Az EU pénzügyi felügyeleti vezetői aggódnak, hogy a szabályozások egyszerűsítésére irányuló törekvések alááshatják a pénzügyi stabilitást biztosító védelmi mechanizmusokat. A szakértők szerint a 2008-as válság tanulságait nem szabad elfelejteni - írta meg a Financial Times.
A UBS hétfőn kijelentette, hogy a bank tevékenységéből és méretéből fakadó potenciális kockázatokról szóló nyilvános vita gyakran nem megfelelő információkon alapszik, és ez bizonytalanságot szül a 2025-ös évre nézve – írja a Reuters. Az óriásbank és a svájci állam közti szabályozási kötélhúzás azóta tart, hogy a UBS 2023-ban felvásárolta a Credit Suisse-t, amely a pénzügyi problémáinak súlya alatt összeomlott.
Ha Svájc túlságosan szigorú szabályokat alkot a rendszerszinten fontos bankjai számára, az arra kényszerítheti a UBS-t, hogy fontolóra vegye az ország elhagyását – idézte kedden a Svájci Bankárok Szövetségének (SBA) vezetőjét a Tages-Anzeiger.
Dörzsölhetik a tenyerüket az amerikai bankárok Trump győzelme miatt: eddigi ismereteink szerint lazább tőkekövetelményekre, jóval enyhébb szabályozásra, illetve kifejezetten kriptobarát légkörre rendezkedhetnek be az érintettek. A kedvező széljárásnak köszönhetően az amerikai bankok még nagyobb versenyelőnyre tehetnek szert európai konkurenseikkel szemben ahhoz képest, mint ha megvalósultak volna a tavaly már körvonalazódó, lényegesen szigorúbb szabályozói elképzelések.
A kriptoeszközök robbanásszerű fejlődése a banki kockázatokat is növeli, ha az adott hitelintézeteknek vannak kitettségei e piacon. Az EU a változásokra a banki tőkekövetelményekről szóló (CRR 3) rendelet módosításával reagált, ami tőkekövetelményt ír elő a különböző típusú kriptoeszköz-kitettségekre, rendelkezik a kockázatkezelésről, a felügyeleti adatszolgáltatásról és a nyilvánosságra hozatalról is. Miközben további szabályozási lépések is várhatók, a jó hír az, hogy egyelőre nincs pénzügyi stabilitási kockázat a bankszektorban a kriptók forradalma miatt.
Az Európai Unió biztosítási felügyeletének vezetője aggodalmát fejezte ki a Financial Timesnak a szélsőséges időjárás okozta károk miatt.
Az egyik amerikai bankfelügyeleti hatóság lehetséges következő vezetője pénteken átfogó tervet vázolt fel pénzügyi elképzeléseiről, ezek alapján a banki tőkétől a kriptopénzekig enyhébb bánásmódot alkalmazna az eddigieknél egy sor területen a bankszektorral szemben – számolt be a Reuters. Egy másik felügyeleti aspiráns egy nappal korábban szintén ilyen tervekről beszélt.
Szigorúbb ESG-szabályokra számíthatnak az európai bankok, az európai bankok pénzügyi szabályozó hatósága (EBA) szerint a bankoknak rendszeresen és átfogóan kell mérniük az ESG-kockázatokat – írja a Bloomberg.
A Federal Reserve felügyeleti alelnöke, Michael Barr bejelentette lemondását a szabályozói pozícióból, miközben megtartja helyét a jegybanki kormányzótanácsában. A döntés jelentős hatással lehet a bankszektor szabályozására és a Fed működésére, különösen Donald Trump várható elnöki beiktatása fényében.
Az Európai Központi Bank (EKB) idén 13 euróövezeti bankra vetett ki kiegészítő tőkekövetelményt, mivel úgy ítélte meg, hogy ezek az intézmények a megengedettnél nagyobb kockázatot vállalnak. Az éves értékelés során a felügyelet alatt álló 113 bank általános állapotát jónak találták, azonban több területen is szigorításokat vezettek be - írja a Reuters.
