Akkora a baj a magyar gazdaságban, hogy már nincs fény az alagút végén

Akkora a baj a magyar gazdaságban, hogy már nincs fény az alagút végén

Az MKIK Gazdaság- és Vállalkozáskutató Intézet (GVI) 2024. júliusi negyedéves konjunktúrafelvételének eredményei szerint a magyar gazdaság helyzete és kilátásai jelentősen romlottak 2024 áprilisához képest. A Negyedéves Konjunktúramutató 9 pontra csökkent, ami a 2022. októberi mélypontjához hasonló értéket jelent. A jelenlegi és a várható üzleti helyzet indexe ezt megelőzően, a koronavírus-járvány alatt a 2021. januári, illetve azt megelőzően a 2014. július folyamán tapasztalt értékekhez áll közel. A kapacitáskihasználtság átlagos értéke is csökkent. Aggasztó trend, hogy az exportra termelő vállalatok is sötétnek látják a jövőt.

Romlott a gazdasági hangulat Magyarországon

Romlott a gazdasági hangulat Magyarországon

Áprilisban az üzleti világ és a lakosság is valamelyest kedvezőtlenebb kilátásokról számolt be, mint márciusban - derül ki a GKI Gazdaságkutató felméréséből. A konjunktúraindex így 2 ponttal csökkent, ami valamivel kisebb a márciusi javulásnál (ami 3 pontos volt). A lakossági bizalom javuló tendenciáját a mostani kis esés nem törte meg, bár az év eleji nagyon nagy emelkedés inkább kiugrásnak számít a trendből. Az üzleti bizalom javulása viszont egyelőre igen visszafogott.

MNB: 2024 első felében javulhatnak a bankrendszer konjunkturális kilátásai

MNB: 2024 első felében javulhatnak a bankrendszer konjunkturális kilátásai

Az MNB 2024 januárjában ismét lefolytatta Banki Konjunktúrafelmérését. A válaszok alapján a bankrendszer 2023 második felében összességében a konjunktúra enyhe romlását tapasztalta. A bankok szerint a működési költségek emelkedése, a nemzetközi makrogazdasági környezet, az ügyfélkockázatok, a hitelkereslet, illetve a szabályozói környezet alakulása is negatívan hatott. Ezt részben ellensúlyozta a piaci verseny fokozódása, a hazai makrogazdasági környezet és a forrásokhoz való hozzáférés. A következő félévre a verseny, a hazai és nemzetközi makrogazdasági környezet, a hitelkereslet és a források elérhetősége tekintetében is javuló konjunktúrát várnak a bankok, így 2021 vége óta először ismét pozitívba fordulhat az index értéke - közölte honlapján a jegybank.

Újabb csalódást keltő adat jött Németországból

Újabb csalódást keltő adat jött Németországból

A várt 86,7 pont helyett 1 ponttal alacsonyabb lett a német gazdaság legfontosabb konjunktúra-indexének, az Ifo-indexnek az augusztusi értéke a pénteki adatközlés szerint, így újabb csalódást keltő adat érkezett, ami azt jelzi, hogy nincs még túl a nehezén az ország.

Újra pesszimistább lett a magyar lakosság, erősödtek a kereskedelmi áremelési szándékok

Újra pesszimistább lett a magyar lakosság, erősödtek a kereskedelmi áremelési szándékok

Májusban látványosan szétvált egymástól a lakossági és a vállalati üzleti bizalmi index alakulása, mert míg a lakosság ismét pesszimistábbá vált, addig a cégek összességében bizakodóbbak lettek, igaz az építőipari szereplők csak a Covid 2020 tavaszi első hullámában voltak pesszimistábbak, mint most – derült ki a GKI Gazdaságkutató felméréséből. Az EU támogatásával végzett kutatás arra is rámutatott, hogy a foglalkoztatási helyzet megítélése a cégek és a lakosság körében is tovább javult, közben viszont az áremelési törekvések lanyhulása megállt, sőt a kereskedelemben ismét élénkültek az áremelési törekvések. A két bizalmi index alapján összességében a GKI konjunktúraindexe májusban kissé emelkedett áprilishoz képest, de így sem érte el márciusi szintjét.

Megállt a javulás, újra romlanak a magyar gazdasági várakozások

Megállt a javulás, újra romlanak a magyar gazdasági várakozások

Áprilisban több havi javuló tendencia után újra romlott a GKI konjunktúraindexe, mind a vállalatok, mind a lakosság körében: az üzleti várakozások az év eleji szintjükre süllyedtek, a fogyasztói bizalmi index kisebb mértékben csökkent. Az üzleti szektoron belül különösen az ipari és szolgáltató cégek várakozásai romlottak. Jó hír viszont, hogy jelentősen csökkent az összes ágazat áremelési törekvése és a fogyasztók inflációs várakozása.

