Oszkó Péter: Esős időben még a Forma 1-ben is lassítanak

Oszkó Péter: Esős időben még a Forma 1-ben is lassítanak

Nem véletlenül zajlik nyilvános szakmai vita mostanság arról, hogy egy magát startupként definiáló induló technológiai cégnek milyen stratégiát érdemes választania a növekedés és a tőkebevonás területén. Az eddigi publikációk nagy alapossággal elemezték ki a felgyülemlett tapasztalatokat, sikereket és kudarcokat, és vonták le a tanulságokat a saját értelmezési tartományukban. Eközben jórészt mindegyikük figyelmen kívül hagyta, hogy a nagyjából 2022. óta radikálisan megváltozott makro- és finanszírozási környezet milyen új gazdasági, növekedési és befektetési stratégiákat kíván meg, ahogy egyébként azt is, hogy összes gazdasági hatásában milyen növekedési minták sulykolása mit eredményezhet. Pedig ha azon lamentálunk, hogy egy Forma 1-es pályán mekkora gázzal és milyen sebességgel lehet a leggyorsabban végig menni és mikor mekkora a kisodródás veszélye, nem árt, ha azt is számításba vesszük, hogy magát a pályát nem áztatta-e eső, esetleg nincs-e rajta tartós szennyeződés, s hogy ha mindezeket rosszul mérjük fel vagy figyelmen kívül hagyjuk, nem okozunk-e tömegbalesetet. Cikkemmel a "Nagy Startup Vitához" szeretnék hozzászólni.

Több milliárd eurót hozhatnának a gazdaságnak a sikeres startupok, de ehhez bátrabbnak kellene lenni

Több milliárd eurót hozhatnának a gazdaságnak a sikeres startupok, de ehhez bátrabbnak kellene lenni

Bár Magyarország jó alapokkal rendelkezik egy erős startup-ökoszisztéma felépítéséhez, mégis le van maradva európai és régiós versenytársaitól ezen a téren, pedig óriási lendületet jelentene a gazdaságnak, ha több üzletileg sikeres startup versenyezne a globális piacon - derül ki a McKinsey tanulmányából, amelyet a cég által rendezett sajtóeseményen mutattak be. Sor került egy panelbeszélgetésre is, ahol a hazai startup-ökoszisztéma kulcsszereplői vitatták meg a szektor lehetőségeit és korlátait.

Nem csillapodik a BNPL-láz:  újabb startup indul világhódító útra

Nem csillapodik a BNPL-láz: újabb startup indul világhódító útra

A Zilch, brit BNPL- szolgáltató - amely azzal emelkedik ki a részletfizetéses szolgáltatók mezőnyéből, hogy az ügyfelei bármelyik Mastercardot elfogadó kereskedőnél igénybe vehetik a szolgáltatást - a harmadik forrásbevonási körben 110 millió dollár tőkét gyűjtött össze.

Rekordmennyiségű befektetés áramlott 2021 első felében a kockázatitőke piacra

Rekordmennyiségű befektetés áramlott 2021 első felében a kockázatitőke piacra

Világszerte több mint 288 milliárd dollár tőke áramlott a kockázatitőke szektorba 2021 első felében, amely rekordmértékű befektetést jelent. A Portfolio és a HVCA közös szakmai rendezvényén előadóként részt vevő dél-afrikai befektető, Pierre du Preez, az All Seasons Venture Partners szenior partnere a Portfolio kérdésére elmondta, hogy mi hajtja ezt a soha nem látott intenzitású befektetési hullámot, és hogy már korántsem csak a Szilícium-völgy körül forog a világ.

Piacvezető innovációs platformmal köt stratégiai szövetséget a Lead Ventures

Piacvezető innovációs platformmal köt stratégiai szövetséget a Lead Ventures

A világ legnagyobb vállalati innovációs és akcelerátor platformját megteremtő, amerikai központú Plug and Play-jel lép együttműködésre a Lead Ventures. A scaleupokra szakosodott alapkezelő új stratégiai partneréhez olyan portfóliócégek tartoznak, mint a Paypal, a Dropbox vagy az N26. A kooperációból a Lead Ventures befektetési portfóliójába tartozó vállalkozások is profitálhatnak.

