Magyarország vállalta, hogy 2050-re nettó nullára csökkenti az üvegházgáz-kibocsátásait, vagyis csak annyit bocsát ki, amennyit semlegesíteni is tud, például erdőkkel vagy mesterséges széndioxid-megkötési technológiákkal. Ez ma már nem „csak” klímapolitikai szempontból húsbavágó, hanem energiabiztonsági megfontolásokból is. A nehézipar nélkül pedig a klímasemlegesség nem érhető el, hiszen ez egy energiaintenzív iparág, amelyben fosszilis energiaforrásokat alapanyagként és energiahordozóként is nagy mennyiségben használnak. Az átállás forrásigénye nagy. De nagyságrendileg mégis mekkora? És ez hogy viszonyul a várhatóan rendelkezésre álló forrásokhoz?
Tudjuk-e zöldíteni a nehézipart a gyártókapacitások leépítése nélkül? Magyarország vállalta, hogy 2050-re nettó nullára csökkenti az üvegházgáz-kibocsátásait, vagyis csak annyit bocsát ki, amennyit semlegesíteni is tud, például erdőkkel, vagy mesterséges széndioxid-megkötési technológiákkal. Ahhoz, hogy ez ne csak álom maradjon, és közelítsen kicsit a valósághoz, minden szektornak drasztikusan csökkenteni kell a kibocsátásait, ez alól nem kivétel az ipar, sőt! Ipari megújulás nélkül nincs zöld átállás. De mit lehet tenni azért, hogy a zöld átállás ne zöld bezárás legyen?
Az orosz fél a tavalyi 20 millió euró után idén nagyobb összeget fektet be, így a Dunaferr további működése, bővülése biztosított - többek között ezt hangsúlyozta Szijjártó Péter az orosz ipari és kereskedelmi miniszterrel történt egyeztetés után. A magyar külgazdasági és külügyminiszter szavai szerint a két ország szorosabbra fűzi a technológia-intenzív ágazatokban a nehézipari fejlesztési együttműködését. Ma újra elmondta, hogy 2013 óta mekkora exportlehetőségtől esett el a magyar gazdaság, de most már a volt szovjet tagköztársaságokkal együtt értendő számról beszélt. Ettől ezek a számok még mindig rendkívül eltúlzottak, ahogy arra rámutattunk a minap:
A DeepSeek felrázta az amerikai AI-ipart.
Érdekes számokat mutatnak a friss statisztikák.
Nem járt rosszul, aki ebbe fektetett.
Exkluzív információkat tudtunk meg a fontos fejleményről.
Senki nem fúr, pedig kiadták a jelszót.
Lénárt Viktorral, a Zero Emission Leadership Group alapító-vezetőjével beszélgettünk.
Az EU-t is sürgeti az idő, ha szeretné megregulázni a kínai e-commerce óriásokat.