Az Európai Beruházási Bank (EIB) aggódik az EU új fenntarthatósági jelentési szabályainak lehetséges hírnévromboló hatásai miatt, amelyek gyengíthetik a bank „klímabarát” imázsát. A szabályozás szerint a banknak egy zöld eszközarányt kellene közölnie, amely jelentősen alacsonyabb, mint a jelenlegi saját klímahatás-mutatója.
Németország 2025-ben 13 százalékkal csökkenti az államadósság értékesítéseit, ezzel mérsékelve a kibocsátást a gazdasági nehézségek és a háborús támogatás ellenére is. Az új tervek azonban könnyen felülírhatóak, hiszen februárban előrehozott választás várható a kormányválság miatt.
Amikor 2021 decemberében a Magyar Nemzeti Bank (MNB) bejelentette a Növekedési Kötvényprogram (NKP) lezárását, cikkünkben a következőket fogalmaztuk meg a kötvénypiac előtt álló perspektívákról: „arra számítunk, hogy bár az NKP ebben a formájában meg fog szűnni, más formában azonban lesz utódja. A jegybank ugyanis már kommunikálta azt, hogy a zöldkötvény-kibocsátásoknak a jövőben prioritást kell élvezniük.” Bár konkrétumok még nincsenek, a téma szakértői úgy látják, hogy a kötvénykibocsátást tervező vállalatoknak már most érdemes elkezdeniük a felkészülést.
Lengyelország újra megjelenik az eurokötvény-piacon, 7 és 15 éves futamidejű kötvények kibocsátásával, miután 2024-ben már kétszer végrehajtottak jelentős kötvényeladást. A Commerzbank, az ING, a JPMorgan és a Societe Generale közösen szervezik a kibocsátást.
Élénk érdeklődés kísérte a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) első zöldkötvény kibocsátását: a Budapesti Értéktőzsdén lebonyolított aukció eredményeképpen csaknem 11 milliárd forint összegű forrást gyűjtött az MFB, amely segítséget nyújt a zöld beruházásokat megvalósító vállalkozások finanszírozásában - közölte a pénzintézet hétfőn az MTI-vel.
A hazai energetikai fenntarthatósági transzformáció nem elképzelhető a legnagyobb energetikai cégek nélkül. Hogy mit jelent ez az MVM csoport szempontjából, mik a tulajdonosi elvárások és hogyan alkalmazkodik a cégcsoport az iparági szabályozásokhoz, arról a Portfolio Sustainable World 2023 konferenciáján Fazekas László, az MVM Zrt. gazdasági vezérigazgató-helyettese beszélt. Magyarország megújult Zöld Kötvény Keretprogramját pedig Bebes András, az Államadósság Kezelő Központ Zrt. Stratégiai és elemzési főosztályának főosztályvezetője ismertette.
A MET Csoport leányvállalata, a MET Hungary Solar Park (HSP) Kft. 2021 decemberében kibocsátott, majd – a Sustainalytics tanúsítványának megszerzése révén – tavaly májusban zöld minősítést kapott vállalati kötvényét hivatalosan is regisztrálták a Budapesti Értéktőzsde elektronikus felületén. A zöldkötvény a svájci központú energivállalat magyarországi naperőműveinek finnszírozását szolgálja.
Egy tanulmány szerint a világ 30 nagybankja közül egyik sem vette fel a zöld vagy fenntarthatósággal összefüggő kötvények kibocsátási kritériumai közé az atomenergiát, annak ellenére, hogy az Európai Unió tavaly úgy döntött, hogy az atomenergiát fenntarthatónak minősíti.
A zöld kötvények piaca és magyarországi helyzete, illetve az ESG és a pénzügyi piacok kockázatainak összeolvadása, valamint az ESG adatok és minősítések körüli fejlesztési lehetőségek voltak a középpontban a Cambridge Econometrics, a Budapesti Brit Nagykövetség és a Magyar Közgazdasági Társaság által szervezett online, "Financing of the energy transition in Hungary" elnevezésű konferencián.
