Az olajcég szerint az elmúlt napokban több félinformáció, illetve valótlanság jelent meg a sajtóban a gárdonyi zártkertben történt olajszivárgás kapcsán. A közlemény értelmében a Mol észlelte először a Százhalombatta és Pécs közötti, 190 km hosszú termékvezetékén az üzemanyag szivárgást 2024 szeptemberében, majd október 16-án Gárdony külterületén megtalálták a meghibásodást. A közel két méter mélyen fekvő vezetéken egy alig 10 centiméteres repedés keletkezett, amelyen keresztül legfeljebb 487 köbméter gázolaj került a talajba a káresemény helyszínén. Az eddigi vizsgálatok alapján a szennyeződés 50 méteres területen mutatható ki, és nem jelent veszélyt a halastóra vagy a Velencei-tóra.
A legújabb kutatások szerint az ivóvízben található mikroplastikák túlnyomó többsége rendkívül apró, így könnyebben juthatnak át az emberi bélrendszeren a vérbe és a szervekbe. A tudósok szerint a mikroműanyagok kis mérete miatt sürgetik az Európai Uniót, hogy frissítse az ivóvízben való mérésükre vonatkozó előírásokat, hogy azok magukban foglalják ezeket az apróbb részecskéket is.
A 2024-es év volt a valaha volt legmelegebb év mind Magyarországon, mind globálisan. Ez azért is meglepő, mert – a várakozásokkal ellentétben – az El Nino elmúltával hűvösebb évre számítottunk. A kijózanító helyzet miatt nem marad más választásunk, minthogy sürgősen lépjünk a felmelegedés megakadályozása érdekében, nagyobbat, mint eddig, akár a versenyképesség csökkenésének az árán is. Hamarosan ugyanis könnyen lehet, hogy nem egymással fogunk versenyezni, hanem a fennmaradásért.
Az indiai fővárost, Delhit pénteken sűrű szmog borította be, ami jelentős fennakadásokat okozott a közlekedésben és aggodalomra ad okot a lakosság egészségét illetően. A légi közlekedés is érintett, a repülőtéri hatóságok járatkimaradásokra figyelmeztetnek a rendkívül rossz látási viszonyok miatt.
Javult a levegő minősége az országban - derül ki a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) szerdán közzétett, az előző napi méréseket ismertető térképének adataiból.
Összeomlott a brazíliai Juscelino Kubitschek de Oliveira híd vasárnap, ezzel legalább négy ember halálát okozva, miközben kénsavszállítmányok és rovarirtószerek kerültek a Tocantins folyóba, súlyos környezeti katasztrófával fenyegetve. Több mint egy tucat ember eltűnt, a hatóságok pedig figyelmeztették a lakosokat, hogy ne használják a folyó vizét.
Nagyon úgy néz ki, hogy a rossz időjárási viszonyok miatt egy újabb orosz tankerhajó kezdett el süllyedni a Kercsi-szoros északi oldalán.
Miközben egyre hatalmasabb mértékű a műanyagszennyezés, hiszen gyakorlatilag nincs már a világnak olyan része – ideértve a vizeinket, a talajt és az emberi testet is –, ahol ne lenne jelen mikroszennyezőként a műanyag, az elmúlt két évben heroikus nemzetközi diplomáciai erőfeszítések irányultak arra, hogy létrejöjjön egy globális egyezmény a műanyagok gyártásának, használatának és újrahasznosításának szabályozására. A tudomány most is irányt mutatott, hiszen a műanyagszennyezéssel kapcsolatosan tudományosan igazolt növekvő ismeretek ráirányították a politikusok és a közvélemény figyelmét erre a problémára, és ez megnyitotta az utat egy globális egyezmény kidolgozása és remélhetőleg az ezt követő erőteljesebb szakpolitikai beavatkozások előtt. A műanyagszennyezésről szóló nemzetközi egyezmény kidolgozását célzó tárgyalások ötödik fordulóját november végén a dél-koreai Puszanban tartották, amely szomorú, de nem meglepő módon eredménytelenül zárult.
Kína, a világgazdaság meghatározó szereplője jelenleg jelentős gazdasági, demográfiai és geopolitikai kihívásokkal néz szembe. A helyzetéről szóló előadások, cikkek és elemzések meglepően széles spektrumban találgatják jövőjét, az összeomlás felé haladó és a világhatalmat megcélzó birodalom között. A következőkben részletezzük az ország fejlődésének kulcskérdéseit, és elemezzük a lehetséges jövőképet, különös tekintettel a világgazdasági hatásait tekintve.
Több európai országból származó ásványvíz bevizsgálásakor kiderült, hogy TFA-val szennyezett, amely egy mérgező "örök vegyi anyag" és világszerte riasztó mértékben halmozódik fel – írja a The Guardian.
A Nemzetközi Természetvédelmi Unió (IUCN) legfrissebb jelentése szerint a melegvízi korallfajok 44%-át a kihalás veszélye fenyegeti az éghajlatváltozás miatt. A szervezet frissített kockázatértékelése rávilágít a korallzátonyok kritikus helyzetére és sürgős cselekvésre szólít fel a fosszilis tüzelőanyagok kibocsátásának csökkentése érdekében - írta a ScienceAlert.
Kedvezőtlenül alakul a levegőminőség - közölte a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ a honlapján pénteken.
A Pest megyei közgyűlés megszavazta a Momentum előterjesztését, hogy a gödi Samsung SDI akkumulátorgyár a jövőben ne 1, hanem 2 százalékos adót fizessen – írja a Magyar Narancs.
Egy legújabb ENSZ-jelentés szerint már csak néhány év van hátra, hogy teljesíteni tudjuk, hogy a Föld átlaghőmérsékletének emelkedése ne haladja meg az 1,5 Celsius fokot, amelyet a párizsi klímaegyezményben rögzítettek. A világ azonban egyelőre „katasztrofális” hőmérséklet-emelkedés elé néz, amely akár a 3 fokot is elérheti – írja a Financial Times.
A londoni Legfelsőbb Bíróságon hétfőn kezdődik a BHP elleni per tárgyalása a 2015-ös brazil gátkatasztrófa ügyében. A felperesek, köztük több mint 600 ezer brazil állampolgár, 46 önkormányzat és mintegy 2000 vállalkozás, akár 47 milliárd dollár kártérítést is követelhetnek a világ legnagyobb bányavállalatától. A per Brazília történetének legsúlyosabb környezeti katasztrófájával kapcsolatos, amely 19 ember halálát okozta és hatalmas környezeti károkat okozott.
Hasonló témákkal is foglalkozunk a november 6-i Portfolio Investment Day 2024 konferenciánkon, amelyen a részvétel regisztráció után ingyenes. Jelentkezés és regisztráció itt.
Az utóbbi években jelentős csökkenés tapasztalható a levegőben található szálló por (PM10) mennyiségében Magyarországon, a HungaroMet adatai szerint a levegőminőség az egész országban megfelel az uniós követelményeknek – számolt be közleményében az Energiaügyi Minisztérium. Korábban több ezzel ellentétes hír is érkezett.
Nyugodtan levonhatta az EU-pénzekből a bírságot az Európai Bizottság.
Folyamatosan frissülő hírfolyamunk.
Donald Trump csapata megosztott az ukrajnai háború lezárásának kérdésében.
Új elvárást kaptak a kormánytól, cselekedniük kell.
Hogy reagáljanak a vámfenyegetésre?
Mik a vámok deviza- és részvénypiaci hatásai?
Hol tart az AI-csata?