Irán a magas dúsítású urán termelésének önkéntes korlátozását készíti elő - közölte a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) vezetője, miután a múlt héten Teheránban tárgyalt.
Az orosz kormány pénteken bejelentette, hogy ideiglenes korlátozásokat vezet be a dúsított urán Egyesült Államokba irányuló exportjára. A lépés szimbolikus adok-kapoknak tűnik, miután Amerika már májusban megtiltotta az orosz dúsított urán importját.
Rafael Grossi, a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) főigazgatója kedden felhívást intézett Irán vezetéséhez a régóta fennálló problémák megoldására.
Az urán piacáról készített friss elemzést Zsiday Viktor, befektetési szakember. Szerinte a zöld átállás, és a növekvő energiaigény mellett egyre nagyobb szükség lesz az uránra az energiamixben, miközben a kínálati oldal bővítése annyira körülményes, hogy valószínűleg hosszabb távon is túlkereslet lesz a piacon, így az árak tovább emelkedhetnek. Megemlítet azonban több olyan kockázatot is, amelyek miatt érdemes lehet óvatosan kezelni a sztorit.
Az orosz kormányzati és üzleti körökben komoly aggodalmat keltett Vlagyimir Putyin elnök váratlan javaslata a stratégiai nyersanyagok exportjának korlátozására vonatkozóan. A bejelentés, amely a nyugati szankciókra adott válaszlépésként hangzott el, számos kérdést vet fel a megvalósíthatóságról és a lehetséges következményekről. Ami talán a legizgalmasabb: egy ilyen exporttilalmi döntés egy nagyon izgalmas befektetési lehetőséget teremthet.
Vlagyimir Putyin orosz elnök bejelentette: Moszkvának meg kellene fontolnia az urán, a titán és a nikkel exportjának korlátozását a nyugati szankciók megtorlásaként.
Az afrikai Száhel övezetben található Nigerben 2023 nyarán puccsal átvette az ország vezetését a hadsereg. A váltás egyben azt is jelentette, hogy a nyugati hatalmak számára elfogyott a levegő, a területen található gazdag nyersanyag-lelőhelyekre pedig most az oroszok próbálnak lecsapni – írja a Bloomberg. Cikkünk megjelenése után a Roszatom is reagált.
Nagyon forró befektetési sztori az urán, nem csak a zöld átállásban betöltött kulcsszerepe nyomán megugró kereslet miatt, de a kínálati aggályok és egy nemrég elfogadott amerikai törvény is is a jövőbeli ellátási hiány irányába mutatnak. Ráadásul van egy tőzsdén kereskedett alap, aminek a grafikonja rendkívül izgalmasan néz ki most - jöhet a kilövés?
A kereslet-kínálati rés várt kitágulásának köszönhetően elképesztő ralit láthattunk a mögöttünk álló hónapokban az uránnál, az elmúlt hetekben azonban valósággal beszakadt a sugárzó érc jegyzése.
Az urán ára hét hét óta először esett fontonként 100 dollár alá, miután az amerikai kormány legutóbbi szankciócsomagjában egyes várakozásokkal szemben nem döntött az orosz nukleáris fűtőanyag importjának betiltása mellett, ezzel enyhítve a piacot fenyegető, még nagyobb ellátási kockázatokkal kapcsolatos aggodalmakat.
Az Egyesült Államokban vádat emeltek egy japán maffiatag ellen, aki nukleáris anyagok csempészésére irányuló összeesküvésben vett részt, állítólag uránt és plutóniumot kínált eladásra Iránnak atomfegyver építése céljából - számolt be a BBC.
A tavalyi markáns emelkedést követően az egyre nagyobb kereslet-kínálati résre vonatkozó kilátások és a spekulatív tőke beáramlásának is köszönhetően valósággal begyújtották a rakétákat az uránpiacon idén, közel 20 éve nem látott szinteket ostromol a sugárzó érc árupiaci jegyzése, miközben szárnyalnak az uránbányász vállalatok részvényei. Adódik a kérdés: érdemes felugrani erre a robogó vonatra, és ha igen, melyik részvény kerülhet még feljebb?
Már meghallgatható a Portfolio Checklist csütörtöki adása, melynek első részében arról volt szó, hogy a vártnál gyorsabban csillapodó inflációs kép arra késztetheti a jegybankot, hogy az eddiginél gyorsabban csökkentse az alapkamatot, ami aggodalomra adhat okot a forint árfolyama tekintetében. A témáról Beke Károlyt, a Portfolio makroelemzőjét kérdeztük. A műsor második részében az elmúlt időszakban igencsak elszállt uránárakról volt szó, ezzel kapcsolatban Mohos Kristóf, lapunk részvényelemzője volt a vendégünk.
A decemberi ralit követően döcögősen indult az év a részvénypiacokon, egyelőre kevés terület mozgathatta meg a befektetők fantáziáját. Van azonban egy még elég jelentéktelennek mondható, de egyre nagyobb teret és figyelmet nyerő szeglete a nyersanyagpiacnak, ahol olyan rali zajlott a mögöttünk álló hetekben, hogy csak néztünk. Nagyon úgy tűnik, hogy a tavalyi markáns emelkedést követően valósággal begyújtották a rakétákat az uránpiacon, közel 20 éve nem látott szinteket ostromol a sugárzó érc árupiaci jegyzése, miközben szárnyalnak az uránbányász vállalatok részvényei. Adódik a kérdés: érdemes felugrani erre a robogó vonatra?
Mohammed Eszlámi, az iráni atomenergia-hivatal vezetője szerdán elutasította a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) előző napi állítását, miszerint Teherán fokozta a magas szinten dúsított urán előállítását - közölte az iráni ISNA hírügynökség.
A Tenex orosz állami uránvállalat figyelmeztette az amerikai ügyfeleket, hogy a Kreml leállíthatja a nukleáris üzemanyag exportját, ha az USA elfogadja az importot 2028-tól tiltó jogszabályokat - tudósított a Bloomberg.
Cikkünk folyamatosan frissül.
Szerinte ha Ukrajna NATO-tag lenne, nem is lett volna háború.
Szembe ment a magyar részvénypiac az európaiakkal.
Kijött a jegybank tegnapi ülésének jegyzőkönyve.
A költségcsökkentésekből a menedzsment is kiveszi a részét.
Nem úgy sikerült a bankok extraprofitadó csökkentése, ahogyan azzal Nagy Mártonék számoltak.
Milyen politikus lesz a Tesla első embere?
A 2025-ös kilátásokról beszélgettünk.