Megjelent az ELTINGA legújabb Budapesti Lakáspiaci Riportja, melyből kiderül, hogy a budapesti új lakásokat további érdemi drágulás jellemezte. Mindössze egy negyedév alatt 1,53-ról 1,63 millió forintra ugrott az átlagos négyzetméterár, miközben a tényleges átlagár is tovább emelkedett, ami elsősorban a hirtelen megemelkedett keresletnek volt köszönhető. Nézzük, mi jellemzi most a budapesti újlakáspiacot!
Az európai lakáspiac továbbra is növekedési pályán halad, mind az árak, mind a bérleti díjak tekintetében. A Catella legfrissebb jelentése szerint a harmadik negyedévben az átlagos négyzetméterár 5666 euróra (2,35 millió forint) emelkedett, míg a bérleti díjak még erőteljesebb növekedést mutattak. A szakértők optimisták a jövőbeli kilátásokat illetően, bár az új építési engedélyek számának csökkenése aggodalomra ad okot - számolt be a Property Forum.
Megnövekedett a kereslet a fővárosi agglomerációs térség ingatlanjai iránt, 2022-höz képest 6, 2023-hoz mérten pedig 26%-kal több ingatlan cserélt tulajdonost a területen. A négyzetméterárak a teljes agglomerációt vizsgálva átlagosan 10%-kal, 650 ezer forintra emelkedtek. A Duna House ügyfelei körében a legnépszerűbb a déli agglomerációs térség volt. Az agglomerációt választók 12 és 440 millió forint közötti vételáron szerződtek új otthonukra.
Éveken át budapesti közterületek álltak az első helyen a legdrágább lakóingatlanok listáján, tavaly azonban változott a helyzet. Balatonfüred adta Magyarország legdrágább utcáját 2023-ban a KSH adatai alapján. A tízes toplistán utána budapesti közterületek következnek az átlagos négyzetméterárak alapján. A két véglet, azaz a legdrágább és legolcsóbb közterületek négyzetméterára között 115-szörös eltérés látható - közölte az ingatlan.com a legfrissebb hivatalos és a saját adatai alapján készült elemzésében.
A fővárosban 56 millió forint feletti összeg tekinthető általánosnak, míg a vidéki vármegyeszékhelyek tranzakciós adatainak átlaga szerint ennek a fele is elegendő lehet, ha Budapesten kívül fektetné pénzét ingatlanba a vevő. A vidéki befektetési arány egyelőre kevéssel, de elmarad a tavalyi éves átlagtól, a vizsgált vármegyék központjaiban zárult adásvételek negyede kötettett befektetési céllal 2024-ben a Duna House adatai szerint.
Felpörgött az országos ingatlanpiac 2024 harmadik negyedévére. Az idei évben még nem volt egyszer sem annyi eladó ingatlan, mint szeptemberben, és a kereslet is folyamatosan élénkül. Közel 14 százalékkal magasabb áron hirdetik az eladó ingatlanokat a tavalyi év hasonló időszakához képest – derül ki a zenga.hu ingatlankereső és -hirdetési portál adataiból.
Országos átlagban már csaknem a 43 millió forinthoz közelít az otthonteremtésre fordított összeg, amennyiben egy élhető, megközelítőleg 57 négyzetméteres lakás vásárlását tervezi a vevő. A négyzetméterárak szerint azonban ennél kevesebb ráfordítás is elegendő lehet, attól függően, hogy milyen lokációban keres az ügyfél. A Duna House idei értékesítési adatai alapján készített körképében sorra vette, hogy mekkora alapterületű lakások kaphatók ma a vidéki vármegyeszékhelyeken 30 millió forintból és hogy mely fővárosi kerületekben érdemes belevágni az ingatlanvásárlásba a megadott keretösszegből.
Ismét eladásra kínálják Torgyán József, volt földművelésügyi miniszter egykori villáját - szúrta ki a Pénzcentrum. Az ingatlant egy éve is hirdették már, az ár azóta csökkent, az alapterület viszont nagyobb lett. Nézzük, mennyiért kínálják eladásra a legendás politikus egykori házát!