Donald Trump megválasztott amerikai elnök csapata felvetette az egyik legfontosabb bankfelügyeleti hatóság, a Szövetségi Betétbiztosítási Társaság (FDIC) teljes megszüntetésének vagy egyes funkciói elvételének az ötletét, de elemzők szerint egy ilyen terv nem nyerné el a szükséges politikai támogatást.
Az Európai Központi Bank (EKB) vezetői körében vita alakult ki arról, nyilvánosságra hozzák-e egy érzékeny kutatás eredményeit. A tanulmány szerint ugyanis az uniós nagybankok tőkekövetelményei jelentősen emelkednének, ha az amerikai szabályozást alkalmaznák rájuk, miközben a közfelfogásban ennek épp az ellenkezője él. A nyilvánosságra hozatallal ellensúlyozhatná a felügyelet a bankszektor lobbitevékenységét, amely a globális tőkekövetelmények felhígítására irányul - írta meg a Financial Times.
A Wall Streetet segítené a kulcsfontosságú banki szabályozás kevésbé szigorú változata, amely Donald Trump megválasztott amerikai elnök hivatalba lépése után várható - közölte a Citigroup vezérigazgatója, Jane Fraser.
Rosszul átgondolt és egymásnak is ellentmondó szabályok, szabályozási kezdeményezések sora nehezíti a bankok működését az USA-ban - hívta fel a figyelmet Jamie Dimon, a JP Morgan vezérigazgatója a Reuters beszámolója szerint.
Az UniCredit Commerzbankkal szembeni felvásárlási kísérlete és Mario Draghi versenyképességi jelentése élesen ráirányította a figyelmet a közelmúltban arra, milyen jelentős lemaradásba került mára az eurózóna bankrendszere az USA-éval szemben. Az OTP Bank elnök-vezérigazgatója a Budapest Economic Forumon mutatta be még szemléletesebben, hogyan mélyítették el a gazdasági fundamentumok eltérései és a szabályozási különbségek ezt a szakadékot. A magyar bankrendszert, ha lehet, még erősebben érinti a szabályozás által generált versenyképességi probléma, ehhez képest az OTP kifejezetten jól állja a sarat. Csányi prezentációja alapján mutatunk most minderről 12 saját ábrát.
Kritikák egész sorát fogalmazta meg az állami és uniós túlszabályozással szemben az OTP Bank elnök-vezérigazgatója a Portfolio gazdasági csúcskonferenciáján, a Budapest Economic Forumon. Csányi Sándor szerint nem érdemes más európai bankba fektetni, csak a Peléhez hasonlóan „ólommal a cipőjében” is kiválóan teljesítő OTP-be. A magyar adókörnyezet miatt lassan eljutunk mi is oda, hogy az OTP-nek is el kell indítania egy eurózónán kívüli fizetési szolgáltatót, amelyen keresztül kiszolgálja a magyar ügyfeleket, a legrosszabb pedig az, hogy az adók bevezetésekor tett kormányzati ígéretek rendre nem teljesülnek - mondta. Furcsa logika, hogy 5%-os kamatplafont kell bevezetnünk a lakáshiteleknél, de egy szót sem hallok arról, hogy a kormány valamilyen inflációs kötelezettséget vállalna cserébe – fogalmazott, elárulva: néhány éve az OTP is kacérkodott a Commerzbank megvásárlásának a gondolatával.
Mozgalmas hétkezdet után újabb eseménydús napot láthatunk.
"Becsmérlő és rágalmazó módon" említették Trump nevét.
Drónok, rakéták és egyéb védelmi rendszerek szerepelnek a kiszivárgott tervekben.
Közzétette gyorsjelentését a bankcsoport.
Mekkora a bizalmi válság?
Gyorsan változnak az események Amerikában.
A génmódosítás és a génszerkesztés fontos lehet az élelmezési válság és a klímaváltozás elleni küzdelemben, de sokan félnek tőle.