalatokkal és ügyfélkörrel is gazdagodott.
Az üzemeltetés és leginkább az energia elérhetősége, és ára az idei tél előtt is elkerülhetetlen kérdés. Mindenki számára egyre nyilvánvalóbb, hogy az energiát nem olcsón kell szerezni, hanem lehetőség szerint minél kevesebbet kellene belőle felhasználni, úgy, hogy a szolgáltatás színvonala nem csökken egy irodaház bérlője számára. Erre pedig egyre több jó válasz és technológiai innováció érkezik. A Property Investment Forum 2023 konferencián is természetesen az egyik kiemelt téma volt az épületek energiahatékonysága, a bérlők igényének változása, de ezek mellett az e-mobilitás is, ami már szintén megoldásra váró feladatokat, lényegében egy részleges funkcióváltást hozott az irodaépületek üzemeltetői, tulajdonosai számára.
A klímaváltozás messze nem csupán a környezetünk megváltozásáról szól, hanem az ehhez kapcsolódó társadalmi és technológiai folyamatokról is. Ezeknek a változásoknak a felismerése óriási jelentőségű az ingatlanszektor számára, ha azt akarjuk, hogy épületeink 15 év múlva is gazdaságosan használhatók legyenek és ne a 70-80-as években épült, ma már fenntarthatatlan lakó- és irodaépületek sorsára jussanak. Az épületeknek a hosszú távú változásokhoz kell igazodniuk, ami a fizikai terek új funkcióit, a zöld technológiák használatát és az okos megoldások helyett már a kognitív épületüzemeltetést hozza magával.
Az orosz-ukrán háború kitörését követő egy évben tanúi lehettünk egy kisebb nyersanyagpiaci pániknak és az azt követő gyors megnyugvásnak. Bár most pánik nincs, de a gázpiaci deficit velünk marad még idén is. Mennyire indokolt a mostani nyugalom? Milyen maradandó energiapiaci hatásai voltak az orosz-ukrán háborúnak és miképpen viszonyulnak azok az évtized folyamatait meghatározó klímapolitikai intézkedésekhez? Többek között ezekről a kérdésekről beszélt a Portfolio Property X 2023 konferencián Deák András György, az NKE Stratégiai és Védelmi Kutató Intézet tudományos főmunkatársa. Ezt követően a szakértők a fenntartható üzemeltetés, valamint az ingatlanpiac és az építőipar finanszírozási oldalát járták körül, rámutatva arra, hogy milyen tényezők okozzák a jelenlegi lakáspiaci visszaesést.
Egyre nehezebb helyzetben Kijev.
Az amerikai elnök a CPAC konferencián beszélt.
A fentanil-válságról és az ukrajnai háborúról tartottak megbeszélést.
Erős megosztottságot eredményezett a lépés a tagállamok között.
Sok kérdést vet fel Orbán Viktor miniszterelnök bejelentése.
A „woke” kiadások lefaragása csak elhanyagolható része volt a teljes költségcsökkentésnek.
A magyar bankoknak lépniük kell!
Attól függ, mit nézünk.
Rossz hírek jöttek az iparból.