Az épületépítési ágazat termelése az idei január-szeptember közötti időszakban 2,7%-kal elmaradt az egy évvel korábbi értéktől, és bár az április-májusi adatok kedvezőbbek voltak, júniusban ismét kisebb visszaesés történt, ami az azt követő három hónapban is folytatódott. Szeptemberben így már 17%-os volt a visszaesés. Amennyiben az utolsó negyedévben az említett kedvezőtlen tendencia marad meghatározó, akkor valószínűsíthető, hogy 2024 egészét tekintve az ágazat negatív adattal zárja majd az évet - derül ki az Újház Építőipari Trendmonitor legfrissebb számaiból, ami az aktuális hangulat mellett az előttünk álló időszakra is kitért.
Ambiciózus célokat fogalmaz meg az új uniós épületenergetikai irányelv, amelyeket Magyarországnak – ahol a lakóépületek átlagos energiafogyasztása 2021-ben 19%-kal haladta meg az uniós átlagot – kifejezetten nagy kihívás lesz teljesíteni, ezért érdemes minden lehetőséget megragadni. Ezek közé tartozik az Európai Bizottság által nemrég elindított, Új Európai Bauhaus kezdeményezés is, amelynek célja többek között olyan projektek elősegítése, amelyek az épített környezetet próbálják meg fenntarthatóbbá, zöldebbé tenni. A Magyar Fejlesztésösztönző Iroda (MFOI) szakértője szerint ez a lehetőség kifejezetten hasznos lehet olyan elkötelezett vállalatok számára, amelyek támogatás nélkül is terveznek fejlesztéseket megvalósítani, így pedig akár a tervezett költségek 40, 50, 60 vagy akár 70 százalékát is ki tudják váltani közvetlen uniós támogatással.
Magyarország lakásállománya energetikai szempontból rendkívül rossz helyzetben van. Ennek javítására indult el idén júliusban az energiakorszerűsítési célú Otthonfelújítási Program, valamint a nemrég társadalmi egyeztetésre bocsátott és 2025 elejétől induló Vidéki Otthonfelújítási Támogatás. A már elindult Otthonfelújítási Program azonban nagyon lassan halad, október végéig mintegy 500 kérelmet bíráltak el pozitívan a hatóságok, és további 3-4000 van elbírálás alatt, ezért január elsejétől változtat rajta a kormány. Hogy miért lenne fontos, és mivel lehetne felpörgetni a lakásállomány korszerűsítését, arról a Magyar Energiahatékonysági Intézet (MEHI) tájékoztatóján beszéltek a szakértők.
Bár 2024 első háromnegyede mind az átadott új lakások mennyiségében, mind a kiváltott építési engedélyek számában alulmúlta a múlt év hasonló időszakának teljesítményét, a KSH július-szeptemberi adatai már előrevetítik a fordulatot. Az új engedélyek alapján építeni tervezett lakások idei volumene akár el is érheti a tavalyit - derül ki az OTP Ingatlanpont legfrissebb elemzéséből. A cég szakértője sorra vette azokat a tényezőket, amelyek tovább fokozhatják a beruházók lakásépítési kedvét.
A kormány által 2024 októberében bejelentett „gazdaságpolitikai akcióterv” egyik pillére a megfizethető lakhatás lett, a tervezett tíz intézkedés többsége az első információk alapján mégsem a lakásszegénységben élőket célozza. A lakástámogatások 90%-a a mai napig nem szociálisan célzott - világított rá a Habitat for Humanity Magyarország, ami 13. alkalommal publikálta éves jelentését a magyarországi lakhatás helyzetéről.
2024 első három negyedévében 8709 új lakás épült, 19%-kal kevesebb, mint egy évvel korábban. A kiadott építési engedélyek és egyszerű bejelentések alapján építendő lakások száma 14 551 volt, 2,3%-kal elmaradt a 2023. első három negyedévitől - derül ki a KSH legfrissebb jelentéséből. Az építési engedélyek terén a visszaesés különösen Budapesten volt látványos, miközben olyan vidéki városokban, mint Debrecen és Paks, kiemelkedő számú lakás építését kezdeményezték.
Bár az adásvételek számában és a lakásárak emelkedésében már látszik a piaci fordulat, ez továbbra sem mondható el a tavaly ötéves mélypontra jutott lakásépítésekről. A KSH szakértői szerint ehhez a dráguló lakásépítés mellett a lakáshitelek megemelkedett kamatterhei is hozzájárultak, de 2024 I. félévében már egy számjegyűre lassult a lakásépítés drágulása, sőt az anyagköltségek esetében kismértékű árcsökkenés is bekövetkezett. Hiába élénkül már tavaly év vége óta a kereslet, a kiadott új építési engedélyek és egyszerű bejelentések alapján az látható, hogy a második félévvel együtt is várhatóan gyengébb lesz az idei év a tavalyinál.
