A végtagoktól a mesterséges szervekig, a bionikus technológia forradalmasítja a fogyatékosságról és az orvosi kezelésről való gondolkodásunkat. Bionikus mérnökök fejlesztik a bioprotéziseket, az orvosdiagnosztikai képalkotó eszközöket, de dolgoznak bioinformatikai és gyógyszertechnológiai fejlesztéseken is. Ugyanakkor ezeken a területeken gyakran szükség van mérnök-informatikus szakemberekre, akik mind a hardver, mind a szoftver fejlesztésében egyaránt képzettek és képesek a tervezéstől a megvalósulásig kísérni egy-egy projektet. A témáról a Portfolio Cserey György egyetemi tanárt, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Információs Technológiai és Bionikai Karának dékánját kérdezte.
A hidak konkrét és átvitt értelemben is a társadalom és gazdaság gerincét képezik, a meglétük természetes, a hiányuk viszont bénító hatású. A hídtervezés titokzatos szakmának tűnhet, ami annyiban igaz is, hogy nemzetközi viszonylatban is személyesen ismerik egymást a mérnökök, a hazai szakemberek tudása és elismertsége pedig egyaránt kiváló. A CÉH zRt. nevéhez fűződik többek között Magyarország első ferdekábeles hídjának, az ikonikus Megyeri hídnak a tervezése, illetve a nyár folyamán átadott, Kalocsát és Paksot összekötő Tomori Pál híd is, amely több szempontból a világ élvonalába tartozik. A hazai hídállomány átlagéletkora 60-70 év, állapotuk eléggé változó, de az biztos, hogy új hidak építése mellett egyre jobban kell fókuszálni a meglévők felújítására, korszerűsítésére is. A Portfolio háromrészes videósorozatának befejező epizódjában Pusztai Pál, a CÉH zRt. híd- és tartószerkezeti vezető tervezője és Kolozsi Péter, a vállalat tervezési projektvezetője mutatja be a mérnökiroda ikonikus projektjeit, a hidak gazdasági- és társadalmi szerepét, valamint betekintést adnak a nemzetközi szakma legújabb trendjeibe is.
Az építőiparban a projektmenedzsment és műszaki ellenőrzés szerepe megkérdőjelezhetetlenül felértékelődött az elmúlt években. Az előregyártás, a nemzetközi projektek terjedése vagy a fenntartható kivitelezés mind olyan gyorsan változó területei a szektornak, amelyekhez alkalmazkodni mérnökként is kihívás, az ország első magasházáról, a 143 méter magas Mol-torony építéséről nem is beszélve. Magyarország egyik legnagyobb beruházása, a debreceni BMW gyár projektmenedzsmentjét is a CÉH zRt. végzi, de nevükhöz számos ikonikus műemléki épület felújítása is fűződik. A Portfolio háromrészes videósorozatának második epizódjában Kisgyörgy János, a CÉH zRt. vezérigazgató-helyettese és a projektmenedzsment iroda vezetője mutatja be a vállalat legnagyobb volumenű megbízásait, a feladatok sokszínűségét és azt, hogy hogyan lehet egyik hónapról a másikra egy 100 mérnököt számláló csapatot létrehozni Debrecenben.
A Graphisoft - Portfolio Construction Technology & Innovation 2024 konferencián Dr. Charaf Hassan, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem rektora beszélt az intézmény jövőbeli terveiről és az iparral való szorosabb együttműködésről fontosságáról.
A CÉH zRt. már 35 éve az ország egyik vezető mérnökirodája. Az elmúlt években olyan projektek fűződnek a nevükhöz, mint a Mol Campus, a debreceni BMW gyár vagy a Bosch Campus komplex beruházása. A tervezés mellett projektmenedzsmenttel és hídtervezéssel foglalkoznak, számos ikonikus, az épített környezetet meghatározó épület vagy híd fűződik a nevükhöz. Az évek alatt azt is meg kellett tanulniuk, hogy hogyan lehet együttműködni egy olyan megbízóval, amelyik a vállalati működését az indiai vastu vallás elvei mentén határozza meg, de különleges kihívást jelentett három hazai kórházi projekt is, amellyel egyedülálló tapasztalatokat szereztek az egészségügyi szektorban. A Portfolio háromrészes videósorozatának első epizódjában Borbély Attila, a vállalat vezérigazgató-helyettese, tervezési igazgatója mutatja be a legnagyobb projekteket, a legérdekesebb megbízásokat és azt, hogy milyen irányba halad a globális mérnökszakma.