A fél világ rajtuk röhög – A világ pénzét tették egy bukott cégbe

A fél világ rajtuk röhög – A világ pénzét tették egy bukott cégbe

Az év sztorijának indult, aztán kishíján az év nagy bukása lett a WeWorkból, amely az év egyik legjobban várt tőzsdei kibocsátását hajthatta volna végre, most pedig már arról van szó, hogy a nagytulajdonos, a sztorira eddig már több mint 10 milliárd dollárt költő japán Softbank újjabb milliárdokat kénytelen költeni, hogy mentse a menthetőt. Eközben a WeWork alapítója kifejezetten sok pénzt keres a sztorin, még ha el is kell hagynia a céget.

Mindenki megőrült? - Úgy veszik milliárdokért a veszteséges cégeket, mintha nem lenne holnap

Már-már a technológiai lufi időszakára emlékezet, ami manapság zajlik. Sorra mennek a tőzsdére a befektetők ítélete szerint tízmilliárdokat érő, a nyereséget még csak hírből sem ismerő startupok. És mindegyik el tudja adni a sztorit, sőt, van, amelyik egészen komoly árfolyamemelkedést produkált a tőzsdén. Összeszedtük, hogyan teljesítettek a legnagyobb idei technológiai IPO-k és hogy melyik unikornisnál (dollármilliárdokat érő startup) mi a befektetési sztori.

Megvan Dél-Korea első unikornisa

Megvan Dél-Korea első fintech unikornisa, vagyis 1 milliárd dollár fölötti értékeltségű, nyereséges fintech vállalata- írja a Quartz. A titulust elsőként a Toss nevű pénzügyi szolgáltatási platform érdemelhette ki.

Elképesztő ütemben hízik a bankok nagy ellensége

Elképesztő ütemben hízik a bankok nagy ellensége

Újabb unikornis, vagyis nyereséges, 1 milliárd dollár feletti értékeltségű startup született Nagy-Britanniában: a Monzo egy újfajta, mobilalkalmazás-alapú bank, melyen keresztül egy tető alatt nyomon tudjuk követni pénzügyeinket. A startup banki licenccel is rendelkezik, a brit betétvédelmi alap is vigyáz az itt elhelyezett vagyonunkra és akár más fintechstartupok szolgáltatásaihoz, mint a Transferwise, is hozzáférhetünk a rendszeren keresztül. Megnéztük, mit kell tudni a Monzóról.

Megvan Európa első blockchain-unikornisa

80 millió dollárnyi kockázati tőkét vont be a Bitfury, egy kriptokereskedelemmel és bányászattal foglalkozó vállalat. A forrásbevonásban többek közt Mike Novogratz, a Fortress ex-vezére is részt vett.

Lesajnálták őket, aztán feltalálták a tökéletes készpénzgyilkos csodafegyvert

Lesajnálták őket, aztán feltalálták a tökéletes készpénzgyilkos csodafegyvert

"Klarnázd meg!"- hangzik el egyre gyakrabban ez a kifejezés, ha valaki a svéd startup segítségével megrendel valamit, aztán nem fizet, csak harminc nappal átvétel után. Bő tíz éve még durván befürdött a cég ötlete egy startupversenyen, ma már viszont 2,25 milliárd dollárt ér a Klarna és az észak-európai e-kereskedelmi piac tizedét a kezében tartja, ráadásul banki licenccel is rendelkezik. Ha mindez nem volna elég, a befektetők is imádják, megnéztük, miért.

10 unikornis, amely megvalósította már, amiről a techforradalmárok csak álmodni mernek

10 unikornis, amely megvalósította már, amiről a techforradalmárok csak álmodni mernek

Rengeteg startup küzd a világon azzal a problémával, hogy csak égetik a befektetői tőkét és nem tudnak profitot termelni. Olyan ritkák az 1 milliárd dollár fölötti értékeltségű, profitábilis startupok, hogy a kockázati tőkések körében kiérdemelték az "unikornis" becenevet. A CB Insights összeszedte a világ 27 fintech-unikornisát, melyek közül a tíz legnagyobbat most bemutatjuk.

Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Hoppá: jönnek az új bónusz állampapírok, ennek sokan nem fognak örülni!
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.