Peking aggodalmait fejezte ki amiatt, hogy amerikai rakétaindító állomások jelentek meg a Fülöp-szigeteken. A keleti nagyhatalom attól tart, hogy az állandó telepítés esetén alapvetően változnak meg az erőviszonyok a térségben – írja a Nikkei Asia.
Japán és a Fülöp-szigetek kulcsfontosságú védelmi megállapodás kötött egymással, amelynek a fényében Tokió katonákat küldhet közös hadgyakorlatokra a délkelet-ázsiai országba – számolt be a South China Morning Post.
Az elmúlt hónapokban egyre súlyosabbá vált a vita Kína és a Fülöp-szigetek között a Dél-kínai-tenger egy részének ellenőrzése miatt, a konfliktusba pedig Japán is belekeveredett.
Az amerikai külügyminisztérium egy több mint 360 millió dollár értékű, drónokat és rakétákat tartalmazó katonai szállítmány lehetséges eladását hagyta jóvá Tajvan számára - közölte a Pentagon alá tartozó Védelmi Biztonsági Együttműködési Ügynökség. Az Egyesült Államok törvényi kötelességet vállalt arra, hogy noha hivatalosan nem áll diplomáciai kapcsolatban a szigettel, eszközöket biztosít Tajvan számára az önvédelmének biztosítása érdekében.
Japán eddig igyekezett óvatos álláspontot felvenni az ukrajnai háborút illetően. Bár Tokió elítélte a háborút, valamint szankciókat is hozott Oroszország ellen, a G7-csúcs után viszont akár az ősi riválisnak számító Kínát is célba vehetik korlátozásokkal – írja a South China Morning Post.
A Fülöp-szigetek és Kína egyre agresszívabban lép fel a dél-kínai-tengeri területi követelésük érvényesítéséért, ám eddig nem kerültek elő emberi élet kioltására alkalmas fegyverek. A visszafogott vita egy most kiszivárgott jelentés szerint május 19-én viszont fordulatot vett, a szigetország lépett a keleti nagyhatalom ellen – írja a Nikkei Asia.
Évek óta egyre jobban elmérgesedik a helyzet a Fülöp-szigetek és Kína között a Dél-kínai-tenger területének felügyelete miatt. A durvuló vita egyre erőteljesebb lépéseket eredményez mindkét fél részéről, ez pedig könnyen egy olyan spirálba taszíthatja a feleket, amely kirobbantja a háborút a világ egyik legfontosabb kereskedelmi hajóútvonalait is magába foglaló térségben. A cikkben azt elemezzük, hogy milyen lehetséges forgatókönyvek vannak az egyre durvábbá váló konfliktusban.
Nem csillapodik a feszültség a Dél-kínai-tengeren, miután a kínai parti őrség legnagyobb hajóját a régióba telepítették. A politikusok attól tartanak, hogy a lépés tovább növeli az ellentéteket a keleti nagyhatalom és az Egyesült Államok szoros szövetségesének számító Fülöp-szigetek között – számolt be a South China Morning Post.
Hagyományos módon, szombaton is kiadta napi jelentését a brit hírszerzés, amelyben ismételten azzal a kérdéssel foglalkozik, miért szórnak szinte rendszeresen az orosz légierő harci repülőgépei bombákat orosz településekre.
A Fülöp-szigetek nemzetbiztonsági tanácsadója kínai diplomaták kiutasítását sürgeti, tovább bonyolítva a két ország közötti feszült kapcsolatokat - jelentette a Nikkei Asia.
Az Egyesült Államok és Japán nem lehetett túl boldog, amikor meglátták azokat a felvételeket, amelyeket egy ismeretlen szerző készített drónnal.
Kitört szerdán a kelet-indonéziai Ibu vulkán, a helyi hatóságok felszólították a környéken tartózkodókat: menjenek távolabb a hegytől, valamint a levegőszennyezés miatt lehetőség szerint viseljenek maszkot és védőszemüveget a szabadban.
Samuel Paparo amerikai haditengerészeti admirális vette át az amerikai Indo-csendes-óceáni Parancsnokság (Indo-Pacom) vezetését, a beiktatási ceremónián a katonai vezető rögtön keményen kiosztotta a kínai geopolitikai törekvéseket.
Japán 2022-ben fogadta el az új nemzetbiztonsági stratégiáját, amely azzal számol, hogy GDP arányosan a költségvetés 2 százalékát fogják védelmi kiadásokra fordítani. Tokió 2024-ben el is kezdte megvalósítani a tervet, de egyelőre messze van még a cél – írja a Japan Times.
Egyre drágább arany útlevelet szerezni a karibi országokba, elsősorban amiatt, hogy az USA és az Európai Unió szeretné elérni az állampolgárságok eladásának visszaszorítását – írja a Bloomberg.
A múlt héten Ausztrália fővárosában tartott beszédet ifjabb Ferdinand Marcos, Fülöp-szigetek elnöke. Felszólalásában nagyon komor képet vázolt fel országa számára, amelyben Kínát szerepét a második világháborús Japánéhoz hasonlította – írja a South China Morning Post.
Nagyon izgalmas a nap.
Nem bír talpra állni a magyar fizetőeszköz.
Ha nem engedik szabadon a túszokat a hivatalba lépése napjáig.
Érvényesítette az alkotmánybíróság az újraszámolt szavazatok eredményét.
Egy belső vállalati magazinban érdekes részletek bukkantak fel.
Érkeznek még hitelminősítői döntések.
Alakul az új magyar gazdasági vezetés.
Megjelent a Portfolio kiberbűnügyi podcastjének harmadik epizódja.