Új módszereket vetnek be a KSH-nál – Elitklubhoz csatlakozott a hivatal

Új módszereket vetnek be a KSH-nál – Elitklubhoz csatlakozott a hivatal

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) komoly paradigmaváltáson megy keresztül. Megújulásának egyik mozgatórugója az az igény, hogy minél gyorsabban tudjon reagálni a folyamatosan változó gazdasági és társadalmi környezetre, illetve szolgáltatói szemléletben folytassa működését és szerves része legyen a jövő adatalapú tervezésének. Ehhez számos eszközt bevet a minél több statisztikát plasztikusan bemutató adatvizualizációktól kezdve a negyedéves GDP-becslés publikálásának felgyorsításáig. Kísérleti statisztikákat készít, amelyek sokszor új forrásokból, új módszerekkel, vagy új, eddig le nem fedett területeken lévő adatokat elemeznek. A friss szemléletnek köszönhető többek között a KSH-ingatlan.com-lakbérindex, vagy a minden héten pénteken megjelenő, térségi, régiós üzemanyagár-összehasonlítást biztosító kísérleti statisztika is. Idén januárban új, dedikált aloldalt is indított, a kísérleti statisztikák közlésével pedig igazi elitklubhoz csatakozott a hivatal.

Nem viccelt a kormány: élesedik az árösszehasonlító rendszer, jöhet a benzinárstop?

Nem viccelt a kormány: élesedik az árösszehasonlító rendszer, jöhet a benzinárstop?

A Központi Statisztikai Hivatal a régiós üzemanyagárak monitorozása és összehasonlíthatósága érdekében 2024. április 19-én pénteken közzéteszi új kísérleti statisztikáját. Az üzemanyagár-kísérleti statisztika alapját az Eurostat Weekly Oil Bulletin jelenti, melynek adataiból a KSH régiós átlagárat számol a 95-ös benzin és dízelüzemanyagokra vonatkozóan, olvasható a közleményben. Ez azért fontos, mert Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter jelezte, hogy a KSH kimutatásai mentén fog majd arról határozni a kormány, hogy beavatkozzon-e az üzemanyagpiacon.

Kevesen gondolnák, hogy ezzel a tudással milyen nagyot lehet előrelépni a karrierben

Kevesen gondolnák, hogy ezzel a tudással milyen nagyot lehet előrelépni a karrierben

A szolgáltatás- és termékfejlesztés terén az agilitás megjelenése számtalan új projektmenedzsment módszertan létrejöttét eredményezte. Ezek közül kiemelkedik például a Design Sprint, ami egy időben korlátozott, ötfázisú folyamatban tervezői gondolkodást alkalmaz azzal a céllal, hogy csökkentse a kockázatot egy új termék, szolgáltatás vagy funkció piacra kerülésekor. Ez mára bevett gyakorlattá vált, a nagyobb cégeknél már mindenütt futnak ilyen projektek. De miért érdemes és hogyan lehet ezt a fajta tervezői gondolkodásmódot egyéni szinten alkalmazni? Hogyan válhat az önreflexió és a pozitív pszichológiai eszközök használata a mérnökök és a gazdálkodási szakemberek számára is inspirálóvá? Milyen módszerek segíthetnek azoknak, akik eljutottak egy szintre a saját munkájukban, viszont szeretnének szintet lépni, felkészülni, tudásban, tapasztalatban, önismeretben, networkingben? A design, vagyis tervezői gondolkodás módszertanáról és lehetőségeiről a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) oktatóival beszélgettünk.

Már nem titkolják a jegybankok, hogy teljesen benézték az inflációs folyamatokat

Már nem titkolják a jegybankok, hogy teljesen benézték az inflációs folyamatokat

A központi bankok alaposan átértékelik, hogyan készítik majd gazdasági előrejelzéseiket, miután a közelmúltbeli inflációs hullámot nem sikerült megjósolniuk. Az olyan intézmények, mint az Európai Központi Bank (EKB), a Federal Reserve és a Bank of England elismerik, hogy a bizonytalanságok miatt pontatlanok voltak a becsléseik – írja a Financial Times.

