Cáfolat érkezett az olajvezeték-ügyben, reagál a Mol árfolyama

Cáfolat érkezett az olajvezeték-ügyben, reagál a Mol árfolyama

2025 elejétől leállhat a Barátság II. kőolajvezeték, a Mol viszont még nem tart ott a finomítóknál a diverzifikációban, hogy az Adria vezetéken keresztül érkező, nyugati olajtermékkel teljesen el tudja látni a százhalombattai és a pozsonyi finomítókat, ezért jelentős olajimportra kényszerülhet a társaság, ami nagy költségvonzattal járhat. A befektetők reagálnak a friss fejleményre, nagy esésben van a Mol részvénye.

Bezuhant az olaj ára

Bezuhant az olaj ára

Egyre nagyobb esés van kibontakozóban a nyugati benchmark termék Brent piacán - a befektetők két forgatókönyv esélyét latolgatják, amelyek ellentétesen hathatnak az olaj árára, láthatóan hatalmas a bizonytalanság, nagyon széles kilengések mentén alakul a Brent jegyzése.

Fontos információk derültek ki az orosz olajellátással kapcsolatban!

Fontos információk derültek ki az orosz olajellátással kapcsolatban!

Elemzői háttérbeszélgetést tartott a Mol a második negyedéves gyorsjelentését követően, ahol számos értékes információ elhangzott - a cég többek között az olajellátással és a különadókkal kapcsolatos kivásokról beszélt, valamint beszámolt az orosz olaj diverzifikáció helyzetéről is.

Baljós előrejelzés érkezett az olajpiacról

Baljós előrejelzés érkezett az olajpiacról

Bár a British Petroleum vezérigazgatója korábban azt állította, hogy a globális olajkereslet elérte a csúcsot, a 2023-as adatok ezt megcáfolták - ráadásul több tényező is abba az irányba mutat, hogy az olajfogyasztás még hosszú ideig domináns maradhat a világgazdaságban, írta meg Pletser Tamás, az Erste energetikai elemzője.

Puskalövés nélkül is leállhat az ukrán gázszállítás Magyarország felé

Puskalövés nélkül is leállhat az ukrán gázszállítás Magyarország felé

Már meghallgatható a Portfolio Checklist hétfői adása. A műsor első részében azt jártuk körbe, hogy milyen körülmények között állhat le az Ukrajnán keresztüli orosz gázszállítás az európai piacok felé és ennek milyen következményei lehetnek. Vendégünk volt Pletser Tamás, az Erste olaj- és gázipari elemzője. A második blokkban arról volt szó, hogy a Magyarországon működő német vállalatok aggódnak a jogbiztonság miatt, miközben szenvednek a visszaeső kereslet és a szakképzett munkaerő hiánya miatt is. Erről Szabó Dánielt, a Portfolio makroelemzőjét kérdezzük.

Itt a magyar benzinárak valósága: senkinek nincs igaza

Itt a magyar benzinárak valósága: senkinek nincs igaza

A héten tárgyal a kormány egy esetleges üzemanyagárstop bevezetéséről, miután az elmúlt hónapokban az egekbe szökött a benzinár Magyarországon. A döntés alapját a KSH új, heti szinten megjelenő statisztikája fogja képezni, amelynek az első közlése már meg is történt a múlt héten. Felmerül azonban a kérdés: jó lehet ez az adatforrás a megfelelő kormányzati következtetés levonására? Milyen hibái vannak az árfigyelő rendszernek? Mi a helyzet az adókkal? Egyáltalán, tényleg drága a benzin Magyarországon, indokolt az árstop?

Érik a fordulat a gázpiacon - Ki lehetnek a nyertesei?

Érik a fordulat a gázpiacon - Ki lehetnek a nyertesei?

Az amerikai földgázárak 2024 márciusában évtizedes mélypontra, 1,57 dollár/MMBTu-ra estek, ami a kitermelési költségek alatti szintet jelenti - a földgáz mégis kikerül a piacra, mivel gyakran melléktermékként jelenik meg a kőolajtermelés során. A kínálat csökkenése és az olcsó földgáz által ösztönzött belföldi fogyasztás és export növekedése azonban várhatóan fellendülést hoz, írja az Erste elemzője: ha pedig valóban bekövetkezik a fordulat az amerikai gázárban, abból három vállalat is kiemelten profitálhat a szakértő szerint.

Mi folyik itt?! Több mint fél éve nem láttunk ilyet a benzinkutakon!

