A decemberi 3,7%-ról 3,1%-ra csökkent januárban az éves francia inflációs mutató - közölte az INSEE francia statisztikai hivatal előzetes adatként szerdán.
Augusztusban 3,9%-ra csökkent a személyes fogyasztási kiadások maginflációja (éves alapon) az előző havi 4,3%-ról. Mindeközben a fő inflációs mutató 3,5%-ra emelkedett a júliusi 3,4%-ról. Összességében tehát ellentétes mozgásokat látunk az USA inflációs folyamatai kapcsán.
Már meghallgatható a Portfolio Checklist keddi adása. A mai műsor első részében az inflációval foglalkoztunk, mivel a KSH kedd reggel publikálta a pénzromlás júliusi mértékét, ami végre bekerült a lélektani 20%-os szint alá. A témáról Árokszállási Zoltánt, az Equilor vezető elemzőjét kérdeztük. A szakemberrel arról is beszéltünk, hogyha a headline adat mögé nézünk, akkor hol lett gyorsabb a vártnál az infláció csökkenése, és melyek azok a területek, ahol még vannak kockázatok. Adásunk második felében maradtunk az árakkal kapcsolatos folyamatoknál, a gabonaárak ugyanis hiába csökkennek, ebből a vásárlók nem igazán fognak semmit sem észrevenni – már ha azt várnák, hogy így a kenyér is olcsóbb lesz. Ezzel kapcsolatban Braunmüller Lajos, az Agrárszektor főszerkesztője volt a vendégünk.
Először Csehországban csökkent az egyszámjegyű, tehát 10% alatti tarotmányba az infláció – derült ki a csütörtökön reggel közzétett cseh adatból.
Romániában tovább lassult 10,3%-ra az éves infláció júniusban a májusi 10,6%-ról, így már majdnem az egyszámjegyű tartományba bukott – derült ki a román statisztikai hivatal csütörtöki adatközléséből.
A jelek szerint elmarad a júniusi, rendkívüli évközi korrekciós nyugdíjemelés, amit a nyugdíjas szervezetek kértek a kormányzattól. Mire kötelezi a kormányt a törvény? És mekkora inflációt éreznek a nyugdíjasok?
Miközben a belföldi turizmus gyengélkedik, a magyarok egyre többször utaznak külföldre, ahol több pénzt költenek el.
A lakosság jövedelmi helyzete hónapról hónapra romlik, egyre kevesebbet tudnak félretenni, így az olyan „szükségtelen” kiadásokról lesznek kénytelenek lemondani, mint az utazás, a rekreáció és a szórakozás. Ez nagyban befolyásolja majd a hazai turisztikai szektort is. Hogy tisztább képet kapjunk a helyzet súlyosságáról, megkérdeztük az embereket ők miből nyaralnak idén, és mennyi pénzt szánnak rá. Ha van 5 perced, és segítenéd a munkánkat, töltsd ki a Pénzcentrum nagy utazási felmérését. Köszönjük!
A terven felüli nehézségek jelentkezése, a váratlan kiadások fedezése miatt, a munkahelyi fizetési előleghez hasonlóan, az idősek számára is lehetőség legyen előleg igénylésére - ezt szorgalmazza a Nyugdíjas Parlament.
Gyorsan csökkennek az inflációs várakozások Magyarországon, miközben a vállalatok áremelési szándéka is enyhül. Ezt segítheti, hogy a magyar gazdaság a kereslet érdemi visszaesésével néz szembe.
A brit statisztikai hivatal (ONS) szerdai beszámolója szerint a lakhatási költségek nélkül számolt fogyasztói árak a múlt hónapban átlagosan 10,4 százalékkal voltak magasabbak, mint egy évvel korábban. Az elemzői előrejelzések átlaga 9,9 százalékos tizenkét havi inflációt valószínűsített februárra.
Venezuelában 305 százalékra csökkent az infláció 2022 végére, a 2021. végi 660 százalékról - közölte egy független venezuelai pénzügyi elemzőközpont (OVF) csütörtökön.
Jövőre nagy árat fizetnek a dolgozók a vágtató infláció miatt. A munkavállalók döntő többségének ugyanis csökkenni fog a reálbére, miután a pénzromlás üteme 2023-ban még az ideit is meg fogja haladni. Az infláció nemcsak a szegények adója lesz, hanem szinte mindenkié. A nagy kérdés már csak az, hogy sikerül-e letörni a magas inflációt vagy tovább száguldunk a tervezhetetlenség sztrádáján: az idei volt ugyanis az ár-bér spirál szárba szökkenésének az éve, ezért a következő esztendő a bizonytalanság és a kiszámíthatatlanság éve lesz.
A Portfolio hónapról hónapra megnézni, hogy miként alakult a magyar infláció európai összevetésben. A kép egyre kedvezőtlenebb, úgy tűnik, mára az árnyomás magasan idehaza a legerősebb az Európai Unióban.
Hamarosan meghallgatható lesz a Portfolio Checklist, lapunk munkanapokon megjelenő podcastjének hétfői adása. A mai műsorban a költségvetési többlet okairól, valamint a Wise-vezérrel készített interjúnkról lesz szó.
Újabb csúcsra emelkedett a lakosság inflációs várakozása, vagyis az emberek egyre nagyobb és nagyobb áremelkedési ütemet várnak Magyarországon. Ez azért roppant kellemetlen, mert minél tovább vannak nagyon magasan az inflációs várakozások, elméletileg annál nehezebb - és annál nagyobb reálgazdasági áldozattal - törhető le a pénzromlás.
Az orosz-ukrán háború legfontosabb eseményei percről percre számolunk be.
Feltartóztatták a tankert.
Alapvetően jó világ jöhet.
Gyorgyevics Benedekkel, a Városliget Zrt. vezérigazgatójával beszélgettünk.
Miért csökken a közvetlen külföldi tőkebefektetések volumene?