Nagyon nehéz időszakra számítanak a dolgozók és a munkaadók egyaránt, mindez pedig a bérekkel kapcsolatos várakozásokban is megmutatkozik. Idén 10% feletti emelést csak a cégek 12%-a tervez, a 2024-re prognosztizált emelésekkel kapcsolatban még 34% volt ez az arány – derült ki a Hays Hungary friss Salary Guide 2025 kiadványából, amely elsőként a Portfolio-n jelenik meg. A legtöbben (a cégek 42%-a) 6–10%-os béremelési tervekben gondolkodnak. Miután csökkent a nagyobb emelést tervezők száma, így jelentősen felduzzadt a jóval szerényebb, 2,5–5%-os sáv: a korábbi 13%-kal szemben 2025-re már 33% tervez ilyen alacsony emelést. A felmérésből azonban kiderült az is, hogy ezzel a dolgozók igencsak elégedetlenek lesznek.
Az ukrán agrárágazat akut munkaerőhiánnyal küzd a mozgósítás miatt, jelenleg több mint egymillió munkavállaló hiányzik a szektorból, ami a teljes munkaerő-szükséglet több mint fele - jelentette ki Denisz Marcsuk, az Összukrajnai Agrártanács elnökhelyettese az egyik országos tévécsatorna műsorában.
Óvatos becslések szerint is több mint 500 ezer magyar él külföldön, miközben meghaladja a 100 ezret az ingázók (rövid ideje külföldön dolgozók) száma. A legtöbben Németországban, Nagy-Britanniában, illetve Ausztriában képzelik el a jövőjüket. Ma már azonban nemcsak dolgozni, hanem tanulni is sokan mennének külföldre, utána azonban nem igazán jönnének haza. Miért költöznek külföldre a magyarok? Mi lehet a megoldás az agyelszívás kezelésére?
Az automatizáció egyre nagyobb teret nyer a hazai kiskereskedelemben: az Auchan Magyarország hamarosan megnyitja első, teljesen személyzet nélküli üzletét Budapesten. Bár vidéken néhány éve még ellenállásba ütköztek az önkiszolgáló kasszák, ezek a megoldások egyre elterjedtebbek, részben a munkaerőhiány miatt. Az automatizáció a következő időszakban fel is gyorsulhat.
Megjelent a Létesítménygazdálkodási és Épületüzemeltetési Szolgáltatók Országos Szövetsége (LEO) által készített hangulatjelentés, melyben a létesítménygazdálkodási szolgáltató szervezetek vezetőit kérdezték a piac hangulatáról és a várható alakulásáról.
A hazai létesítménygazdálkodási szektor továbbra is súlyos munkaerőhiánnyal küzd, különösen a betanított munkakörökben, miközben a szakképzett fizikai dolgozók utánpótlása is akadozik. A LEO (Létesítménygazdálkodási és Épületüzemeltetési Szolgáltatók Országos Egyesülete) szerint a helyzetet tovább nehezíti a szakképzési rendszer problémás működése. Az iparág egyre inkább digitalizálódik, ám a robotizáció és a mesterséges intelligencia elterjedése még távoli.
A német kormány jelentősen csökkentette 2025-ös GDP-növekedési előrejelzését, mindössze 0,3%-ra, szemben az októberben prognosztizált 1,1%-kal. A gazdasági stagnálás hátterében strukturális problémák, geopolitikai bizonytalanságok és alacsony beruházási szint állnak. A magyar kormány korábban a hazai konjunktúra problémáit is a német gazdaság problémáival magyarázta, és a két ország szoros kereskedelmi kapcsolatai miatt valóban van min aggódni.
Idén kevesebbet dolgozhatnának otthonról a munkavállalók Magyarországon a Randstad friss felmérése szerint. A cég arra figyelmeztet, hogy azok, akik nem engedélyezik a home office-t, elvághatják magukat a tehetségektől.