Nemrég jelent meg az Eltinga Budapesti Lakáspiaci Riportja a fővárosi újlakáspiac aktuális folyamatairól. A legfrissebb trendek és a kerületi árak után most a kínálatban szereplő 10 legdrágább és 10 legolcsóbb új lakást gyűjtöttük össze.
Budapest belvárosának népszerűsége töretlen az ingatlanvásárlók között, azonban a kínálatban és a vásárlók összetételében is voltak változások az elmúlt években. A fővárosi ingatlan vásárlását tervezők között csaknem minden ötödik vevő célterületként jelölte meg a VI. vagy a VII. kerületet, míg minden tizedik a legdrágább pesti kerületben, az V. kerületben nézelődik aktívan. A kínálatot tekintve azonban a fővárosi eladó ingatlanok mindössze 15%-a érhető el ebben a három kerületben a Duna House adatai alapján, amely így szűkös választási lehetőséget kínál a vevők számára. A belvárosi kerületek ingatlanjainak átlagos négyzetméterára továbbra is meghaladja az 1 millió forintot.
Ahogy legutóbbi cikkünkben írtuk, a nyári hónapokban a budapesti új lakások átlagos kínálati ára elérte az 1,53 millió forintot négyzetméterenként, ami mögött továbbra is nagy kerületi különbségek láthatók. Az Eltinga - Budapesti Lakáspiaci Riportja alapján ezúttal az egyes kerületeket vizsgáltuk meg, bemutatva, hogy hol, mennyibe kerülnek most az új építésű lakások, kiemelve a fejlesztők és a vásárlók által legkedveltebb kerületeket.
Megjelent az Eltinga legfrissebb Budapesti Lakáspiaci Riportja, melyből kiderül, hogy mérsékelten tovább emelkedtek a budapesti új lakások négyzetméterárai. Jelenleg átlagosan 1,53 millió forintba kerül egy fővárosi új lakás négyzetméterenként. Eközben az értékesített lakások száma az előző negyedévhez képest 16 százalékkal csökkent.
Az Európai Unió fővárosai közül Párizsban a legdrágábbak az új lakások, és a vizsgált városok közül a lakásárak 2023-ban szintén egy francia nagyvárosban, Marseilleben nőttek a legnagyobb mértékben, 23,6%-kal. A Deloitte Property Index 24 európai országra kiterjedő felmérése szerint egy új lakás vásárlásához Csehországban kell a legtöbbet dolgozni. A visegrádi országok közül pedig továbbra is a magyar fővárosban lehet a legolcsóbban bérelni lakást – állapította meg a Deloitte kutatása.
A Pénzcentrum összegyűjtötte Budapest legolcsóbb utcáit, és megkérdezték a szakértőket arról, hogy miért pont ezek a területek szerepelhetnek a rangsorban.
2024 első hét hónapjában 60%-kal több lakóingatlan cserélt gazdát a fővárosban, mint az előző év azonos időszakában. A budapesti lakások átlagos négyzetméterára 3%-kal 914 ezer forintra emelkedett, az otthonteremtésre fordított összeg megközelítette a 60 millió forintot. Hét kerület millió feletti négyzetméteráron kínálja az ingatlanokat, azonban nem érdemes elkeseredni a kevesebb büdzsével rendelkező vevőknek sem, hiszen a budapesti kerületek kétharmadában, például Soroksáron, Pesterzsébeten, Csepelen vagy éppen Budafokon még mindig fővárosi átlag alatti árszinten kaphatók az ingatlanok a Duna House szakértői szerint.
A horvát kormány korlátozná a lakások turisztikai hasznosítását, hogy megfizethetőbbé tegye az ingatlanokat; az erről szóló törvényjavaslatot csütörtöki ülésén fogadta el a kabinet.
Folyamatosan frissülő hírfolyamunk.
Visszakapják az önkormányzatok a területeket.
Az ukrajnai háborúról, az EU-val ápolt viszonyról és a magyar gazdaságról is beszélt a kormányfő.
Gyorgyevics Benedekkel, a Városliget Zrt. vezérigazgatójával beszélgettünk.
Miért csökken a közvetlen külföldi tőkebefektetések volumene?
Meddig nőhet még?