Nagyon úgy tűnik, hogy a dunaújvárosi vasmű megmentésének/megszűnésének (nézőpont kérdése) hosszúra nyúlt történetében egy újabb felvonásába csöppentünk. A Liberty Dunaújvároshoz tartozó két egységgel szemben megindult felszámolások, a bérek késése, ki nem fizetése, vagyis általában a társaság nehéz pénzügyi helyzete és kilátástalansága miatt komolyabb üzengetésbe kezdett - az elmúlt két évben a vasmű megmentése érdekében egyébként egymással összezáró - két stratégiai fél: a tulajdonos Liberty Steel és a Nemzetgazdasági Minisztérium. A tárca csütörtökön kiadott, felszólító hangvételű közleményére a társaság a Portfolio-nak küldött válaszában élesen és érdemben reagál a kritikákra. Ebben elismerik, hogy az ideiglenes vagyonkezelő a Bérgarancia Alapon keresztül fogja elindítani az alkalmazottak októberi munkabérének kifizetését. Szerintük a háttérben az is áll, hogy a sikeres működéshez szükséges intézkedésekről való egyeztetések nem haladtak megfelelően. A tulajdonos felhívja a figyelmet arra is, hogy rövid távú kormányzati és egyéb résztvevői támogatásra van szükségük a termelés és gyártás újraindításához. Amennyiben ez elmarad, akkor megfontolják a potenciális új befektetőkkel folytatott tárgyalásokat is. Mindez azt jelenti, hogy a tulajdonos belengette a minisztérium felé: kész értékesíteni a vasművet. Időközben kiderült: a baj csak fokozódik: mindkét vasműs egység ellen NAV-végrehajtás is folyamatban van, mert nem fizetett adót.
A kormány a leghatározottabban felszólítja a Lyberty Steel acélipari vállalatot, hogy fizesse ki a Dunai Vasmű dolgozóit, eleget téve a törvényi kötelezettségének - szerepel a Nemzetgazdasági Minisztérium csütörtök este kiadott közleményében. A minisztérium arra a hírre reagált, miszerint a Libertyhez tartozó Duna Furnace Kft-hez kirendelt ideiglenes vagyonfelügyelő szerint a tulajdonos nem tudja kifizetni az októberi béreket.
A Liberty dunaújvárosi egységéhez, a Duna Furnace Dunai Vasmű Kft-hez kirendelt ideiglenes vagyonfelügyelő arról tájékoztatta a szakszervezeteket, hogy a tulajdonos nem tudja kifizetni a béreket. A Bérgarancia Alapból kaphatnak fizetést megint a vasműsök.
Alig néhány óra telt csak el a Liberty Dunaújváros hengermű újraindításának bejelentését követően és máris érkezett egy nagyon kellemetlen hír. A Vasas Szakszervezeti Szövetség osztotta meg ugyanis azt, hogy a mai napra megszűnt a vízszolgáltatás és az internetszolgáltatás, mindamellett, hogy a munkavállalók már hónapok óta fűtés és melegvízszolgáltatás nélkül végzik munkájukat. Délután a társaság megküldte válaszait érdeklődésünkre.
Hozzánk eljutott belső levél alapján a Liberty Dunaújváros menedzsmentje – a szakszervezetekkel egyeztetve – az elmúlt hetekben áttekintette az üzem novemberi újraindításának lehetőségeit. Terveik szerint a késztermékgyártás a technológiai sorrendet követve, november közepétől fokozatosan indul újra.
Hozzánk eljutott belső levél alapján a - múlt héten felszámolási eljárások kezdeményezése miatt országos hírekbe került - Liberty Dunaújváros nyugtatja dolgozóit: időben, azaz holnap megtörténik a szeptemberi bérek kifizetése.
Az ISD Power energiaszolgáltató felszámolási eljárást kezdeményezett a Liberty Steel tulajdonában álló Dunarolling Dunai Vasmű Kft-vel szemben az illetékes törvényszéknél és ideiglenes vagyonfelügyelő kirendelését kérte a törvényszéktől. Az ügyben a Nemzetgazdasági Minisztérium is megszólalt és kedd este megkeresésünkre a Liberty Dunaújváros is válaszolt. A cég azzal érvel: hanyatlik az acélpiac és bizonytalan az európai acélipar helyzete, valamint ezzel összefüggésben nem sikerült új működőtőkét szereznie a magyar bankoktól. Azt is hangsúlyozza, hogy az ISD Power által indított intézkedés vitatott.
