Nő a békevágy: már súlyos áldozatra is kész lenne az ukrán lakosság egy része

Nő a békevágy: már súlyos áldozatra is kész lenne az ukrán lakosság egy része

Az ukrán lakosság körében nőtt azoknak a száma, akik azt gondolják, hogy Ukrajna nyugati szövetségesei belefáradtak az ország megsegítésébe, és azoknak is, akik elfogadhatónak tartanák a területekről való lemondást a békéért cserébe – számolt be róla a Kijevi Nemzetközi Szociológiai Intézet legfrissebb felmérése alapján az Ukrajinszka Pravda.

Kopottasan csillog a fény a világ vezetőinek csúcstalálkozóján – Van-e még haszna a G20-nak?

Kopottasan csillog a fény a világ vezetőinek csúcstalálkozóján – Van-e még haszna a G20-nak?

Felemás várakozásokkal indult az idei G20 találkozó Indiában. Az amerikai Council on Foreign Relations (CFR) például kifejezetten pesszimista kilátásokat fogalmazott meg csúcs előtt. A kritika szerint a szervezet már nem tudja betölteni a neki szánt szerepkört és a korábbi csúcsidőszakhoz képest jelentős visszaesés tapasztalható. Ennek ellenére a tárgyalások nem tekinthetők sikertelennek, számos pontban előrelépéseket tudtak megállapodni, viszont egyértelműen India profitált belőle a legtöbbet.

Magyarország nagyon aktív a testvérvárosi kapcsolatok terén - de van bármi értelme ennek?

Magyarország nagyon aktív a testvérvárosi kapcsolatok terén - de van bármi értelme ennek?

Az utóbbi években a kapcsolati hálók elemzése egyre népszerűbbé vált a tudományos életben is. A testvérvárosi kapcsolatok Európában az 1900-as évek elején alakultak ki, majd a második világháborút követően világszerte elterjedtek. Ezek a eredetileg a kulturális megértésre és a polgári diplomácián keresztüli békére épültek, azonban a mai társadalomban átalakulóban vannak. Hiszen a testvérvárosi kapcsolatok kialakításában a nemzetközi jelentőségű nagyvárosok és a makroregionális központok nagy lehetőséget látnak a versenyképességük megtartására. Jelenleg azonban a testvérvárosi partnerségek között nincsen tudatos kelet-közép-európai- és tervszerű együttműködés. A testvérvárosi partnerségek elsősorban a kontinens kisnagyvárosaiban a közép-európai földrajzi régióban, azon belül pedig magyar, lengyel és román városok között koncentrálódnak.

Segítik-e a rangsorok az optimális döntést, ha nagy a tét?

Segítik-e a rangsorok az optimális döntést, ha nagy a tét?

Nyilvánosan elérhető ragsoroknak, minősítéseknek köszönhetően nem tartjuk elképzelhetetlennek, hogy teljesen idegen személyekkel kössünk kockázatos üzleteket, amelyek máskülönben csak magas bizalom mellett jöhetnének létre. Döntéselméleti kísérlettel elemeztük, hogyan segítik a rangsorok a tájékozódást és az együttműködést kockázatos helyzetekben. Egy korábbi íráshoz hasonlóan azt találjuk, hogy a versengésnek nagy szerepe van az idegenekkel való együttműködés erősítésében, és bár a rivalizálás fokozza a szándékos dezinformálást, ami a rangsor megbízhatóságát rontja, korrekciós mechanizmusoknak köszönhetően a reputációs rangsorok mégis informatívak maradnak versenyhelyzetben is.

Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Kongatják a vészharangot: olyan folyamat zajlik, amely pusztító vírusokat szabadíthat ránk
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel megújult, mobilbaráthírleveleinkre és járjon mindenki előtt.