Mi folyik itt?! Több mint fél éve nem láttunk ilyet a benzinkutakon!

Mostanában nem örülhetnek a hazai autósok, ha árváltozásról kapnak hírt, a geopolitikai feszültségek miatt megugró olajár és a gyenge forint miatt ugyanis egyre magasabb árakkal találkozhatnak a benzinkutakon. Az viszont már sokak számára furcsa, vagy egyenesen felháborító lehet, hogy az elmúlt hetekben sokkal nagyobb mértékben drágult meg a benzin, és ez oda vezetett, hogy péntektől már drágább lesz egy liter benzint tankolni, mint egy liter dízelt. Vajon mi húzódik meg ennek a kellemetlen jelenségnek a hátterében, és meddig maradhat ez így?

Mire érdemes figyelni az energiafelhasználóknak?

Mire érdemes figyelni az energiafelhasználóknak?

A Portfolio által szervezett Vállalati Energiamenedzsment 2024 konferencián, egy panelbeszélgetés keretein belül osztották meg egymással terveiket és tapasztalataikat az energiakereskedők és a nagyobb felhasználókat képviselő szakemberek.

Nem elég, hogy egyre drágább a benzin, akad itt egy furcsaság is

Nem elég, hogy egyre drágább a benzin, akad itt egy furcsaság is

A növekvő geopolitikai bizonytalanságok közepette egyre feljebb kúszik az olajár, emellett a forint sem teljesített a legjobban a vezető devizákkal szemben az elmúlt időszakban: ezek ismeretében nem meglepő, hogy egyre magasabb árakkal találkozhatnak az autósok a benzinkutakon. Az viszont már sokak számára furcsa, vagy egyenesen felháborító lehet, hogy az elmúlt hetekben sokkal nagyobb mértékben drágult meg a benzin, mint a dízel. Vajon mi húzódik meg ennek a kellemetlen jelenségnek a hátterében, és meddig maradhat ez így?

Mekkora osztalékot fizethet a Mol?

Mekkora osztalékot fizethet a Mol?

Már meghallgatható a Portfolio Checklist pénteki adása. A műsor első részében a Mol tavalyi negyedik negyedéves számait elemeztük, miután a cég közzétette gyorsjelentését. Vendégünk volt Pletser Tamás, az Erste olaj- és gázipari elemzője. A második részben az orosz ukrán-háború friss fejleményeiről kérdeztük Ács Bencét, a Portfolio Globál rovatának elemzőjét. Szó volt Avgyijivka városának lehetséges feladásáról és röviden szót ejtettünk Alekszej Navalnij váratlan haláláról is, amely témával egyébként jövő héten részletesen is foglalkozunk majd.

Beszakadt a gáz ára, de vajon meddig marad ilyen olcsó?

Beszakadt a gáz ára, de vajon meddig marad ilyen olcsó?

A mögöttünk álló hónapok meredek áresésének köszönhetően az orosz-ukrán háború kirobbanása előtti szinteken jár az európai gázár. Pletser Tamás, az Erste energetikai elemzője legfrissebb írásában azokra a kérdésekre keresi a választ, hogy mi állt a bezuhanás hátterében, hogy néz ki most Európa energiafüggősége és vajon a jelenlegi környezetben fenntarthatóak az alacsony gázárak?

Váratlan nehézségbe ütközhet a kormány, átíródhatnak a tervek

Váratlan nehézségbe ütközhet a kormány, átíródhatnak a tervek

Pletser Tamás az Indexnek adott interjúja során többek között arra hívta fel a figyelmet, hogy amennyiben kiszélesedik a konfliktus a Szuezi-csatornánál és újabb közel-keleti válság alakul ki, az egekbe szökő olajárnak számos tovagyűrűző következménye lehet. Például akár az amerikai elnökválasztást is befolyásolhatja, de a magyar fogyasztók is megéreznék a 100 dolláros olajár hatását.

Itt egy izgalmas befektetési lehetőség 2024-re

Itt egy izgalmas befektetési lehetőség 2024-re

2023-ban alapvetően csökkenést tapasztalhattunk a nyersanyagpiacokon, elsősorban az amerikai kamatemelések és geopolitikai események befolyásolták az árakat - közölte a G7 Pletser Tamásnak, az Erste energiaipari elemzőjének az írását. A szakember elmondta várakozásait az idei évvel kapcsolatban.

Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Megvan a nagy bérmegállapodás! Itt van, mennyivel nő a minimálbér és a garantált bérminimum
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.