Rendkívüli sajtótájékoztatót hirdetett a Nemzetgazdasági Minisztérium kedd kora délutánra, miután felgyorsulni látszanak a kellemetlen fejlemények a dunaújvárosi vasmű ügyében: az egyik utódcég ellen felszámolási eljárást kezdeményezett a tartozások miatt az ISD Power áramszolgáltató. Közben a tárca korábban azt közölte: az új tulajdonos "mindent megígért, de szinte semmi sem teljesült". Az államtitkárok elmondása szerint az NGM készen áll a beavatkozásra attól függően, hogy milyen forgatókönyv valósul meg a következő napokban, hetekben a cég működését illetően. Időközben kérdéseinkkel megkerestük a vasműt működtető Liberty Dunaújvárost, ahonnan kedd este kaptunk választ.
Felfüggesztette az Energiahivatal az ISD POWER Energiatermelő és Szolgáltató Kft. "f.a." földgázelosztói működési engedélyét, és az új gázév kezdetétől, tehát október elsejétől jövő április 1-ig kijelölte a konkrét gázelosztási pontra vonatkozó feladatok ellátására az E.ON Dél-dunántúli Gázhálózati Zrt.-t - derült ki a Magyar Energetikai és Közmű-Szabályozási Hivatal határozatából.
A Liberty Dunaújváros (Dunaferr) dolgozói tüntettek a vasmű bejáratánál, miután vállalat a napokban tudatta a dolgozókkal, hogy a „folyékony ág”, az acél és a kokszelőállítást végző 1100 dolgozó mellett immár a hengermű mintegy 2000 dolgozóját is állásidőre küldik szeptember végétől - írja a Népszava.
A Liberty Dunaújváros rendben kifizette az augusztusi béreket és a 150 ezer forintos egyszeri bónuszt a dolgozóknak.
A bérmegállapodásban rögzített 150 ezer forintos bónuszt még mindig nem kapták meg a Liberty Dunaújváros dolgozói, holott ezt július közepéig utalniuk kellett volna – írja a Népszava.
Úgy tudjuk, hogy a Dunaferr dolgozói még mindig nem kapták meg béreiket, ezért délután 2-kor újabb tüntetésre készülnek az igazgatóság épületénél. Emellett a Portfolio arról értesült, hogy két leányvállalatuk, a Duna Furnace és Dunarolling ellen is végrehajtást indított a Nemzeti Adó- és Vámhivatal.
Már a hétvégén feszültség volt abból, hogy a dunaújvárosi vasmű dolgozói nem kapták meg időben a bérüket. Akkor a félhivatalos információk szerint hétfőre várhatták a fizetésük elutalását, de reggel már hatalmas tömeg tüntetett az igazgatóság épületénél. Frissítés: úgy tudjuk, hogy a dolgozók még mindig nem kapták meg a bérüket, ezért délután 2-kor folytatódhat a tüntetés.
Az európai fémkeresletet meghatározó ágazatok teljesítménye idén várhatóan csökken, közben pedig az elmúlt években kialakult nemzetközi trendek pedig tovább súlyosbítják az európai acélipar helyzetét. Amerikai védővámok, Európába áramló acélimport a harmadik országokból, túlkínálat a globális termelésben, többletkapacitás, megemelkedett energia- és más termelési költségek - sorolhatóak az okok. A kilábalás egyelőre elmaradt, ez pedig jelentős kockázatot jelent a hazai Dunai Vasmű számára is.
Szerda délután egyeztetést tartottak a dunaújvárosi vasműben: a cég vezetői az érdekképviseletekkel közölték, hogy átszervezik a Duna Furnace Dunai Vasmű Kft. munkavállalóinak munkarendjét. A döntés értelmében számos kollégát szakaszos (ideális esetben kétműszakos) munkarendbe helyeznek át és/vagy állásidőre küldenek. Ezzel kijelenthető: a dunaújvárosi acélgyártás leépülésének keserű, de gyakorlati, a dolgozókat is közvetlenül érintő folyamata beindult. Az új tulajdonos viszont azt hirdeti: ez csak átmeneti állapot.
Páncélozott járművek és drónok: így fegyverkeznek az amerikaiak szomszédságában.
Jöhet a szupergazdagok adója is az éhezés elleni harcban.
Egy kriptokereskedelmi platformot tervez megvenni a leendő elnök cége.
Nemcsak a német–finn, a litván–svéd közötti adatkábeleket is megrongálták
Bindulhat a trükközés?
Európa versenyképességi mutatói mély válságról árulkodnak.
Nem fizetett a magyar vállalkozó.