Magyarországon a nagyvállalatok mintegy 30%-a használt ipari robotokat 2022-ben, ami a negyedik legmagasabb rátának számít az EU-ban – olvasható ki az Eurofound friss elemzéséből. A szolgáltató robotok terén pedig 10% körüli rátát tett ki a hazai mutató, ami megfelel az uniós átlagnak.
Kína az utóbbi években rohamosan fejlődik a robotika területén, különös tekintettel a humanoid robotok gyártásában. Utóbbi területen a szegmens egyik vezetőjének számító amerikai Teslát igyekeznek utolérni. A héten Pekingben megrendezett World Robot Conference keretében több mint két tucat kínai vállalat mutatta be gyári és raktári munkára tervezett humanoid robotjait, valamint a gyártásukhoz szükséges precíziós alkatrészeket.
Az Apple egy olyan otthoni táblagép fejlesztésén dolgozik, amely egy iPad-szerű kijelzőt és egy "robotikus kezet" kombinál - írja a Bloomberg.
Idén augusztusban mintegy félmilliárd forintos beruházással elindítja az ország első Ortopéd Robotsebészeti Centrumát az Emineo Magánkórház. A központ ortopéd sebészeit amerikai fejlesztésű ROSA robot támogatja. A robot a folyamatosan frissülő mesterséges intelligencia alkalmazásával – több százezer műtét tapasztalatai alapján –, valós időben segíti a sebészt az operáció során. A friss bejelentés apropóján bemutatják, hogy idehaza hol, milyen csúcstechnológiás robotasszisztált beavatkozások indultak, vagy indulnak el.
Május végén váratlan felfedezés történt a Marson, miután elemi ként találtak a bolygó felszínén. A felfedezés egy véletlennek köszönhető, ugyanis a Curiosity áthajtott egy sziklán, amely összetörött a kerekei alatt - számolt be a HVG.
A Tokiói Egyetem mérnökei olyan, külső energiaforrás nélkül működő apró robotokat (mikrobotokat) hoztak létre, amelyeket egysejtű algák használatával bírnának mozgásra - írja a ScienceAlert.
Kínai kutatók "vakvezető kutya" robotokkal segítenék a látássérült emberek mindennapjait. A szakértők szerint a jelenleg tesztelés alatt álló eszköz számos előnnyel rendelkezik az ember négylábú társaihoz képest - írja a Reuters.
Az egyedi sejtek megfogásához szükséges apró eszközöket fejlesztettek ki a HUN-REN SZBK kutatói. Az Advanced Materials folyóiratban megjelent tanulmány szerint a rugalmas mikrorobotok használatának fontos újdonsága, hogy így a sejteket a megfogásukhoz nem szükséges semmivel sem kezelni, és a vizsgálat elvégzése után el is lehet engedni azokat, ami a korábbinál hatékonyabb vizsgálatokat tesz lehetővé - közölte a HUN-REN Központ.
Az amerikai kongresszus új értékelést kér a védelmi minisztériumtól a Kína által esetlegesen alkalmazott, puskával felszerelt robotkutyák okozta fenyegetésről. A képviselőház egyhangúlag elfogadta a módosítást, amely a nemzetbiztonsági kockázatokat vizsgálná - közölte a Defense News.
Szaúd-Arábia 2017-ben jelentette be, hogy egy teljesen új várost fognak felépíteni a Vörös-tenger északkeleti partvidékén, amely a Neom nevet fogja kapni. A vállalkozás egy valódi sci-fi elképzelést valósított volna meg, azonban az idő előrehaladásával egyre gyűlnek az esőfelhők a projekt kivitelezése körül – írja a Business Insider.
India magas fiatalkori munkanélküliséggel küzd, mivel az informatikai ágazatban a fehérgalléros állások számának csökkenése miatt sok friss diplomás és fiatal maradt munkanélküli – írja a CNBC.
Az Apple az otthoni robotok piacára szeretne betörni, a terület a vállalat egyik "következő nagy dobásává" válhat - értesült a Bloomberg.
Felrobbantott az ukrán haderő egy Bahmut melletti hidat egy Ratel S típusú katonai vezető nélküli járművel (UGV). Ez két szempontból is fontos esemény: egyrészt úgy tűnik, az ukrán haderő nem számít arra, hogy egyhamar ostrom alá tudják ismét venni Bahmutot, másrészt pedig egyre több UGV-t használ mindkét oldal a háborúban.
Megsemmisült az első Themis típusú vezető nélküli katonai jármű (UGV) Ukrajnában – adja hírül több független, háborúval foglalkozó blog. Nem kizárt, hogy ez az első UGV-veszteség is a háború során.
Jeff Bezos, az Nvidia és más nagy technológiai befektetők az emberhez hasonló robotokat fejlesztő startupba, a Figure AI-ba fektettek be több száz millió dollárt - számolt be a Bloomberg.
Mintaoltalom minősítésben részesült nemrégiben az a mesterséges intelligenciával ellátott kisméretű robot, amelyet a Széchenyi István Egyetem Albert Kázmér Mosonmagyaróvári Karának kutatócsoportja fejlesztett. Az autonóm irányítású eszköz képes környezetének különböző paramétereit felismerni, és az összegyűjtött adatokkal felhőalapú tárolást végez. Az egyedülálló készülék piaci igényt szolgál ki, és célja többek között a precíziós növénytermesztés fejlesztése - közölte a Széchenyi István Egyetem.
Hírfolyamunk az orosz–ukrán háborúról.
A Kreml tudott a kísérletekről.
A Fednek biztosan okoz majd nehézségeket.
Túl messzire mentek a radikálisok.
Jöhet a paritás a dollárral szemben.
Mi lesz a nyugdíjakkal?
Hogy látja a cég jövőjét az elnök-vezérigazgató?
Bindulhat a trükközés?