Tudtad, hogy 10 000 évvel ezelőtt mindenkinek barna szeme volt a világon? Biológia órán még azt tanították, a szem színét alapvetően a domináns és recesszív gének határozzák meg, azóta azonban a tudósok rájöttek, ennél sokkal bonyolultabb a kérdés. Az OCA2 gén mellett legalább kilenc másik gén vesz részt a pigmentek termelésében és eloszlásában. Jelenleg a világ népességének mindössze 2%-a rendelkezik zöld szemekkel, így ez a legritkább szemszín a világon - írta meg a VerywellHealth.
Az elmúlt napokban bejárta a sajtót a hír, miszerint egy kanadai tinédzser kritikus állapotban került kórházba, miután madárinfluenzával (H5N1) fertőződött meg. Az elsősorban a baromfi és szarvasmarha-állományokban jelen lévő vírus korábban is fertőzött már meg embereket, azonban a jelenlegi eset kivizsgálását követően a kutatók megállapították, hogy a fiatalt annak egy olyan, mutálódott változata fertőzhette meg, amely potenciálisan egy emberekre veszélyesebb változat lehet. A madárinfluenza vírusról már korábban is azt tartották a kutatók, hogy ha az képes lenne emberről emberre átterjedni, akár egy következő világjárványt is kirrobanthat, így a szakemberek most nagy figyelmet szentelnek a kanadai esetnek. A kutatók szerint nincs bizonyíték arra, hogy a tinédzser a vírust egy másik embertől kaphatta meg, még nem találták meg a fertőzés forrását. Cikkünkben összeszedtük, mit mondanak a szakértők, kell-e tartani egy következő pandémiától?
Egyre szélesebb körben terjed a fejlett világban a koronavírus új variánsa, az XEC, az IFL Science cikket közölt arról, hogy mit érdemes tudni az új típusú koronavírus-törzs tüneteiről.
A közép-afrikai országok egyre nagyobb erőfeszítéseket tesznek, hogy megállítsák a mutálódott mpox-törzs (majomhimlő) terjedését, amely január óta csak a Kongói Demokratikus Köztársaságban (KDK) közel 500 ember életét követelte. A vírus gyorsan terjed, és 2024-ben több mint 12 300 embert fertőzött meg Kongóban. A WHO most azon gondolkodik, nemzetközi közegészségügyi vészhelyzetet hirdessen-e - írta meg a Bloomberg.
A csípőszúnyogok állományának gyérítésére bevetett, Magyarországon is széles körben alkalmazott pyrethroid-alapú kémiai kezelések visszafogott használatára hívják fel a figyelmet a Pécsi Tudományegyetem Virológiai Nemzeti Laboratórium (PTE VNL) szakemberei.
Bizonyos gyógyszerekkel szemben ellenálló influenzatörzseket fedeztek fel két beteg szervezetében az Egyesült Államokban – írja a CBS News.
A Covid-19 új variánsai, köztük a FLiRT, aggodalmat keltenek az egészségügyi szakemberekben világszerte, mivel a vírus tovább mutálódik és a nyári hónapokban megnövekedett esetszámot okozhatnak - írja a CNBC.
Továbbra is aggodalmukat fejezik ki a tudósok a Merck Lagevrio márkanéven forgalmazott molnupiravir, szájon át szedhető gyógyszere miatt, ugyanis fennáll a gyanú, hogy a gyógyszer felgyorsítja a koronavírus mutációját – számol be a hírről a Bloomberg.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) egyre kevesebb információhoz jut globálisan a koronavírus-járványról - közölte szerdán Genfben Maria van Kerkhove.
A Merck koronavírus elleni tablettája a vírus új mutációit idézi elő egyes betegeknél egy tanulmány szerint, az írás a kórokozó genetikai kódjának szándékos megváltoztatásával kapcsolatos kockázatokat emeli ki.
A koronavírus Magyarországon jelen lévő alvariánsai nem adnak okot aggodalomra - mondta Szlávik János, a Dél-pesti Centrumkórház infektológus főorvosa az M1 aktuális csatorna Ma este című műsorában kedden.
Megvizsgálta a kínai koronavírus-adatokat a WHO, erről osztottak meg most fontos információkat egy sajtótájékoztatón.
Összefogásra, egymás védelmére és türelemre van szükség a következő hónapokban Németországban, mert ismét elindulhat a koronavírus-járvány téli hulláma - mondta a német egészségügyi miniszter csütörtökön Berlinben.
411 napnyi folyamatos koronavírus-fertőzést követően gyógyult meg egy veseátültetett beteg az Egyesült Királyságban – írja a Bloomberg.
Évek óta először, tavaly nőtt a tuberkulózisban megbetegedettek száma, beleértve a baktérium gyógyszerrezisztens mutációival megbetegedettekét is - derült ki az Egészségügyi Világszervezet (WHO) csütörtökön közzétett jelentéséből.
A COVID-19-ből a legtöbb fertőzött általában egy-két hét alatt felgyógyul, ám azoknak a szervezetében, akikben a vírus hosszú ideig jelen van, és akár még valamilyen súlyosabb krónikus betegségben is szenvednek, akár új vírusvariációk is kifejlődhetnek. Feltételezések szerint a SARS-CoV-2 alfa és omikron változatai is ilyen hosszan fennálló fertőzésekből származhattak.
A CDU vezetője beszélt erről.
Gyakorlati, hasznos, érthető
Ursula von der Leyen kétértelmű bejelentése után még maradtak nyitott kérdések.
A német kancellár határozottan elutasította a szenátor kritikáját.
Váratlan kijelentést tett az ukrán elnök.
Az elmúlt időszakban sokat erősödött a magyar deviza.
Mit tervez Donald Trump és Elon Musk
A magyar tőkepiac dinamikus fejlődését is tükrözte az elmúlt év.