A Volkswagen németországi üzemeiben közel 100 ezer dolgozó vett részt munkabeszüntetésben hétfőn. Az IG Metall szakszervezet által szervezett tiltakozás oka, hogy a vállalat vezetősége bércsökkentést és esetleges gyárbezárásokat tervez Európa legnagyobb autógyártójánál.
2020-ban az év autóipari személyiségének választották meg, tavaly beválasztották a világ 100 legbefolyásosabb embere közé, nyereségessé tette a Peugeot-t és az Opelt, összeolvasztotta a PSA-t és a Fiat Chryslert, sikert sikerre halmozott, neve bekerült az autóipar legnagyobbjai közé. Októberben még 2026-os nyugdíjazását tervezte, most pedig hirtelen eltávolították (hivatalosan lemondott). Carlos Tavares, a Stellantis vezérigazgatója nagyon magasról bukott nagyot, több más autóipari nagyágyúhoz hasonlóan (Martin Winterkorn/Volkswagen, Carlos Ghosn/Renault-Nissan) ő sem így tervezte karrierje végét. Sokan magyarázzák a bukását az olcsó kínai konkurencia megjelenésével, ennél viszont összetettebb a történet.
A Volkswagen németországi üzemeiben hétfőn több órás figyelmeztető sztrájkba kezdtek a dolgozók, miután a szakszervezetek és a vállalat vezetősége nem tudott megegyezni a bérekről és a németországi tevékenység jövőjéről. A munkabeszüntetés jelentősen befolyásolja a termelést, miközben az autógyártó már most is csökkenő eladásokkal és zsugorodó nyereséggel küzd.
A Nissan új befektetőt keres, miközben a Renault csökkentené részesedését a japán autógyártóban. Iparági források szerint a japán autógyártó döntő év előtt áll, és sürgősen stabilizálnia kell helyzetét a piacon. A vállalat radikális költségcsökkentési programot jelentett be, és jelentős változásokat tervez a vállalati szövetségek terén is- írja az Electrive a Financial Times cikkére hivatkozva.
Nagyon nem úgy alakulnak az értékesítési és a profitszámok az európai autógyártóknál, mint ahogy arra a menedzsmentek számítottak, a kínai konkurencia hatékonyabban gyárt, erre reagálva sorra jelentenek be költségcsökkentési terveket az európai cégek. A Mercedes-Benz is komoly költséglefaragást tervez.
A Volkswagen dolgozói jelentős engedményekre hajlandóak a költségcsökkentési tárgyalások során, azonban határozottan elutasítják az üzembezárások lehetőségét. Az IG Metall szakszervezet képviselői 1,5 milliárd eurós megtakarítási javaslatot tettek, miközben figyelmeztetnek a potenciális konfliktusra, ha a vállalat nem mutat kompromisszumkészséget, írja a Reuters. A feszültség egyre fokozódik, a Volkswagen németországi telephelyeinek többségén december 1-jétől sztrájkok kezdődhetnek.
A Nestlé átfogó stratégiai változtatásokat jelentett be kedden. A vállalat célja, hogy felgyorsítsák a növekedést és növeljék a hatékonyságot. A cég az új vezérigazgató, Laurent Freixe vezetésével több területen is fontos lépéseket tervez, beleértve a marketing erősítését, a költségcsökkentést és a szervezeti átalakításokat is.
A Boeing, az amerikai repülőgépgyártó óriás jelentős létszámleépítést hajt végre Washington államban. A vállalat hétfőn közzétett Worker Adjustment and Retraining Notification (WARN) bejelentése szerint közel 2200 alkalmazottjától válik meg a közeljövőben – számolt be a Reuters.
Tömeges elbocsátásokat helyezett kilátásba és amerikai szövetségi ügynökségek teljes megszüntetését sem zárta ki Vivek Ramaswamy, a megalakuló Trump-adminisztráció kormányzati hatékonyságért felelős tanácsadó testületének egyik kijelölt vezetője vasárnap. A "DOGE" betűszóval fémjelzett osztály másik első embere Elon Musk, a világ legtehetősebb személye lesz.
A Ryanair azt tervezi, hogy teljesen megszünteti a beszállókártyákat és a fizikai utasfelvételi pultokat a repülőtereken, mindent egy teljesen digitális rendszerbe helyezve - írja az Autószektor.
A General Motors újabb létszámleépítést hajtott végre, ezúttal mintegy 1000 alkalmazottat bocsátott el - jelentette be a vállalat. Az intézkedés célja a költségcsökkentés és a prioritások átrendezése a változó piaci körülményekhez való alkalmazkodás jegyében. Az elbocsátások az egész vállalatra kiterjedtek, és mind a gyengén teljesítő dolgozókat, mind a vállalat átszervezési tervének részeként kijelölt pozíciókat érintették - tudósított a Cnbc.
A Continental német autóipari beszállító másodszor csökkentette éves árbevétel-előrejelzését, miközben a profitvárakozásokat felülmúló eredményeket közölt a lezárt negyedévből. A vállalat az európai és észak-amerikai ipari kereslet gyengeségére hivatkozva módosította kilátásait, ugyanakkor a harmadik negyedéves teljesítménye pozitív meglepetést okozott a befektetőknek.
A Deutsche Bank 111 senior bankárt bocsátott el a lakossági és privát vagyonkezelési egységéből, hogy 2025-re elérje a költségcsökkentési célokat – írja a Financial Times.
A Nissan japán autógyártó részvényei jelentős zuhanást szenvedtek el, miután a vállalat kedvezőtlen negyedéves eredményeket tett közzé és bejelentette globális termelési kapacitásának 20 százalékos csökkentését. A cég emellett 9000 fős létszámleépítést tervez, ami tovább fokozta a befektetők aggodalmát - közölte a CNBC.
Meglepő nyereséget ért el a Moderna harmadik negyedévben, köszönhetően a költségcsökkentésnek és a Covid-vakcina vártnál magasabb eladásainak. A vállalat részvényei jelentős emelkedést mutatnak a nyitás előtti kereskedésben.
A Nissan Motor jelentős költségcsökkentő intézkedéseket jelentett be csütörtökön, köztük 9000 munkahely megszüntetését és a globális termelési kapacitás 20%-os csökkentését. A japán autógyártó emellett másodszor rontotta éves kilátásait az idén, mivel továbbra is kihívásokkal néz szembe fő piacain, különösen Kínában - írja a Reuters.
Folyamatosan frissülő hírfolyamunk.
Visszakapják az önkormányzatok a területeket.
Az ukrajnai háborúról, az EU-val ápolt viszonyról és a magyar gazdaságról is beszélt a kormányfő.
Gyorgyevics Benedekkel, a Városliget Zrt. vezérigazgatójával beszélgettünk.
Miért csökken a közvetlen külföldi tőkebefektetések volumene?
Meddig nőhet még?