Az EU számos kiemelkedően fontos területén teljesen új, egységes szabályozásra tesz javaslatot Enrico Letta, a Jacques Delors Intézet elnöke, az Európai Unió egységes piacának reformjára tett munkaanyagában. A dokumentum - amelyet már most nagy figyelem övez - többek között a körforgásos gazdaság, a közbeszerzési gyakorlatok javítása, valamint a köz- és magánberuházások hatékony és eredményes felhasználása ügyében fogalmaz meg előremutató javaslatokat.
Elemzők által vártnál erőteljesebb lassult az építőipari kiadásnövekedés novemberben az előző hónaphoz képest az Egyesült Államokban. Az építőipar fontos indikátora annak, hogy a jegybanki kamatemelések fékezik-e a gazdaságot.
Maroš Šefčovič, a Bizottság alelnöke szerint az Európai Uniónak évente több mint 620 milliárd euróra van szüksége a zöldfejlesztések finanszírozásához. Mindebben egy átalakított Európai Beruházási Banknak (EBB) lehet komolyabb szerepe. A cél az lenne, hogy az állami finanszírozás felhasználását a kockázatosabb fenntarthatósági projektekbe történő magánberuházások katalizátora legyen az EBB. De az EU szerint fontosak a zöldátállásban a célzott kereskedelmi megállapodások, valamint a demográfiai változások és a szakképzett munkaerő iránti igények kezelése is.
Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter az Info Rádió Aréna című műsorának adott interjút, ahol az aktuális gazdasági kérdésekről esett szó. Nagy elmondta: a magyar gazdaság növekedése jelentősen lassulni fog, de nem lesz recesszió. Az ársapkák fenntartása egyre drágább, ezért ezeket előbb-utóbb ki kell vezetni. A szankciós politikával fel kell hagyni, mert ez okozza az energiaárak emelkedését - véli a miniszter. Az infláció 15-16%-on, novemberben érhet a csúcsára. A kormány a Vodafone Magyarország megvétele után nem tett le további cégek vásárlásáról.
2020 II. negyedévében tovább csökkentek a nemzetgazdasági beruházások, a fejlesztések volumene 9,9%-kal maradt el az előző év azonos időszakitól - jelenti a KSH. A csökkenés a legtöbb nemzetgazdasági ágban bekövetkezett. A költségvetési szervek beruházásai jobban mérséklődtek, mint a vállalkozások fejlesztései. Előbbi esetében leginkább az uniós projektek csökkenő teljesítményértéke, utóbbinál elsősorban a koronavírus miatt kedvezőtlenné váló gazdasági környezet okozta az alacsonyabb aktivitást.
A 2,1%-os növekedés megegyezik az előző negyedévivel, illetve összhangban van a várakozásokkal.
A Portfolio számításai szerint tovább bővültek a magánberuházások 2017-ben. A növekedés üteme ugyanakkor valamelyest lassult, így a GDP-arányos magánberuházási ráta bővülése az év végére megállt.
Valamelyest csökkent a magánberuházások növekedési üteme a második negyedévben, de így is érdemben hozzá tudott járulni a nemzetgazdasági állóeszközfelhalmozás bővüléséhez. Az igazi száguldást azonban az uniós pénzekből újra felpörgetett állami beruházásoknál láthatjuk.
Számításaink szerint az idén az első negyedévben 25% körüli ütemben növekedhettek a magánberuházások, ez olyan tempó, amire a 2000-es években nem volt még példa. Van honnan növekedni, hiszen a nem állami indíttatású (vállalati és lakossági) beruházások szintje még így is nagyon alacsonyan van.
Alaposan lefordultak a főbb kriptoeszközök a hétvégén.
Ez vár arra, aki tisztességtelenül vagy önkényesen vámokat vet ki az uniós árukra
Hasznos, gyakorlati, érthető.
De az amerikai cégek sem feltétlenül járnak jól.
Hol tart az AI-csata?
Egy biztos: az áthúzódó hatásban Virovácz Péter szerint nem bízhatnak.
Tovább erősödik a hazai fizetőeszköz?