A megújuló energiával foglalkozó vállalatoknak bajba kerültek az Egyesült Államokban a magasra szökő hitelkamatok miatt, és egyre több cég tart tőkehiánytól. Az S&P Global Clean Energy index a 2023. januári csúcsról 38%-kal zuhant a 2020 júliusa óta mért legalacsonyabb szintre. Főként az olyan főbb szereplők visszaesése húzta lejjebb az átlagot, mint a Vestas és az Ørsted. Főként a nap- és szélenergiás cégek aggódhatnak.
Az eldurvuló rivalizálás az Egyesült Államok és Kína között mindkét oldalon bizalmatlansági válságot eredményezett. A nagyhatalmak egyre inkább bezárkóznak és a saját termékeik felé fordulnak. Peking nemrégiben törvényekkel is megerősítette az irányvonalat, sok esetben pedig a lakosság körében is kezd elterjedni a szemlélet.
A kormány az elmúlt időszakban egyre többször nyilvánult meg úgy, hogy az uniós források helyett a külföldi működőtőke beáramlásával érdemes biztosítani a magyar gazdaság tőkeigényét. A EU-támogatások és a külföldi működőtőke teljesen csereszabatosak, hiszen mindkettő külföldi devizában van és mindkettő vissza nem térítendő forrás - állítja. Ennél azonban a kép jóval árnyaltabb, és úgy tűnik, a kormány által hangoztatott álláspont inkább az uniós támogatásokról szóló tárgyalások kudarcát próbálja kisebb veszteségnek beállítani.
A kétezres évek két intenzív befektetési időszakát követően újabb nagy kínai beruházási hullám indulhat Magyarországon, aminek komoly lökést ad a CATL debreceni akkumulátorgyárának építése. Az elmúlt négy évben, szemben az európai trendekkel, nőtt a kínai működőtőke-beáramlás, és tavaly a működőtőke-állomány megközelítette a 3,5 milliárd dollárt, megelőzve a közép-kelet-európai térség összes többi tagállamát. A további növekedéshez adott a támogató üzleti és politikai környezet, a magyar gazdaság szoros kapcsolódása az európai értékláncokba, a megfelelő munkaerő, valamint a beruházások megtelepedését segítő kínai tulajdonú, magyar helyismerettel rendelkező vállalkozások – mondja Wu Wanliang, a kínai befektetéseket támogató Capital Bridge tulajdonosa.
Romániában 21 százalékkal, 4,379 milliárd euróra nőttek a külföldi közvetlen tőkeberuházások az első fél évben a tavalyi év azonos időszakához képest - közölte pénteken a Román Nemzeti Bank.
Jelentősen nőtt a külföldi működőtőke beáramlása Kínában az év eddigi szakaszában, a tőkekiáramlás viszont valamelyest csökkent.
Rekordnagyságú, 71 millió euró (mintegy 24,9 milliárd forint) értékű működőtőke-befektetés érkezett tavaly Kínából Montenegróba, az Adria-parti állam azonban korábban jelentős nagyságú hitelt kapott a távol-keleti országtól, és egyelőre nem tudni, hogyan kerülhetne ki az adósságcsapdából.
Kínában az idei első negyedévben jelentősen, mintegy 40 százalékkal nőtt a külföldi működőtőke-befektetések (FDI) értéke.
Januárban csaknem 71 százalékkal, 363 millió euróra csökkent a külföldi közvetlen tőkeberuházások értéke a tavalyi év első hónapjához mérten - közölte kedden a Román Nemzeti Bank.
A világ második legvonzóbb befektetési célpontja Közép-Kelet-Európa - derült ki az EY European Attractiveness Survey-ből, amely a tavaly megvalósult, munkahelyteremtéssel járó beruházásokat vizsgálta. Magyarországon több mint száz ilyen ügyletet zártak le 2018-ban.
Akciótervet dolgoz ki a kormány annak érdekében, hogy Magyarország még vonzóbb célpont legyen a beruházások számára, amelyek megnyeréséért globális szinten intenzív verseny folyik - tájékoztatta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter az Amerikai Kereskedelmi Kamara (AmCham) üzleti fórumának résztvevőit pénteken Budapesten.
A következő két-három évben akár 50 százalékkal nőhet a japán működőtőke-befektetések (FDI) értéke Magyarországon - jelezte az MTI-nek Magyar Levente, a Külgazdasági és Külügyminisztérium parlamenti államtitkára azután, hogy kétnapos látogatását tett a szigetországba.
Magyarország még szorosabbra akarja fűzni gazdasági kapcsolatait az Egyesült Államokkal, egyúttal még több amerikai cég szeretné növelni befektetéseit az országban - mondta Magyar Levente, a Külgazdasági és Külügyminisztérium (KKM) gazdaságdiplomáciáért felelős államtitkára azt követően, hogy megbeszélést folytatott a Magyar-Amerikai Üzleti Tanács (angol rövidítéssel USHBC) delegációjával.
A világ egyetlen régiójában sem javultak olyan meredeken a növekedési várakozások, mint a kelet-közép-európai térségben - mutat rá a régióról szóló átfogó cikkében a Financial Times.
Magyarország kiemelkedik a térségből gazdasági növekedésével és egyre vonzóbb befektetési célpont - nyilatkozta Eric Holcomb, az egyesült államokbeli Indiana kormányzója a budapesti látogatásáról telefonon.
Tíz magyar cég is részt vesz a világ üzleti vezetőivel és az amerikai kormányzat képviselőivel együtt a befektetéseket előmozdító 2017-es SelectUSA befektetési csúcstalálkozón - jelentette be az USA magyarországi nagykövetsége.
Jól bírják a feltörekvő devizák az első Trump-döntéseket.
Donald Trump lépéseire figyelnek a befektetők.
Korábbi feszültségek állhatnak a háttérben.
A múlt évben 1,4 milliárd turista utazott világszerte.
Ha nincs gyors megállapodás a háború lezárásáról.
Még nincs késő, ha hiszel Trump ígéretének.
Ez is egy létező forgatókönyv.
Mire számíthatnak a bértárgyaláson?