A Randstad 2025-ös felmérése szerint a toborzást továbbra is az irreális fizetési elvárások és a releváns szakmai tapasztalat hiánya nehezíti leginkább. Bár a csökkenő infláció miatt a béremelések dinamikája lassul, a munkáltatók többsége 6–10%-os emeléssel tervez, miközben a munkavállalók 45%-a 20%-ot meghaladó növekedést tartana reálisnak. Ez a szakadék kihívást jelenthet a tehetségek megtartásában és bevonzásában.
Magyarország több, a zöldátállás szempontjából nélkülözhetetlen tiszta technológia szempontjából fontos szereplője az európai uniós feldolgozóiparnak, melyek közül súlyát tekintve kiemelkedik az akkumulátorgyártás. Az elmúlt évek elsősorban ázsiai beruházásainak köszönhető eredménye azonban nagyrészt az olcsó munkaerőn alapul, és ennek biztosítása egyre nagyobb kihívást jelent.
A foglalkoztatottak száma csökkent az előző év azonos időszakához képest 2024 negyedik negyedévében, miközben a munkanélküliségi ráta stabil maradt.
Jelentős felvásárlást hajt végre a B+N Referencia Zrt., melynek köszönhetően Európa legnagyobb gazdaságának piacán is megjelenik a magyar tulajdonú cégcsoport. A németországi KÖBERL Csoport beolvadása után már 9 országban lesz jelen az épületüzemeltetéssel és takarítással foglalkozó vállalat, melynek ügyfelei között a piaci szereplők mellett a legnagyobb állami megrendelők is megtalálhatók. A cégcsoport nemzetközi terjeszkedése különösen az utóbbi években vett lendületet, amiben a Covid-járvány alatt felértékelődött fertőtlenítési elvárások is szerepet játszottak. Az aktuális trendek mellett az iparág alakulásáról, a munkaerőhiányról, a robotizációról és a kórháztakarítás kapcsán megjelent sajtóhírekről Kis-Szölgyémi Ferenccel, a B+N Referencia Zrt. vezérigazgatójával és tulajdonosával beszélgettünk.
Pillanatok alatt döntött a kormány a Magyarországon dolgozó külföldiek számának korlátozásáról. A szabályozás érinti a külföldiek kvótáját és az országok körét is. Ugyanakkor számos kivételnek köszönhetően nincsenek veszélyben a nagyberuházások, de kevesebb külföldi ételfutárra sem érdemes számítani. Szakértők szerint ráadásul a jelenlegi gazdasági helyzet sem indokolja a külföldi dolgozók számának felfuttatását. A helyzet akkor lehet izgalmas, amikor beindul a gazdasági növekedés.
Sokakat meglepett, hogy érdemben szigorítja a külföldi dolgozók behozatalát a kormányzat. Cikkünkben bemutatjuk, hogy mi vezetett ehhez a lépéshez.
Alig volt az elmúlt 30 évben olyan kiemelkedő reálbér-növekedésre, mint amit 2024-ben láttunk. Ez azonban a vártnál kevésbé látszik a fogyasztás alakulásában, hiszen tavaly sokat csökkent a keresetek vásárlóereje és a fogyasztói bizalom alacsony szinten ragadt. De mi lesz 2025-ben?
2022-ben a lakónépességbe tartozó foglalkoztatottak közül mintegy másfélszer annyian dolgoztak külföldön, mint a 2011. évi cenzus idején - derült ki a KSH TÉR-KÉP című kiadványából. Az emelkedésben meghatározó szerepe volt az osztrák és német munkaerőpiac megnyitásának.
Megígérték az amerikai elnöknek.
Folyamatosan frissülő hírfolyamunk.
Összesen 10,5 milliárd dollárnyi utalást kapnak.
Szakértők katasztrófára figyelmeztetnek.
A Vatikán is tájékoztatást adott a szentatya helyzetéről.
Egészségre veszélyes gáz nem volt a levegőben.
A magyar bankoknak lépniük kell!
Attól függ, mit nézünk.
Rossz hírek jöttek az iparból.