Fontos megállapodást kötött hétfőn egymással a magyar és az ukrán földgázhálózatok rendszerüzemeltetője, amelynek értelmében három hónappal március végéig meghosszabbították a Magyarországról Ukrajnába irányuló földgáz szállításoknál a nem megszakítható kapacitások teszt időszakát.
New York városának jelentős, 446 megawattos áramellátási hiánnyal kell szembenéznie 2025 nyarára az állam áramhálózat üzemeltetője szerint. A New York-i független rendszerüzemeltető (NYISO) ezt a potenciális hiányt a növekvő csúcsigényszinteknek, egyes termelők elérhetetlenségének, valamint a közlekedési és építőipari szektorok fokozódó villamosításának tulajdonítja.
Andrei Spinu moldovai miniszterelnök-helyettes, infrastrukturális és regionális fejlesztési miniszter szombaton bejelentette, hogy megállapodást kötöttek a kiterjedt áramkimaradások kockázatának csökkentése érdekében.
A hideg időjárás hétfőn áramkimaradásokhoz vezethet Franciaországban, mivel a javítási munkálatok miatt az atomenergia újraindítása késik, így jelenleg nincs elég áram a kereslet kielégítéséhez – írja a Reuters.
Moldovában a kormány megszigorította az energiatakarékossági intézkedéseket, az erről szóló döntést kedden hozta meg a rendkívüli helyzetekért felelős bizottság.
A pakisztáni hatóságok gátépítéssel igyekeznek megvédeni egy létfontosságú erőművet a növekvő árvízveszélytől. Az erőmű hat tartomány lakóit, emberek millióit látja el árammal - írta meg a Reuters.
A svéd kormány szerdán közölte, hogy a korábban vártnál nagyobb költségvetési kerettel rendelkezik majd, hogy a háztartások és a vállalkozások emelkedő energiaköltségeinek egy részét átvállalja ezen a télen - írta meg a Reuters.
Banglades növeli az iskolabezárással érintett napok számát és csökkenti az irodai óraszámot, hogy enyhítse az áramhiányt – írja a BBC.
Nagy-Britannia terveket készít az ipar és a háztartások szervezett áramkimaradására a téli időszakban, amikor a hideg időjárás egybeeshet a gázhiánnyal - jelentette kedden a Bloomberg News.
A japán hatóságok a júniusi rekord mértékű hőség miatt hétfőn áramhiányra figyelmeztettek, míg a főváros, Tokió a történetének legrövidebb esős évszakát éli.
A túl kevés szélenergia és bizonyos rendszerkarbantartási okok miatt jelentős áramhiány alakult ki mára a lengyel áramellátásban, ezért az állami rendszerirányító (PSE) külföldi rendszerirányítók segítségét kérte, így például egy svéd olajalapú áramtermelő üzemet is be kellett indítani – írja a Reuters. A PSE a keddi, december 7-i napra is azt vázolja, hogy mindez újra előfordulhat, de fontos, hogy tartós áramkimaradás, illetve az áramellátás korlátozása az ipari fogyasztók, netán a lakosság felé nem várható.
Bár a régió bizonyos országainak sikerült eredményeket elérniük a megújuló energiaforrások felhasználásának növelése terén, a szegényebb balkáni országok számára a jelentősebb nap- és szélenergia termelő kapacitások egyelőre továbbra is a valószerűtlen álom kategóriába tartoznak. Az országok egy része nem tudta megtörni szénfüggőségét sem a megvalósítható alternatívák hiányában. A diverzifikált kapacitások drasztikus bővülése hiányában a régió a 2030-as évek elejére nettó áramimportőrré válhat, ez befolyásolná az integrált magyar piac helyzetét is.
Feszült helyzet állhat elő a közép-kelet-európai energiapiacokon idén télen, különösen 2018 első hónapjaiban. A magyarországi határidős árampiacon már megjelent a téli kockázati prémium, a 2018 első negyedéves szállítású villamos energiát jóval magasabban árazzák, mint a 2017. negyedik negyedévére kialakult szintek. Piaci szereplők az idén januárban kialakult helyzet megismétlődésétől tartanak, amikor is a rendkívüli hideg miatt a többszörösére emelkedtek az árak a hazai árampiacon.
Egyértelműen meghúzta a vészcsengőt a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) a World Energy Investment report című jelentésében. 2015 után ugyanis 2016-ban ismét, ezúttal 12 százalékkal csökkent a globális energiaszektorba áramló beruházások összege, ami hosszabb távon olaj- és villamosenergia-hiányt idézhet elő - figyelmeztetett. A szervezet szerint a fosszilis tüzelők kitermelésébe, új erőművek építésébe, a villamos energia hálózat fejlesztésébe, valamint az energiarendszer más területeire 2016-ban érkezett 1700 milliárd dollár hosszabb távon már kevés lehet a világ növekvő energiaéhségének kielégítéséhez.
Az ukrajnai háborúról, az EU-val ápolt viszonyról és a magyar gazdaságról is beszélt a kormányfő.
Folyamatosan frissülő hírfolyamunk.
Végső megoldás: atombomba?
A Szilícium-völgy legnagyobb vállalatai fognának össze.
Szomorú módja ez egy karrier lezárásának.
Gyorgyevics Benedekkel, a Városliget Zrt. vezérigazgatójával beszélgettünk.
Miért csökken a közvetlen külföldi tőkebefektetések volumene?
Meddig nőhet még?