A május eleji litván sajtóértesülések után mai közleményében bejelentette a svájci központú MET Csoport, hogy érdeklődik a litván UAB koncernas ACHEMOS GRUPĖ (Achema Csoport) részvényeinek 54,07 százalékos részesedésének megszerzése iránt – derült ki a MET közleményéből.
Litván lapértesülések szerint a svájci székhelyű MET Csoport megvásárolhatja a litvániai székhelyű Achemos Group-ot, amely többek között egy nagy műtrágyagyárat, illetve logisztikai, energiatermelési és kereskedelmi vállalkozásokat is magába foglal. A Portfolio megkeresésére a MET Csoport szűkszavú válaszközleményben reagált, amelynek értelmében nem kívánnak piaci értesüléseket kommentálni.
Japán és malajziai kutatók egy olyan innovatív eljárást tesztelnek, amely lehetővé teszi a kivágott pálmafák biomasszává való átalakítását. A felfedezés hozzájárulhat a megújuló energiaforrások diverzifikálásához és az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentéséhez - közölte a Nikkei Asia.
Európa egyre inkább függ az orosz műtrágyáktól, pont úgy, mint korábban az orosz gáznál történt ez – véli Svein Tore Holsether, a világ egyik legnagyobb nitrogénalapú ásványi műtrágyagyártója, a Yara International vezérigazgatója. Az agrárium számára nélkülözhetetlen nitrogénműtrágyákat földgáz felhasználásával állítják elő, és Oroszország egyre többet exportál belőle Európába, miközben az unióban visszaesett a termelés.
A hazai mezőgazdaság egyik meghatározó szereplőjeként a Nitrogénművek Zrt. kulcsfontosságú szerepet tölt be a vegyiparban. Magyarország egyetlen magyar tulajdonban lévő műtrágyagyártójaként az elmúlt években folyamatos fejlesztésekre és innovációkra törekedett, hogy a gyártási folyamatokat még hatékonyabbá és környezetkímélőbbé tegye. A vállalat által végrehajtott beruházások és fejlesztések nem csupán a gyártás rugalmasságát és hatékonyságát növelték, hanem lehetővé tették számukra a jobb alkalmazkodást a piaci igényekhez a fenntartható műtrágyázás lehetőségének megteremtésére törekedve. Azonban a hatékonyság javulása és a sajátságos, a világban egészen egyedi magyar szabályozás okozta plusz terhek miatt nem tudnak érvényesülni a gazdák költségeiben.
Jogerősen felmentette Bige László nagyvállalkozót a vesztegetés elfogadásának vádja alól szerdán a Debreceni Ítélőtábla.
Elsüllyedt egy műtrágyaszállító hajó a Duna Szerbia és Horvátország közötti szakaszán pénteken, az illetékesek komoly környezetvédelmi károktól tartanak.
Az ázsiai műtrágyavásárlók aktívan keresik a kínai szállítások alternatíváit, mivel egyre nagyobb aggodalomra ad okot Peking szállítói megbízhatósága. Kína, a világ legnagyobb foszfátexportőre és jelentős karbamidszállítója, 2021 óta intézkedéseket vezetett be – többek között exportkvótákat és ellenőrzési követelményeket – a hazai műtrágyaárak szabályozására. Ennek következtében a karbamidkivitel 2022-ben 24%-kal csökkent, és a foszfátkivitel is visszafogottá vált, ami globális kínálati szűkösséget és áremelkedést eredményezett a világban.
Miután Magyarországon egy a széndioxid-kvóta kiosztására és eladására is adóterhet előíró rendelet jelentette plusz költségek miatt határozatlan időre befejezte a termelést Magyarország egyetlen műtrágyagyártó vállalata, a Nitrogénművek, most a régió másik gyártója, a román Azomureş is leállást jelentett be. A vállalat az inflációra, a versenyellenes román szabályos, és egy nem rég belengetett 1%-os különadó miatt döntött így. Ezzel a térség összes nagyobb műtrágyagyártója leállt.
Keresi a lehetőségeket a Nitrogénművek Zrt. kötvényei refinanszírozására, miközben a gyártás újraindításán dolgozik – írta meg a Bloomberg.
Laptársunk, az Agrárszektor ismét megszólaltatta a határozatlan időre leálló Nitrogénművek elnök-vezérigazgatóját, Bige Lászlót. Az üzletember kijelentette: minden jogi lehetőséget kihasználnak, állításuk szerint a céget lehetetlen helyzetbe hozó, széndioxid-kvótákra kivetett adóterhek jogellenesek. Az üzletember úgy véli, ez az adó arra szolgál, hogy mások jussanak hozzá a vállalathoz. Bige hangsúlyozta: mindent megtesz azért, hogy közel ezer dolgozóját ne kelljen elbocsátania.
Határozatlan időre befejezte a termelést Magyarország egyetlen műtrágyagyártó vállalata, a Nitrogénművek - mondta el az Agrárszektornak Bige László elnök-vezérigazgató. A vállalat tulajdonosa laptársunknak úgy fogalmazott a júliusban megjelent, a széndioxid-kvóta kiosztására és eladására is adóterhet előíró rendelet olyan gazdasági környezetet teremtett, amelyben lehetetlen a többletköltség érvényesítése az árakban. Az így veszteségessé váló gyártást a cég nem vállalja.
November 6-tól december 6-ig, tehát egy teljes hónapra, leáll a Nitrogénművek ammónia üzeme – szúrta ki a Portfolio a hivatalos közzétételi oldalon.
Nemrég jelent meg Pogátsa Zoltán közgazdász-szociológus Fenntartható gazdaság vagy társadalmi összeomlás című könyve, melyben a szakember arról ír: a kapitalista társadalmi-gazdasági berendezkedés nem fenntartható, és ha nem cseréljük le, annak a klímaváltozás miatt társadalmi összeomlás lehet a vége. Ennek fő oka, hogy szerinte a kapitalizmus nem létezik növekedés nélkül, ezért a fenntarthatóság eléréséhez – valamint a totális ökológiai és társadalmi katasztrófa elkerüléséhez – radikális változásra van szükség, ami magába foglalja a növekedési kényszer kikapcsolását, ezzel pedig a gazdasági rendszer teljese átalakítását. Pogátsát könyve főbb állításairól, a zöld átállásról és az átmenet finanszírozásáról is kérdeztük a Checklist szombati különkiadásában.
Recep Tayyip Erdogan elnök igyekszik kapcsolatban maradni Vlagyimir Putyin orosz elnökkel, hogy megoldódjon a gabonamegállapodás körül kialakult helyzet, miközben az EU és Németország elítélte Oroszország kilépését az egyezményből.
Moszkva jelezte: kevés esélyt lát arra, hogy július 18-án túlmenően beleegyezzen a fekete-tengeri gabonaalku meghosszabbításába, mivel a nyugati szankciók meghiúsítják saját, az ENSZ által támogatott kísérleteit a gabona és a műtrágya exportjára - írja a Reuters.
A francia BPCE bank érdekeltsége lesz a partnere ebben.
A bitcoin történelmi csúcsa közelében áll.
Egyelőre a dollár a nagy vesztese az új elnökség kezdetének.
A Világgazdasági Fórumon értékelték a nagy irányváltást a világ vezető bankárai.
Újra módosultak a határidők.
29-61 százalékkal emelkedik az oktató-kutató kollégák alapbére.
Ez is egy létező forgatókönyv.
Mire számíthatnak a bértárgyaláson?
Az orosz haderő elérte az ukrán véderő egyik legfontosabb városát.