A feltörekvő gazdaságok közelmúltbeli kamatemelései a globális pénzügyi eszközbuborékok kipukkanásához vezethetnek, véli a kínai bankfelügyelet egyik magas rangú tisztviselője.
Michael Burry leginkább a Nagy dobás című filmből lehet ismerős, ahol Christian Bale alakította a gurut. A jelzálogkötvényekből gyúrt pénzügyi termékekben lufit azonosító, és azok összeomlását sikerrel meglovagló stratéga a válság után visszavonult, de az elmúlt években újra aktivizálta magát. Burry újra buborékot lát, ezúttal a rengeteg befektető által imádott Tesla részvényében épít ki jelentős short pozíciót a szakember.
Az idei év sztárbefektetése a bitcoin, nemrég a kriptodeviza árfolyama megdöntötte korábbi 2017-es rekordját - többek között a koronavírus-járvány és az infláció miatt menekülnek befektetők tömegei a bitcoinba, egyre komolyabb az érdeklődés az intézményi befektetők felől is. Jelentős hozamot érhetett el az, aki a márciusi megtorpanást kihasználva befektetett a kriptodevizába, ám akadnak olyanok, akik még ennél is sokkal jobb helyzetben vannak: cikkünkben egy holland család történetéről számolunk be, akik minden vagyontárgyukat pénzzé téve bitcoinba fektettek még 2017-ben. Megvizsgáljuk azt is, hogy a jelenlegi környezetben érdemes lenne-e nekik kiszállni a buliból, vagy nyugodtan hátradőlhetnek az árfolyam további szárnyalását figyelve.
Jeremy Grantham, a GMO amerikai alapkezelő alapítója és befektetési vezetője még júniusban nyilatkozott rendkívül borúlátóan a tőzsdékkel kapcsolatban, úgy gondolta, hogy egy hatalmas lufiban vagyunk, amelyik az egyik legnagyobb, amit karrierje során látott. A tőzsdék egyelőre nem igazolták a meglátást, sőt, azóta is folyamatosan emelkedtek, így ennek az lett az eredménye, hogy a GMO alapja mintegy 15 százalékkal lemaradt az S&P 500-tól idén. Az elégedetlen ügyfelek pedig máshová viszik a pénzüket.
A JP Morgan elemzői szerint eljött az ideje a profitrealizálásnak az elmúlt négy év legjobban teljesítő szektorának papírjait illetően, miután “semlegesre” minősítette a technológiai szektort a korábbi értékelésről a bank részvénystratégája, Dubravko Lakos és elemzőcsoportja.
Hatalmas lufi van kialakulóban a tőkepiacokon, inkább eladni érdemes, mielőtt összedőlnek a tőzsdék – véli Jeremy Grantham, a Grantham, Mayo, Van Otterloo & Co. alapító- befektetési vezetője.
A defenzív részvényeknél és a tech szektorban is lufi alakult ki a részvénypiacon, aminek a kipukkanására figyelmeztet a JP Morgan.
Lendületben vannak az amerikai részvények, az S&P 500 index tavaly közel 30 százalékot száguldott, de még közel sincs ahhoz, hogy buborékról beszéljünk – véli a JP Morgan elemzője. A szakértő szerint addig nincs baj, amíg az S&P 500 index el nem éri a 3700 pontos értéket.
A jegybankok által állandósult alacsony kamatkörnyezet miatt eszközbuborékok alakulhatnak ki, melyek kidurrannak, amikor kamatemelésekre kerül majd sor - figyelmeztet a Barclays vezérigazgatója, Jes Staley a CNBC beszámolója szerint.
Összeomlott a bitcoin szűk másfél évvel ezelőtt, nem is valószínű, hogy a kriptodeviza valaha visszanyeri korábbi, 20 000 dollár körüli értékét - vélik az Economist által megszólaltatott szakemberek. A kriptopénzt a mai napig jórészt illegális termékek anonim beszerzésére, szerencsejátékozásra és spekulációra használják, emellett a kriptotőzsdék volatilisek és a virtuális pénz megbízhatatlan.
Több mint 50 millió lakás állhat üresen a kínai városokban, ami a teljes állomány mintegy 22%-át teszi ki - írja a Bloomberg Gan Li, a kínai Southwestern University of Finance and Economics egyetem professzorának hamarosan megjelenő tanulmányára hivatkozva. Az üresen álló lakások nagy részét befektetési céllal vásárolt lakások teszik ki, ami komoly problémát jelent: egyrészt nagyon megnehezíti a fiatalok számára az első otthonhoz való hozzájutást (hiszen az árak is elszálltak a befektetési célú felvásárlások miatt), másrészt viszont, ha megfordul a piac, és az árak csökkenésétől tartva önteni kezdik a piacra a befektetők az ingatlanokat, az megroppanthatja a kínai gazdaságot. Ennek következményeit az egész világgazdaság megsínylené.
Újabb befektetési guru figyelmeztet arra, hogy buborék van a bitcoin piacán, ami hamarosan kidurranhat.
Az ország több térségében is történelmi csúcson vannak a lakásárak és a lakásbérleti díjak is soha nem látott magasságokba emelkedtek. A felértékelődés tényezői azonban egyes szakértők szerint nemzetközi trendekkel már nem támasztható alá, így lassan egy lakáspiaci buborék fújódása kezdődhet meg. Ennek hatására viszont a kormányzati ösztönzőkkel erősített piac előbb-utóbb elér egy kritikus szintet, ami után lavinaszerű mozgások is megindulhatnak - olvasható Sarkadi-Szabó Kornél sharkvision.hu-n megjelent elemzésében.
Stabil áremelkedés indult el az utóbbi években a német lakáspiacon, ami hosszabb távon akár lakáspaci lufi kialakulásához is vezethet - derül ki a Commerzbank legfrissebb elemzéséből. A 90-es évek óta tartó stagnálást 5-6 évvel ezelőtt felváltotta egy kiegyenlített áremelkedés, aminek következtében az ország lakásai mostanra mintegy 10 százalékkal túlárazottá váltak.
Eladó 30 négyzetméteres lakás, irányár 18 millió forint. Ilyen és ehhez hasonló hirdetésekkel egyre gyakrabban találkozhatunk a különböző hirdetési portálokon. Míg azonban néhány évvel ezelőtt ez egy belvárosi új építésű lakást jelentett, mostanában sokszor a külsőbb kerületekben lévő használt, esetleg felújított lakást takar. A Budapesten bekövetkezett hirtelen drágulás miatt éppen ezért egyre többen gondolják úgy, hogy ez már egy kezdődő lakáspiaci lufi kialakulása.
Folyamatosan frissülő hírfolyamunk.
Visszakapják az önkormányzatok a területeket.
Az ukrajnai háborúról, az EU-val ápolt viszonyról és a magyar gazdaságról is beszélt a kormányfő.
Gyorgyevics Benedekkel, a Városliget Zrt. vezérigazgatójával beszélgettünk.
Miért csökken a közvetlen külföldi tőkebefektetések volumene?
Meddig nőhet még?