A nemzetközi összehasonlítások rejtélyei - Románia és Magyarország fejlettségének példája

A nemzetközi összehasonlítások rejtélyei - Románia és Magyarország fejlettségének példája

Ez az írás egy terjedelmesebb munkának (a továbbiakban: tanulmánynak) a tartalmi összefoglalója. A tanulmány célja, hogy sok gyakorlati példa segítségével nyújtson áttekintést a nemzetközi ár- és fejlettségi színvonal-összehasonlítások fogalmairól, módszereiről, valamint a szintbeli változások értelmezésének és mérésének egyes buktatóiról. A vásárlóerő-paritás (purchasing power parity, PPP) alkalmazásának lehetőségei és korlátai állnak figyelmünk előterében, de szó lesz arról is, hogy mért van az, hogy egyszerre nélkülözhetetlenek és önmagukban semmitmondóak az országok közötti folyó áron és árfolyamon (például euróban) végzett térbeli és időbeli nominális összehasonlítások. A tanulmányt az a tapasztalat motiválja, hogy számos félreértés övezi a GDP/fővel mért relatív fejlettségi szintekről tájékoztató mutatószámoknak, különösen pedig azok időbeli változásának értelmezését. Akárcsak a tanulmány, a jelen összefoglaló is olyan módszertani kérdésekkel foglalkozik, amelyeknek a tisztázása nélkülözhetetlen ahhoz, hogy a magyar gazdaság viszonylagos teljesítményéről – így nemzetközi felzárkózásáról – hiteles képet alkothassunk. A hazai felzárkózás egy későbbi írásnak lesz a tárgya.

Komoly kihívás az agilis szervezet fejlesztése, különösen, ha több ezer munkavállalót érint

Komoly kihívás az agilis szervezet fejlesztése, különösen, ha több ezer munkavállalót érint

Május 5-én rendezte meg a RI Consulting, azaz Magyarország legnagyobb agilitással foglakozó közössége az év első szakmai kerekasztal-beszélgetését, ahol a bankszektor és a gyógyszeripar két jelentős szereplője képviseltette magát. A kerekasztal-beszélgetésen többek között az agilitásra való átállás okairól, kihívásairól, a menedzsment buy-in-ről, a célkitűzésekről és a legnagyobb tanulságokról volt szó. A beszélgetésen Kövesi Tibor, a Roche Pharma Magyarország menedzsmentjének tagja, stratégiai és szervezetfejlesztési vezetője, és Bödők Dávid a Magyar Bankholding Agile CoE vezetője vett részt.

Házhozszállítás, hevített cigi és elektromos autó - ezzel is méri az idén az inflációt a KSH

Házhozszállítás, hevített cigi és elektromos autó - ezzel is méri az idén az inflációt a KSH

Ahogy arról beszámoltunk, januárban a várakozásoknál is jóval gyorsabban, éves alapon 7,9%-kal emelkedtek az árak Magyarországon. Az infláció méréséhez a Központi Statisztikai Hivatal egy évente frissülő, a háztartások teljes fogyasztási szerkezetét tükröző termék- és szolgáltatáskosarat használ. Az esedékes felülvizsgálat most is hozott változásokat.

180 ezerrel többen halnak meg évente a halálos kórban, mint eddig gondolták

180 ezerrel többen halnak meg évente a halálos kórban, mint eddig gondolták

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) „erőteljes, sürgős” erőfeszítésre szólított fel annak érdekében, hogy az új malária elleni védőoltást afrikai gyerekek karjaiba juttathassák. A szervezet emellett arra figyelmeztetett, hogy évente mintegy 180 ezerrel többen halnak meg a betegségben, mint azt korábban gondolták – írja a brit Guardian.

Új módszertan szerint készül a munkaerő-felmérés

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) a nemzetközi szabályozás változásával összhangban a 2021. januári tárgyidőszak publikálásával megkezdte a munkaerő-felmérés adatainak új módszertan szerinti közlését. Ez alapján az év első hónapjában 4 millió 537 ezren dolgoztak hazánkban, a nem dolgozók száma pedig 2 millió 864 ezer fő volt. Elsősorban a nők aktivitási mutatói változtak: a gyed, gyese mellett dolgozókon túl azok is foglalkoztatottnak minősülnek, akik a gyermekgondozási ellátás igénybevétele előtt dolgoztak utoljára, a távollét idején pénzbeli juttatásban részesülnek, és az ellátás igénybevételét követően visszatérhetnek korábbi munkahelyükre. A változást az Európai Unió módosuló szabályozása indokolja.

Forradalmasítaná az ESG-besorolást egy nemzetközi szervezet

Forradalmasítaná az ESG-besorolást egy nemzetközi szervezet

Az Értékpapír-felügyeletek Nemzetközi Szervezete (IOSCO) arra vállalkozik, amire eddig még senki: egységesítené a vállalatok által alkalmazott ESG-szempontrendszereket a világban, hogy könnyebb legyen az összehasonlításuk – írja a Financial Times.

Új módszerrel készülnek jövőre a magyar kereseti adatok

A KSH 2019-ben - alapos módszertani előkészítés után - megújítja a keresetstatisztikai adatgyűjtését, a havi létszám és keresetinformációkat a Nemzeti Adó- és Vámhivatal járulékbevallásából állítja elő és publikálja, a havi munkaügyi adatgyűjtés kivezetésével párhuzamosan - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

  • 1
  • 2
Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Kamala Harris és Donald Trump összecsapásából még az is kisülhet, hogy mindketten veszítenek
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.