Az alacsonyabb jövedelműek 6,7%, a magasabb jövedelműek 6,2% környéki kamatokkal tudnak most lakáshitelt felvenni a magyar bankoknál. Ez 10 millió forintonként 76 ezer, illetve 73 ezer forintos törlesztőrészletet jelent egy 20 éves lakáshitel esetében. Év eleje óta néhány kisebb változástól eltekintve gyakorlatilag beragadtak a lakáshitelkamatok a 6-7% közötti sávba, és a hozamkörnyezet alapján nem érdemes mostanában alacsonyabb kamatokra várni. Egyre nagyobb az esélye, hogy az év nagy részét ebben a 6-7%-os sávban töltik a lakáshitelek.
Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter tegnap fogadta a Magyar Bankszövetség elnökét, Jelasity Radovánt - közölte a minisztérium, bejelentve: Nagy Márton az egyeztetésen arra kérte a Bankszövetséget, hogy az elmúlt időszak hozamemelkedése ellenére a bankok tartsák fenn a lakossági lakáshitelek június 30-ig érvényben lévő, 7,3 százalékos önkéntes THM-plafonját.
2024 januárjától az eddigi 8,5%-os önkéntes THM-plafon 7,30%-ra csökken a lakáshiteleknél – jelentette be a kormány a múlt héten. Két bank már ki is adta az új, olcsóbb lakáshiteleire vonatkozó hirdetményeit – vette észre a Bankmonitor.
Ahogy október elején történt, a következő hetekben is egymás után jelennek meg a bankok új THM- és kamatplafonnak megfelelő hitelei. Elsőként az MBH Bank jelentette be, hogy megfelel január 1-jétől a hétfői megállapodásban foglaltaknak, emellett egy egészen nagy, mintegy 40%-os növekedést prognosztizáló becslést is adott a bank a magyar jelzáloghitel-piac jövő évi teljesítményéről.
Ahogy arról kedd reggel mi is beszámoltunk, az október elején bevezetett 8,5 százalékról 7,3 százalékra csökken a jövő év elejétől a lakáshitelek önkéntes THM-plafonja. Ez a várakozásainknál jóval magasabb ütemű kamatcsökkentést jelent, jelenleg ugyanis ennyire olcsó hiteleket nem igazán találunk a piacon. De vajon az 1,2 százalékpontos THM-csökkenés hatására mennyivel lesz alacsonyabb a banki ajánlatokban elérhető lakossági jelzáloghitelek törlesztőrészlete? Ezt néztük meg alábbi elemzésünkben. Az egyes hitelek összehasonlításához a Pénzcentrum kalkulátorát ajánljuk.
Az október elején bevezetett 8,5 százalékról 7,3 százalékra csökken a jövő év elejétől a lakáshitelek önkéntes THM-plafonja. Ez ütemesebb lakossági kamatcsökkentést ígér a Portfolio által vártnál, jelenleg ugyanis alig található ilyen kedvező lakáshitel a piacon. A Gazdaságfejlesztési Minisztérium emellett tegnap arról is megegyezett a Magyar Bankszövetség képviselőivel, hogy az új vállalati hitelek esetében egy számjegyűre, 9,9 százalékra csökken a kamatplafon mértéke az eddigi 11,5 százalékról. Azt is bejelentették, hogy a meglévő kkv-hitelek kamatstopjának április 1-jei kivezetésével az önkéntes kamatstop is meg fog szűnni.
Egy hónapja lépett életbe a lakáshitelek önkéntes 8,5%-os THM-plafonja, azóta minden banknál elérhetők 8% alatti kamatok is, cserébe viszont szűkültek az egyedi kedvezmények és a lakáshitel-felvevők alkulehetőségei. Kivételes lehetőségek azért továbbra is akadnak: három banknál is találtunk 7% alatti lakáshitelkamatot, noha ennek megvannak a feltételei. Bár a kormány és a bankok decemberben felülvizsgálják a THM-plafont, igencsak beszűkült a mozgástér a kamatcsökkentések előtt, így nagyon úgy néz ki, hogy ennél olcsóbb nem lesz a hitelből történő lakásvétel Magyarországon a következő hónapokban.
