Egy sor változást hozott 2025 a hitel- és lakáspiacon. Január 1-jétől igényelhető a fiatalok munkáshitele és a vidéki otthonfelújítási támogatás; a munkáltatók kedvezményes juttatást adhatnak a fiataloknak lakbérre és hiteltörlesztésre, a SZÉP-kártyáról pedig lakásfelújításra is lehet költeni. A zöld lakásokra felvett lakáshitelek esetében elegendő mától 10% önerő is, az önkéntes nyugdíjpénztári megtakarítás adómentesen törhető fel lakáscélokra idén, a babaváró hitel női korhatára pedig eközben 35 évre emelkedett január 1-jével. Összefoglaljuk az év eleji változásokat.
A Postás Önkéntes Nyugdíjpénztár 2024. december 31-én beolvad az Aranykor Önkéntes Nyugdíjpénztárba. Az egyesülésre 2024 augusztusában benyújtott pályázatot mindkét pénztár küldöttközgyűlése egyhangúan támogatta - közölte az Aranykor nyugdíjpénztár.
Közzétették a tegnap esti Magyar Közlönyben, pontosan hogyan fog kinézni az a levél, amelyet az önkéntes nyugdíjpénztáraknak kötelezően ki kell küldeniük (minimum kétszer) a tagok felé. Ennek célja, hogy tájékoztassák a nyugdíjra gyűjtőket, mennyi megtakarítást tudnak felhasználni lakáscélra, összhangban a kormány döntésével.
Az idén kifejezetten hosszúra nyúló ünnepi időszakra való tekintettel a biztosítóknál és a pénztáraknál is szűkösebbek a határidők a tavalyi évhez képest. Bár a szerződéseket több helyen is még egészen az év utolsó napjáig befogadják, a díjfizetéseket általában érdemes még karácsony előtt elindítani, hogy időben beérkezzenek - figyelmeztetett a Grantis, szolgáltatóként mutatva be a határidőket.
A nyugdíjmegtakarítások értéke jelentősen növekedett, és Magyarország sem maradt ki a sorból: a nyugdíjvagyon tavaly közel 20%-kal nőtt, ezzel az OECD TOP10 országa közé kerültünk. Csakhogy a sereghajtók között vagyunk, ha a GDP arányában elérhető nyugdíjpénzeket állítjuk sorrendbe. Az OECD friss jelentése kiemeli: van egy alternatív lehetőség a nyugdíjpénzek kipótlására időskorban, ez lehetőséget adhat a nyugdíjasoknak az ingatlanjuk értékének felhasználására anélkül, hogy el kellene adniuk azt. Vagyis az OECD javaslata éppen ellentétes azzal, amit a magyar kormány tesz: előbbi a lakást tenné elérhetővé nyugdíjcélra, míg utóbbi a nyugdíjpénzeket lakáscélra. A nemzetközi szervezet javaslata lenne vajon a megoldás a nyugdíjkatasztrófára?
A brit nyugdíjrendszer komoly kihívásokkal néz szembe, derül ki a BlackRock vagyonkezelő legfrissebb felméréséből. A járulékalapú nyugdíj-megtakarítók háromnegyede úgy véli, nem halad jó úton afelé, hogy nyugdíjas korában elfogadható életszínvonalat érjen el. Ez a bizalmi szint a felmérés 2017-es kezdete óta a legalacsonyabb - közölte a Financial Times.
Két fordulat is volt a ma megjelent pénztári statisztikák sorai között: egyrészről az önkéntes pénztáraknál hosszú idő után nőtt a taglétszám, másrészről búcsúznunk kell az eddigi magán-nyugdíjpénztári adatközlésektől. Az önkéntes kasszáknál a befizetések is jól haladtak, de kérdés, mit hoz az év utolsó három hónapja most, hogy már azt is tudjuk, csak a szeptember végéig meglévő nyugdíjpénztári megtakarítás használható fel lakáscélra. Ebből egy nagy év végi hajrá és egy nagy koppanás is lehet a szektornak.
Egységes tájékoztató levél fogja felhívni a figyelmet az önkéntes nyugdíjpénztári megtakarítások lakáscélú felhasználásának lehetőségére - közölte az NGM.