Az Óbuda Group Magyarország legnagyobb tervező és mérnöki szolgáltató vállalata: közel 300 fős szakértői létszámuk már Közép-Európában is vezető pozíciót jelent. Több évtizedes működésük fontosabb projektjei között szerepel a Liget Budapest portfólió kezelése, az Audi vagy a Mercedes gyár tervezése, de nevükhöz fűződnek olyan jelentős ingatlanfejlesztések építészeti megfogalmazása is, mint a BudaPart egyes lakóépületei vagy a Bécsi Corner Offices. Jelenleg ők végzik Magyarország legnagyobb ipari fejlesztésének, a debreceni CATL gyárnak a teljes projektmenedzsmentjét. A Portfolio Kálmán Péter vezérigazgatót kérdezte a cégcsoport hazai és nemzetközi terveiről, az építőipar helyzetéről, a digitalizáció korai adaptálásáról és arról, mi indokolta, hogy egységesítsék tervezői és mérnöki működési területeiket.
Az ukrán titkosszolgálat által elrendelt terrortámadás előkészítése miatt bíróság elé állítják a zaporizzsjai atomerőmű egyik mérnökét – írta meg az orosz Ria Novosztyi.
Az idén 35 éves CÉH mérnökiroda egyike azon kevés, a rendszerváltáskor létrejövő magán mérnökszolgáltatók közül, amelyek stabil pozíciót építettek fel a hazai piac élvonalában. Működése során részese mindhárom német prémiumautógyár hazai megépülésének, Azerbajdzsánban szuperkórházat, Srí Lankán hidakat, Norvégiában rehabilitációs központot tervezett. Az elkövetkezendő években a mérnökirodánál az energetikai projektek és a védelmi fejlesztések is előtérbe kerülhetnek, de úgy látják, több olyan híd is van, amelynek a felújítását sem lehet tovább halogatni. Cégportré-interjúnkban Tóth Attilát, a vállalat alapító-elnökét és Losonczi Tibor vezérigazgatót kérdeztük az elmúlt évtizedek jövőbe mutató tapasztalatairól, nemzetközi versenyképességről és a hazai mérnökhallgatók előtt álló kihívásokról.
Félévente több mint 4 millió forintba kerül a legdrágább egyetemi képzés Magyarországon, a repülőmérnöki alapdiploma megszerzéséhez így összesen 30 millió forintot kell kifizetnie 7 félév alatt annak, aki ebbe az irányba szeretne tovább tanulni - írja a VG.
Egy magyar mérnökcsapat rájött, hogy nemcsak biogáz nyerhető ki a szennyvízből, hanem ecetsav is, amelyre a háztartási tisztítószerek nagy része épül. A felfedezésből késztermék lett.
Hétfőtől Charaf Hassan egyetemi tanár a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) rektora, megbízatása öt évre szól.
Az autopro.hu járműipari szakportál és a Trenkwalder Recruitment Kft. által végzett közös kutatás eredményei szerint az elmúlt évhez képest növekedett a fiatal pályakezdő mérnökök bérigénye. A felmérés, amelyben több mint 400 hazai műszaki felsőoktatási intézményben tanuló hallgató vett részt, részletes betekintést nyújt a mérnökhallgatók pályaorientációs preferenciáiba, bérelvárásaikba és elhelyezkedési terveikbe.
Úgy néz ki, felrobbantotta az orosz hadsereg Ukrajna egyik igazi ritkaságnak számító Supacat-alapú mobil légvédelmi rendszerét. A feladatot épp egy Lancet páncéltörő drón teljesítette.
Az Amazon és más technológiai óriásoknál dolgozó mesterséges intelligencia szakemberek a verseny miatt túl nagy nyomás alatt állnak, a fokozott fejlesztési tempó gyakran a minőség rovására megy, ez pedig kiégéshez és projektek hirtelen félbehagyásához vezet - tudósított a CNBC. .
A nyugati szankciók miatt nehezen tudják az orosz mérnökök megjavítani azokat az olajfinomítókat, melyeket az ukrán erők megrongáltak az elmúlt hetekben - írja a Reuters.
Úgy néz ki, orosz hadmérnökök egy kis csapata elkezdett azon dolgozni, hogy működőképessé varázsolják a Szovjetunió egyik legnagyobb, legnehezebb harckocsi-prototípusát, az Objekt 260 néven is ismert JSz-7-est.
Tartós és igazságos békét kívánunk Ukrajnának - mondta.
Költekezni kellene, nincs más út.
Egyre nehezebb helyzetben Kijev.
20%-kal ugrott a forgalom az előző hétvégéhez képest.
A magyar bankoknak lépniük kell!
Attól függ, mit nézünk.
Rossz hírek jöttek az iparból.