Az Arany Világtanács szerint nehéz helyzetben van az aranyipar a termelés növelésének korlátai miatt, egyre nagyobb kihívást jelent ugyanis új lelőhelyeket találni. A bányatermelés 2023-ban mindössze 0,5%-kal nőtt, és a jövőbeni növekedés is bizonytalan - írta a Cnbc.
Az arany hosszú távú grafikonján alakul egy markáns technikai alakzat, az un. „füles csésze”, ami azt mutatja, hogy nagy árfolyam emelkedés veheti hamarosan kezdetét, de Juhász Gergely a nemesfém kereskedelemmel foglalkozó Conclude Zrt. vezérigazgatója szerint a jelen helyzetben az arany vagyonmegőrzésben betöltött szerepe sokkal fontosabb, mint az árfolyam spekuláció. Juhász szerint sokan nem vesznek tudomást róla, hogy előszobájában vagyunk a pénzügyi rendszer egy olyan szintű átalakulásának, amelyben kulcsszerepet kaphat az arany. A szakember a Portfolio-nak adott interjúban arra is felhívta a figyelmet, hogy azok viszont könnyen megégethetik magukat, akik különböző aranyfedezetű értékpapíroktól (például ETF-ek) várják a vagyonbiztonságot a kézbe vehető, fizikai aranyrudak és érmék helyett.
Az arany az örök nagy reménység. Majd, ha infláció lesz, majd, ha háború lesz, akkor nagyot megy az arany! Az elmúlt hónapokban sajnos mindkettő, háború és infláció is volt, az arany mégsem mozgott úgy, mint ahogy egy menekülőterméktől vagy infláció elleni védelemtől elvárnánk. De mi van, ha majd most bizonyít? Most a fundamentumok és a technikai kép is jól néz ki ahhoz, hogy nagyot menjen az arany.
Nagy utat tett meg az elmúlt napokban az arany, miután az izraeli konfliktus, a vágtató kötvényhozamok, az elszálló olajár, és a Fed további kamatemelésével kapcsolatos várakozások hónapok óta nem látott bizonytalanságokat hoztak a piacokra, és esni kezdtek a tőzsdék. A befektetők pedig éppen ezen események hatásai elől keresnek menedéket, amit úgy tűnik meg is találtak az aranyban.
Többek között a befektetési lehetőségekről és a piaci kockázatokról is szó lesz a Portfolio Signature Online Klubján.
Nagyot emelkedett tegnap az aranyár az amerikai bankrendszerrel kapcsolatos félelmek újjáéledése miatt, de a mai kamatdöntő ülésen is könnyedén születhet olyan döntés vagy érkezhet olyan iránymutatás, ami tartósan az unciánkénti 2000 dolláros szint felett tarthatja a menekülőeszköz árfolyamát.
Amíg az elmúlt napokban főként az amerikai regionális bankok esése miatt nehezedett nagy nyomás a nemzetközi piacokra, addig szerda reggelre a figyelem már a nagybankok felé fordult. Az európai tőzsdék mélyrepülését követően Amerikában is jókora mínuszban indulhat a kereskedés, a bizonytalanságok közepette pedig a befektetők a tőzsdékről a közkedvelt menekülőeszköznek számító nemesfémekbe menekülnek.
Igencsak széles sávban mozog idén az arany árfolyama, amíg a háború kitörésekor március elején történelmi csúcsokig kapaszkodott az árfolyam, addig az elmúlt hónapokban jelentős esésen van túl a közkedvelt menekülőeszköz. Arról az előző héten a Portfolio is beszámolt, hogy kritikus támaszszinten mozog az árfolyam, ám azóta - főleg a Fed szerdai üzeneteit követően - jelentősen emelkedni tudott az árfolyam, ezzel eltávolodva a kritikus szintektől.
A nemesfémek megfelelő menekülőeszköznek bizonyultak az orosz-ukrán háború kitörésekor, az ezüst és az arany árfolyama egyaránt rekordszintek közelébe emelkedett, azóta viszont részben a kezdeti pánik mérséklődésének, részben a jegybankok egyre erőteljesebb infláció elleni fellépésének következtében jelentősen lejjebb került jegyzésük.
Tom Palmer, a Newmont nevű aranybányász cég vezérigazgatója egy szerdai konferenciáján elmondta, hogy véleménye szerint az arany piacán egy magasabb támasz szint alakult ki, köszönhetően annak, hogy az évek óta tartó gazdaságösztönző intézkedések miatt elszállt az infláció, és most annak leszorításán dolgoznak a jegybankok.
A mögöttünk álló hónapok őrületes raliját követően komoly korrekció indult a bitcoinnál a napokban, a történelmi csúcshoz képest értékének közel negyedét veszítette el a kriptodeviza. Az esést követően megszűnni látszik a kriptodeviza túlvettsége, többek között ezzel is magyarázható a most tapasztalt markáns visszapattanás. Persze továbbra sincs kikövezve az út a bitcoin előtt, egyre több elemzőház, tőzsdei szakember és guru mond lesújtó véleményt a kriptodevizáról és kiált buborékot.
Az igénylők 50 ezer forint jóváírást is kapnak a számlájukra.
Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború aktualitásaival.
Megmozdult a frontvonal.
Már 401 forint felett jár a dollár.
Alapvetően jó világ jöhet.
Gyorgyevics Benedekkel, a Városliget Zrt. vezérigazgatójával beszélgettünk.
Miért csökken a közvetlen külföldi tőkebefektetések volumene?