Bár az évezred eddigi legmagasabb megtakarítási rátáját produkálhatja idén a magyar lakosság, a harmadik negyedév kifejezetten gyengén sikerült. 100 forintnyi új megtakarításból 53 forint állampapírba, 46 pedig befektetési jegybe áramlott ekkor, több mint egy év után újra csökkent a folyószámlabetétek állománya, a tőzsdei részvényekből pedig négy éve nem áramlott ki annyi tőke, mint most.
Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter megbeszélést folytatott az Önkéntes Pénztárak Országos Szövetségének (ÖPOSZ) képviselőivel. Az egyeztetés fő témája az önkéntes nyugdíjpénztári tagok megtakarításainak saját döntésen alapuló lakáscélú felhasználásának biztosítása volt - közölte az NGM.
54 pontot ért el az OTP Öngondoskodási Indexe az idei friss felmérésben, ami közepes öngondoskodási hajlandóságot mutat a magyarok körében. A bank sajtótájékoztatóján kiemelték, hogy 10-ből 4 magyar szorong a jövője miatt, és 10 magyarból 6 a fontosabb területeken, mint az egészségügy, a nyugdíj és az oktatás, az államtól várja a megoldást. Az eseményen elhangzott, hogy egyelőre az önkéntes pénztári tagok oldaláról nem érkezett be nagy számú megkeresés annak kapcsán, miképpen tudnák nyugdíjcélú megtakarításaikat lakáscélra felhasználni.
Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter hivatalában fogadta a hazai ingatlanpiac legmeghatározóbb szereplőit, valamint az ÉVOSZ képviselőit abból a célból, hogy megvitassák a lakhatási válság kérdéseit és a kormány javaslatait a helyzet kezelése érdekében - közölte a minisztérium.
Érdemes előtörlesztenem a lakáshitelemet 2025-ben az önkéntes nyugdíjpénztári megtakarításomból? Érdemes mielőbb lakást vennem, akár annak árán is, hogy felélem az önkéntes nyugdíjpénztári megtakarításomat? Ez a két leggyakoribb kérdés, amivel a kormány új, sok kritikát kiváltó (lásd itt és itt) nyugdíjpénztári intézkedésével kapcsolatban találkozunk mostanában. Hosszú távú, nagy felelősséggel járó döntés ez, ebben igyekszünk most segíteni néhány számítással.
Elgondolkodtató jelentést tette közzé a UBS a napokban, ebben azt nézték meg, hogy elegendő-e valakinek csak egy vállalati nyugdíjprogramban részt vennie (ilyen sajnos már nincs Magyarországon), vagy szükség van-e extra megtakarításra is ahhoz, hogy nyugdíjas korában ne nélkülözzön. Sajnos a számok azt mutatják, kevés olyan hely van a világon, ahol ne lenne szükség további megtakarításokra, listába is szedték, melyik városban mennyit kellene pluszban félretenni.
A nyugdíjpénztári megtakarítások elfogyasztása csak rövid távon jó az államnak és a polgárainak - közölte a magyar alapkezelőket tömörítő BAMOSZ egy friss közleményben.
A lakáspiac támogatása érthetően fontos a kormánynak: multiplikátor hatásán keresztül a támogatások gazdasági növekedésre gyakorolt hatása pozitív. Sőt, a többlet adó bevételeken keresztül a költségvetési egyenleget sem rontja annyira. Az ambiciózus gazdasági növekedési célok eléréséhez úgy tűnik, minden eszközt bevetnek. Még akkor is, ha a rövid távú növekedési célokért az öngondoskodás egyik megmaradt pillérét áldozzák fel.
További egy évvel kitolódna az előírás.
Az MKIK kérésére döntöttek a lépésről.
Érdekes négy évnek nézünk elébe.
Több mint 50 intézmény érintett.
Jelentős összeget tervez lakóingatlanba fektetni.
Még nincs késő, ha hiszel Trump ígéretének.
Ez is egy létező forgatókönyv.
Mire számíthatnak a bértárgyaláson?