Az Egyesült Államokban 4,1 százalékkal nőtt az új lakások eladása szeptemberben az előző hónaphoz képest, így az egész évre kivetített értékesítési darabszám 738 ezer, 2023 májusa óta a legmagasabb volt - derült ki a washingtoni kereskedelmi minisztérium statisztikai intézete, a Census Bureau csütörtöki jelentéséből.
Az Európai Unió 3%-os mélyfelújítási rátát vár el a mostani 1%-nál kisebb arányhoz képest, ami évi 120-130 000 lakást jelent Magyarországon, de ehhez számos tényező szükséges: egyszerű és kiszámítható felújítási programok, elegendő szakember, innovatív magánfinanszírozási megoldások, az energetikai tanúsítványok hozzáférhető adatbázisa, a lakók meggyőzése a megtérülésen túl és az energiaszegénység kezelése. Mindeközben jövő évtől már nem támogatható EU-s forrásból a régi gázkazánok cseréje. A kihívásokról és megoldásokról szólt a REDay 2024 konferencia.
A szingapúri ingatlanpiacon jelentős növekedés tapasztalható az egymillió szingapúri dollár (280 millió forint) feletti állami lakások iránti keresletben. Az idei év eddigi eladásai már meghaladták a teljes 2023-as évet, a harmadik negyedévben pedig rekordot döntöttek az eladások.
A lakáspiac tavalyi megtorpanásával párhuzamosan a fővároson belüli mobilitás is több évtizedes mélypontra ért 2023-ban. Ennek ellenére a friss költözési adatok kirajzolnak egy olyan térképet, ami Budapestet néhol szinte összeolvadó, máshol elszigetelt, olykor vonzó, míg máskor inkább elköltözésre késztető kerületek hálózataként írja le. Hogy hogyan alakultak tavaly a fővároson belüli költözések, azt az OTP Ingatlanpont elemzése vizsgálta meg.
Tavaly év végén a hazai lakásállomány elérte a 4,6 milliót, melynek közel harmada (32 százaléka) Budapesten és Pest megyében található. A lakásszám területi eloszlása mellett azonban azok tulajdonviszonyai között is nagy eltéréseket láthatunk. Bár Magyarországon hagyományosan magas a saját tulajdonú lakásban élők aránya, egyes településeken és fővárosi kerületekben ez a holland vagy a francia arányokat idézi, miközben sok helyen a településen élők 100 százaléka saját lakásban él. Hogy ezen a téren mi jellemzi az országot nemzetközi viszonylatban és mekkorák az országon belüli különbségek, azt a KSH legfrissebb számai alapján néztük meg.
Romániában 19,15 százalékkal kevesebb lakás épült az első félévben, mint 2023 azonos időszakában – közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet (INS). A jelentős visszaesés ellenére azonban népességarányosan még így is sokkal jobban áll Románia a lakásépítések tekintetében, mint Magyarország.
Az amerikai lakáspiac továbbra is dinamikusan növekszik, amit jól mutat, hogy immár nyolc városban haladja meg az otthonok összértéke az 1000 milliárd dollárt. A Redfin csütörtökön kiadott jelentése szerint Chicago, Phoenix, Washington és Anaheim is csatlakozott New Yorkhoz, Los Angeleshez, Atlantához és Bostonhoz ebben a tekintetben - jelentette a CNN. Érdekességképp megnéztük, mit jelent ez a budapesti lakásállomány értékéhez képest.
A hazai lakásállomány megújítása érdekében háromoldalú megállapodást kötött a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM), az ÉMI Nonprofit Kft. és a VELUX Magyarország Kft. A szakmai együttműködés célja, hogy a felek műszaki-szakmai tudásukat és a magyarországi gyártók tapasztalatait egyesítve támogassák a hazai lakásállomány megújítását, valamint a lakáspolitikai célok megvalósítását - közölte az NGM.
A júniusra bejelentett otthonfelújítási program csúszása sokaknak adhatja vissza az esélyt, hogy megragadják e lehetőséget, hiszen a becslések szerint több, mint egymillió olyan régi családi ház akad az országban, aminek az energetikai korszerűsítésére felhasználható az európai uniós forrású támogatás. Az új lehetőség sok szempontból eltér az előző hasonló programtól, ezért is érdemes még az indulása előtt felkészülni, tájékozódni és beszerezni a szükséges információkat - figyelmeztet az OTP Ingatlanpont vezető elemzője.
Folyamatosan frissülő hírfolyamunk.
Visszakapják az önkormányzatok a területeket.
Az ukrajnai háborúról, az EU-val ápolt viszonyról és a magyar gazdaságról is beszélt a kormányfő.
Gyorgyevics Benedekkel, a Városliget Zrt. vezérigazgatójával beszélgettünk.
Miért csökken a közvetlen külföldi tőkebefektetések volumene?
Meddig nőhet még?