Mali után egy másik nyugat-afrikai ország, Niger is bejelentette, megszakítja a diplomáciai kapcsolatokat Ukrajnával – írja a Reuters. A döntés mögött az áll, hogy Kijev állítólag mali lázadókat támogatott, akik súlyos csapást mértek a mali hadseregre és az orosz Wagner zsoldoscsoport velük harcoló egységeire.
Niger, Mali és Burkina Faso katonai vezetői úgy döntöttek szombati, Niameyben tartott csúcstalálkozójukon, hogy újabb lépést tesznek a szorosabb integráció irányába, és konföderációt hoznak létre.
Az afrikai Száhel övezetben található Nigerben 2023 nyarán puccsal átvette az ország vezetését a hadsereg. A váltás egyben azt is jelentette, hogy a nyugati hatalmak számára elfogyott a levegő, a területen található gazdag nyersanyag-lelőhelyekre pedig most az oroszok próbálnak lecsapni – írja a Bloomberg. Cikkünk megjelenése után a Roszatom is reagált.
Egy vezető amerikai védelmi tisztviselő szerint orosz katonák léptek be egy légibázisra Nigerben, amelyet amerikai katonák is használnak – írja a Reuters.
Megállapodás született az Egyesült Államok és Niger között az afrikai országban állomásozó amerikai katonák kivonásáról - közölte az ügyet ismerő forrás a Reuters hírügynökséggel pénteken, miután Kurt Campbell amerikai külügyminiszter-helyettes a nigeri vezetéssel tárgyalt.
A nigeri állami RTN beszámolója szerint az orosz védelmi minisztérium katonai kiképzői érkeztek meg az afrikai országba, a katonai junta által uralt Niger és Oroszország közötti megállapodás keretében – írja a Reuters.
A Nigerben hatalmon lévő katonai vezetés szombaton "azonnali hatállyal" felmondta az Egyesült Államokkal 2012-ben kötött katonai együttműködési megállapodást, miután magas rangú amerikai tisztviselők háromnapos látogatást tettek az afrikai ország fővárosában, Niameyben.
Egyszerre három ország is bejelentette, hogy kilép a Nyugat-afrikai Államok Gazdasági Közösségéből (ECOWAS). Az Al Jazeera beszámolója szerint a lépés egyáltalán nem volt váratlan.
A Nigerben jelenleg is tartó diplomáciai válságra irányította a figyelmet, hogy Sylvain Itté francia nagykövet továbbra is a niamey-i francia nagykövetség foglya. A Franciaország és Niger katonai vezetői közötti jelenlegi patthelyzet rávilágít a Száhel-övezetben zajló összetett geopolitikai dinamikára, amely az Európai Unió gazdasági diverzifikáció terveit is felülírhatja. Vincent Hugeux elismert Afrika-szakértő a Portfolio-nak arról nyilatkozott, hogy a mostani válság évtizedekre visszavetheti az EU-s törekvéseket a térségben, miközben Kína és Oroszország is kihasználja a helyzetet. Emmanuel Macron francia elnök eddigi legnagyobb diplomácia hibája sokba kerülhet Európának.
Emmanuel Macron elnök szerint Franciaország nigeri nagykövetét és más tisztviselőit „szó szerint túszként tartják fogva” Niger francia nagykövetségén – írja a CNN.
Megbeszélések kezdődtek a nigeri és a francia hadsereg között egyes francia egységek kivonásáról Nigerből, ahol a hatalmat puccsal átvevő junta több mint egy hónapja követeli a francia katonák távozását - közölte a francia védelmi minisztérium.
A nigeri junta csütörtökön felfüggesztette a francia nagykövet diplomáciai mentességét, és elrendelte, hogy a rendőrség toloncolja ki az országból Sylvain Ittét.
A gaboni és a nigeri puccs közötti különbségekre hívta fel a figyelmet csütörtökön az Európai Unió külügyi és biztonságpolitikai képviselője Toledóban, kiemelve, hogy az előbbit egy szabálytalanságokkal tarkított választás előzte meg.
A nyugat-afrikai Gabonban a hadsereg több tisztje szerdán kora reggel a televízióban bejelentette, hogy átvették a hatalmat.
Az Európai Unió váratlan kihívásokkal nézett szembe a nigeri katonai puccsot követően. Egyszerre kell aggódnia a nukleáris fűtőanyag alapját biztosító urániumellátás biztonságáért, miközben az instabilitás megtorpedózhatja az oroszok elleni nukleáris szankciós csomag elfogadását is. A megoldás viszont kézenfekvőnek tűnik, Kazahsztán már be is jelentkezett az afrikai szállítmányok pótlására - írja a Politico.
Több ezren tüntettek vasárnap Niameyben, Niger fővárosában a katonai vezetést támogatva, amely előző nap jelentette be, hogy legfeljebb hároméves lesz az átmeneti időszak.
Cikkünk folyamatosan frissül.
A szunnita és síita muszlimok csaptak össze.
Hasznos, gyakorlati, érthető.
A választások után sem lett könnyebb dolga a befektetőknek.
Megérkeztek a 2025-ös extraprofitadó részletei.
Megérkezett a Préda, a Portfolio kiberbűnügyi podcastjének második epizódja.
Az eszkaláció lépéskényszerbe hozta a honvédelmi minisztériumot.