Az elmúlt hónapokban nagyon furcsán kezdett el viselkedni az amerikai infláció. Bár tavaly még úgy tűnt, hogy sikerülhet a Fed-nek elérnie a 2%-os célját, az utóbbi időszakban, fű alatt egyre több olyan adat érkezik, ami az infláció gyorsulása irányába mutat és akkor még a vámok és Trump elnök fiskális programjának hatásairól nem is beszéltünk.
A magas infláció rosszat tenne a kötvényeknek, a magas értékeltségű mesterséges inteligencia-papírokról nem is beszélve. Ráadásul ez nem csak amerikai probléma, hiszen más országokban is mintha éledezne újra az infláció, ezért ami az USA-ban történik, annak a forintra is van hatása.
Mi az inflációs nagy kép?
Az inflációval kapcsolatban a legfontosabb probléma, hogy a maginfláció csökkenése gyakorlatilag a tavalyi év közepe óta megállt, miközben a bázishatások kifutása miatt az infláció emelkedésnek indult. Jelenleg a PCE infláció 2,6%, a maginfláció pedig 2,8%, ami még messze van a Fed 2%-os inflációs céljától és egyben azt is jelenti, hogy a jelenlegi 4,5%-os alapkamat nem biztos, hogy elegendő ahhoz, hogy tartósan és megbízhatóan a cél közelébe vigye az inflációt.
Signature Pro-val ezt a cikket is el tudnád olvasni!
Ez a cikk folytatódik, de csak Portfolio Signature előfizetéssel olvasható tovább. Lapunk kiemelt tartalmaihoz való hozzáférés díja egy évre 29 845 forint. Választhatsz havi csomagot is, melynek költsége 2 490 forint. További információ és csatlakozás az alábbi gombra kattintva!