2023. május 15-től VIG Befektetési Alapkezelő Magyarország Zrt. néven folytatja működését az Aegon Magyarország Befektetési Alapkezelő Zrt., és a VIG pénzügyi csoport nemzetközi szereplője lesz. A 30 országban megtalálható 50 biztosító 48 milliárd eurós vagyona óriási növekedési potenciállal kecsegtet az alapkezelő számára.
Júniusban távozik Almássy Gabriella, az Union Biztosító elnök-vezérigazgatója a társaság éléről. Lemondását a Vienna Insurance Group - amelynek az Union is a tagja - tudomásul vette, utódlásáról legkésőbb júniusig döntés születik - közölte a biztosító csütörtökön az MTI-vel.
Magyar Biztosítóholding Zrt. néven új társaságot alapított nemrég a Mészáros Lőrinc és Keszthelyi Erik (címlapképünkön) tulajdonában álló Hungarikum Biztosítási Alkusz Zrt. A hírről a legtöbbeknek a Magyar Bankholding jutott eszébe, amely három nagybank egyesítése céljából jött létre, így jogos feltételezés, hogy nagy tulajdonosi átalakulások hírnöke a biztosítási piacon a friss cégalapítás is. Megkerestük a Hungarikumot, és a kérdéseinkre adott válaszok megerősíteni látszanak ezt a feltételezést. Mint kiderült, "nincs kizárva" a CIG Pannónia biztosítóholdingba rendezésre és "kétségtelenül illeszkedne a társaság stratégiájába" az Aegonnal, az Unionnal és a Posta Biztosítóval való együttműködés is.
A Vienna Insurance Group (VIG) kérelmezte részvényeinek bevezetését a Budapesti Értéktőzsdére. A VIG részvényeit 1994 óta jegyzik a Bécsi Értéktőzsdén, 2008 óta a Prágai Értéktőzsdén, e hét péntektől pedig a Budapesti Értéktőzsdén is elérhetők lesznek.
Egyes biztosítóknak a tavalyi nyereségük két-háromszorosára rúgó pótadót kell befizetniük idén és jövőre is – mutatják a Portfolio számításai. Méretéhez képest az Uniqa és az Union rosszul, a CIG Pannónia viszonylag jól járhat a sávos kialakítású pótadóval. Ha változatlan marad a szombat este kihirdetett rendelet, akkor eltűnik egyes biztosítások profittartalma, így például az egyszeri díjas életbiztosításokat nem éri meg tovább értékesíteniük a biztosítóknak. Az ügyfelekre való továbbhárítás lehetősége korlátozott, jórészt az újonnan kötött szerződések árazására lesz hatással.
Bár Kovács Zsolt személyében az Aegonhoz, Mészáros Attila személyében pedig az Unionhoz új igazgatósági tagokat delegált a magyar állam e két biztosító friss, 45%-os tulajdonosaként, a biztosításszakmai tevékenységbe és az operatív működésbe nem szól bele az új tulajdonos – derült ki egy pénteki sajtóebéden.
Koronavírus-járvány után orosz-ukrán háború, folyamatosan jönnek a kihívások a magyar biztosítási szektorban, de a szolgáltatók állják a sarat. A Portfolio Biztosítás 2022 konferenciájának biztosítói vezérekből álló panelbeszélgetésén szó volt a háború és a Covid közötti hasonlóságokról és különbségekről, a díjbevételek megugrásáról, a digitalizáció és az insurtechek szerepéről, de kiderült az is, mit gondol a szakma a magyar állam beszállásáról az Aegonba és az Unionba.
Végéhez ért az Aegon és az Union biztosítók 45 százalékos állami tulajdonba kerülésének a folyamata – közölte a Pénzügyminisztérium. Az Union Biztosító elnök-vezérigazgatója és az Aegon Biztosító vezérigazgató-helyettese is beszélni fog keddi Biztosítás 2022 konferenciánkon, érdemes még regisztrálni.
"Aláírtuk, stratégiai tulajdonnal bővül az állami vagyon!" - közölte Varga Mihály a Facebookon az Aegon és az Union Biztosítók 45%-ának állami tulajdonba kerüléséről.
350 millió euróért, vagyis mintegy 125 milliárd forintért veszi meg a magyar állam a harmadik és a hatodik legnagyobb hazai biztosító, vagyis az Aegon és az Union részvényeinek a 45%-át. Gyors becslésünk szerint meglehetősen drága mulatság ez az adófizetőknek a jövőbeni stratégiai tervek ismerete nélkül.
A takarékszövetkezeti szektor integrációját leszámítva talán a kilencvenes években fordult elő utoljára Magyarországon, hogy egyidejűleg hét jelentős magyar pénzintézet álljon tulajdonosváltás előtt. Az elmúlt három hónap bejelentései alapján öt hazai bank és két biztosítótársaság válik egy-egy rövidesen lezajló M&A-tranzakció főszereplőjévé. Összefoglaljuk, mit tudunk eddig az érintett pénzintézetek tulajdonosváltásáról, és mi motiválhatja a tranzakciók résztvevőit.
Hosszas egyeztetések és helyezkedések után nyilvános mérföldkőhöz érkeztek a magyar állam tárgyalásai az áprilisban megakadályozott Aegon-eladással kapcsolatban. Az osztrák Vienna Insurance Insurance Group átadja két magyarországi biztosítójának 45%-át a magyar állam számára, így a végre tulajdonost váltó Aegon mellett meglévő érdekeltsége, az Union is közös osztrák-magyar tulajdonú biztosítóvá válhat. Magyarország harmadik és hatodik legnagyobb biztosítójáról van szó, amelyek 19%-os együttes részesedésükkel piacvezetői a biztosítási szektornak.
Partnerségi megállapodást kötött a CIG az Union Biztosítóval, amelynek keretében 2022 januárjától lakossági és vállalati ügyfelek részére nyújtanak utasbiztosításokat az Union viszontbiztosítása mellett, továbbá a termékfejlesztésben és a kárrendezésben is együttműködnek a jövőben.
Nagy üzemű bennfentes kereskedés miatt három és fél év börtönre, továbbá 45 millió euró visszafizetésére kötelezték az Union Investment egy korábbi vagyonkezelőjét Németországban – számol be a hírről a Financial Times.
Az MNB összesen 50 millió forintos felügyeleti és fogyasztóvédelmi bírságot szabott ki az Union Biztosítóra, egyebek közt a kgfb, illetve a befektetési életbiztosítások állománykezelése, az IT-biztonság, kiszervezés, ügyfél-tájékoztatás és panaszkezelés terén feltárt jogsértések miatt. A feltárt hiányosságok nem veszélyeztetik a biztosító biztonságos működését - olvasható az MNB közleményében.
Miután a kormány megvétózta az Aegon Magyarország megvásárlását, az osztrák Vienna Insurance Group nem adja fel: most egy magyarországi vevőpartner bevonásával mentené meg a tranzakciót az osztrák biztosító – értesült a Bloomberg. Kérdéses, a magyar fél beérné-e egy kisebbségi tulajdonosi hányaddal, legyen az a magyar állam és/vagy a CIG Pannónia részvételével felálló konzorcium.
Egyhangú döntésre lesz szükség az elnök menesztéséhez.
Egyelőre vizsgálják a súlyos balesetet.
"A tűzszünet a semmibe vezető út".
Neves hazai szakembereket kérdeztünk.
Alapvetően jó világ jöhet.
Gyorgyevics Benedekkel, a Városliget Zrt. vezérigazgatójával beszélgettünk.
Miért csökken a közvetlen külföldi tőkebefektetések volumene?