Óriásit esett a magyar bizalmi mutató

Óriásit esett a magyar bizalmi mutató

A GKI konjunktúraindexe októberben is nagyot esett, és ezzel immár fél éve csökken. Míg az előző hónapokban elsősorban a fogyasztói (rész)index zuhanása okozta a fő bizalmi mutató lejtmenetét, októberben viszont az üzleti várakozások minden ágazatra jellemző markáns esése áll a háttérben.

Erős áremelési szándékok vannak a magyar gazdaságban

Erős áremelési szándékok vannak a magyar gazdaságban

A GKI konjunktúraindexe februárban a januári emelkedés után hibahatáron belüli mértékben csökkent. Az üzleti várakozások – főleg az iparban – romlottak, a fogyasztói várakozások viszont kissé javultak. Az üzleti szféra áremelési szándéka tovább erősödött, főleg a februárban amúgy is minden tekintetben optimistábbá vált szolgáltató cégek körében.

Romlanak az üzleti várakozások, áremelésre készül az építőipar

Romlanak az üzleti várakozások, áremelésre készül az építőipar

A GKI felmérése szerint az üzleti várakozások két és fél éves csúcsukról jelentősen estek, a fogyasztóiak viszont a novemberi zuhanás után most érezhetően javultak, még ha el is maradtak októberi szintjüktől. Az ellentétes mozgások hatására a GKI konjunktúraindexe november után decemberben is kissé csökkent, nyári szintjére került.

Nagyot romlott a magyar lakosság bizalma, növekednek az inflációs várakozások

Nagyot romlott a magyar lakosság bizalma, növekednek az inflációs várakozások

A GKI konjunktúraindexe novemberben kissé csökkent. Az üzleti várakozások tovább emelkedtek, ezzel két és fél éves csúcsra emelkedtek.A fogyasztóiak viszont egyetlen hónapban ritkán látható mértékben estek, aminek következtében tavaszi szintjükre kerültek. Ennél nagyobb eséseket csupán a koronavírus-válság, illetve a 2008-as pénzügyi válság kitörésekor, valamint a 2006-os kiigazítási csomag esetében láthattunk. A gazdaság minden szereplője áremelkedésre számít. A lakosság inflációs várakozása az utóbbi 20 évben csak egyszer volt ennél rosszabb.

A vállalatok derülnek, a háztartások borulnak

A vállalatok derülnek, a háztartások borulnak

Az áprilisi nagy ugrás után a nyári hónapokban már csak lassan araszolgatott felefelé a GKI konjunktúraindexe, majd szeptemberre stagnálásra váltott. Az üzleti várakozások hónapok óta tartó javulása szeptemberben is folytatódott, igaz, az emelkedés már hibahatáron belüli volt. A fogyasztói várakozások kis mértékben, de harmadik hónapja romlottak. A GKI konjunktúraindex értéke a 2019 végi, vagyis válságot megelőző szintnek felel meg.

Romlott a lakosság saját pénzügyi helyzetéről alkotott véleménye

Romlott a lakosság saját pénzügyi helyzetéről alkotott véleménye

Az áprilisi nagy ugrás után a nyári hónapokban lassan araszolgatott felefelé a GKI konjunktúraindexe, majd szeptemberre stagnálásra váltott; az üzleti várakozások hónapok óta tartó javulása szeptemberben már csak hibahatáron belüli volt, a fogyasztói várakozások pedig kis mértékben, de harmadik hónapja romlottak - közölte a gazdaságkutató az MTI-vel.

Válság előtti szinten a magyarok optimizmusa

Válság előtti szinten a magyarok optimizmusa

A GKI konjunktúraindexe az áprilisi, példátlanul nagy emelkedés után májusban és júniusban is tovább nőtt, de legutóbb már csak hibahatáron belül. Az index ezzel elérte tavaly év eleji, vagyis a járvány előtti szintjét. A GKI-nak az EU támogatásával készített felmérése szerint, noha az üzleti várakozások gyorsabban, már májusban visszanyerték korábbi optimizmusokat, most júniusban kissé pesszimistábbak lettek. A fogyasztói bizalmi index viszont júniusban is érezhetően tovább emelkedett, s ezzel csaknem elérte válság előtti értékét.

Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Szép csendben nagy változás jön a Szép-kártyáknál!
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.