Legalább egy kamatperiódus esetében (jellemzően a 10 évesnél) minden nagyobb hazai bank megfeleltette a lakáshitelét a kormány hétfőn életbe lépett 8,5%-os THM-plafon elvárásának. A kezdeményezés felgyorsította a kamatok csökkenését, így az átlagos kamatszint mintegy 0,8 százalékponttal került lejjebb egyetlen hónap alatt. Ezzel a Portfolio számításai szerint nagy átlagban 6%-kal csökkent a 20 éves lakáshitelek várható törlesztőrészlete, amivel a tavaly novemberiről a tavaly szeptemberi szintre kerültek vissza. Személyre szabott kalkulációhoz a Pénzcentrum kalkulátorát ajánljuk.
Sorra jelentetik meg a bankok a ma érvénybe lépett 8,5%-os THM-plafon alatti lakáshiteleiket és a 12%-os kamatplafon alatti vállalkozói forgóeszköz-hiteleiket. A legtöbb banknál a 7,75-8,00 százalékos sávba került a lakáshitelkamat az eddig jellemző 8,00 százalék feletti szinttel szemben, de van olyan bank is, amely csaknem 7 százalékig vitte le a kamatát.
Október 9-én, most hétfőn lép érvénybe a kormány elvárása a bankok felé: a lakáshiteleket legfeljebb 8,5%-os THM-mel, a vállalkozói forgóeszköz-hiteleket legfeljebb 12%-os kamattal kínálják a kezdeményezéshez csatlakozó hitelintézetek. Saját számításaink és a Pénzcentrum kalkulátora segítségével megvizsgáltuk ötfajta lakáshitel példáján, hogy forintban mekkora nyereséget jelenthet e változás a hitelfelvevők számára az eddigi piaci ajánlatokhoz képest. Arra jutottunk, hogy a tudatos hitelfelvevők nem sokat nyernek a THM-plafonnal, azok viszont igen, akik eddig sem hitelkamat vagy THM alapján választottak bankot maguknak.
Pénteken megjelent a Magyar Közlönyben, és április 30-án lép hatályba az a kormányrendelet, amely meghatározza, hogy miként vegyék figyelembe a bankok a jelzáloghiteleknél egyébként nem effektív THM-plafon kiszámítása során a kapcsolódó lakásbiztosítások díját.
Miközben a biztosításközvetítők jutalékbevétele a járvány ellenére is növekedett 2020-ban, a független hitelközvetítőkről ennek éppen az ellenkezője mondható el: 9 százalékkal kevesebb jutalékot tehettek zsebre, mint 2019-ben, a számok alapján különösen a fedezetlen fogyasztási hitelek jutalékbevételeinek visszaesése fájt nekik. Ugyanakkor a jelzáloghiteleken többet kerestek, és míg 2018-ban a jelzáloghitelesek (összeg szerinti) 31%-át, tavaly már a 42%-át hozták a bankoknak a független közvetítők.
Nem a lakosság és nem is a nagyvállalatok, hanem a kis- és középvállalkozások vehetik igénybe a legnagyobb arányban a törlesztési moratóriumot. A Portfolio által megkérdezett nagybankok válaszai alapján az ő körükben ugyanis a legalacsonyabb a moratórium mellőzéséről nyilatkozók aránya. A bankok jelentős részénél a lakossági ügyfelek többsége valószínűleg tovább fogja törleszteni a hitelét. Az 5,9%-os THM-plafonról is megkérdeztük a bankokat: új személyi kölcsön termékeikkel sorra jönnek elő a hitelintézetek, az új folyószámlahitelekre és hitelkártyákra viszont nehezen tudják alkalmazni a költségkorlátot, olcsó folyószámlahitellel még csak a Budapest Bank jelent meg a piacon a nagyok közül. A legtöbb banknál eközben a felére esett a fiókok forgalma.
Az OTP, a Takarékbank és a K&H Bank után az Erste is meghirdette új személyi kölcsönét, a K&H pedig egy másik, szabad felhasználású személyi kölcsönnel is jelentkezett. Ezeknél az MNB tájékoztatásának megfelelően az 5,9 százalékos THM plafon csak 2020 végéig maradna, vagyis jövő januártól már nem a kedvezményes érték szerint törleszthetik az ügyfelek a felvett kölcsönt – vette észre a Bank360.hu.
130 befektető adott be ajánlatot, háromszoros volt a túljegyzés.
A New York-i főügyész indított pert a Citigroup ellen.
Egész életében kísérteni fogja a kudarc.
Bőven vannak alternatívák.
Ez is egy létező forgatókönyv.
Mire számíthatnak a bértárgyaláson?
Az orosz haderő elérte az ukrán véderő egyik legfontosabb városát.