A vállalati zöld kötvények kibocsátásának többféle módszertan szerinti kritériumrendszere van jelenleg. Az egységes módszertan, illetve az átlátható és egymással összehasonlítható zöld paraméterek ezen a területen is nagyon hiányoznak. Az Európai Bizottság ezt felismerve, tavaly nyáron benyújtotta a European Green Bond Standard (EuGB, Európai Zöld Kötvény Sztenderd) előterjesztését, amely egy a befektetők szemében is megbízható keretet kíván biztosítani a zöld kötvények EU-n belüli egységes és transzparens kezelésére. Bár a tavaly nyári javaslat még nem forrott ki és jelenleg is zajlik a tagállamokkal az egyeztetés, a szakma már nagyon várja az egységes módszertant. Arra lehet számítani ugyanis, hogy ezáltal majd nő a tőke áramlása a zöld és összességében fenntarthatóbb projektek felé. Természetesen nem titkolt cél az sem, hogy a hírekben egyre sűrűbben felbukkanó ”greenwashing” jelenséget is visszaszorítsák, hiszen mostanság jól látható, milyen mértékben alá tudja ásni az egész rendszer hitelességét.
"A zöld beruházásokat továbbra is fogja finanszírozni a bankrendszer, ahogy zöldül a világ, úgy egyre több ilyen beruházás lesz" - mondta Pókos Gergely, az OTP Bank Zöld Program Igazgatóságának ügyvezető igazgatója a Sustainable World 2022 konferencia zöld finanszírozással foglalkozó panelbeszélgetésén. A beszélgetés sorába felmerült, hogy mit tud tenni a Budapesti Értéktőzsde a fenntarthatóság támogatása érdekében, illetve hol állunk a zöld államkötvényekkel. Esett még szó a zöld projektek finanszírozásáról mind kivitelező, mind hitelező oldaláról.
A pénzügyi szektor gyors zöldítése az egyik legfontosabb feladat a zöld átálláshoz, a hatalmas vállalati vagy akár a kisebb lakossági beruházási költségekre, az új programokra elő kell teremteni a pénzt. Milyen zöld forrásbevonási lehetősége van most egy vállalatnak? Lesz-e egyáltalán és mikor, uniós támogatás az ország klímapolitikáját is érintő nagyberuházásokra? Számíthat-e a lakossági szektor és a bankok, a Zöld Otthon Programhoz hasonló kedvezményes lehetőségekre a jegybanktól? Vajon a kormányzati támogatások és a piaci alapú zöldítés, a zöld kötvények, a zöld jelzáloglevél-vásárlási program, a zöld vállalati hitelezés elegendő lesz a jövőbeli beruházási tervek megvalósítására és a befektetőknek való megfelelésre? Többek között ezekről a kérdésekről beszéltek a szakértők a Portfolio Sustainable World 2022 konferenciájának második szekciójában.
Ahogy a múlt héten már beharangozták, az OTP Bank 400 millió euró össznévértékű zöldkötvényeket bocsátott ki mai értéknappal.
Stratégiai célkitűzés az OTP Banknál, hogy zöldhitel-állománya az idei év végére 230 milliárd forint legyen, és 2025 végére 1500 milliárd forintra növekedjen. A banknak nem célja, hogy ezt mind kötvénnyel finanszírozza, részben azonban igen: a jövő héten 5,5%-os hozam mellett eurós zöldkötvényeket fog kibocsátani, ami a régió egyik első, bank által kibocsátott zöldkötvénye lehet. Pókos Gergelyt, az OTP Bank Zöld Program Igazgatóságának ügyvezetői igazgatóját kérdeztük a fenntartható finanszírozási megoldás részleteiről.
A KPMG megszerezte a „Jóváhagyott hitelesítő” státuszt a Climate Bonds Initiative, a Climate Bonds Standards and Certification Scheme keretében, így a cég magyarországi vállalata harmadik fél hitelesítőjeként jogosult arra, hogy tanúsítsa, hogy a kibocsátók és a kötvényeik megfelelnek a Climate Bonds Standard követelményeinek.
Napvilágot láttak a hazai tőkepiac zöldítését elősegítő javaslatok, amelyeket egy stratégiai projekt keretében - az EBRD közreműködésével - a befektetési szolgáltatók, a befektetők és egyéb piaci szereplők, minisztériumok, valamint minden fontos további érintett bevonásával alakítottak ki az elmúlt bő másfél évben. A banki finanszírozás kiegészítését, alternatíváját jelentő terület fejlesztése kiemelt fontosságú a fenntarthatóság érdekében, áll az MNB közleményében.
Káros gazdasági hatásokra figyelmeztet a német gyártó.
A diverzitásért felelős hivatalokat verik szét először.
Csapkodást láthatunk a piacokon.
Már történelmi csúcs közelében az árfolyam.
Európa legnagyobb gazdasága továbbra is rossz utakon jár.
Fontos figyelni a frissítéseket.
Mire számíthatnak a bértárgyaláson?
Az orosz haderő elérte az ukrán véderő egyik legfontosabb városát.
Napokon belül kamatot vált az első PMÁP-sorozat.