Mára már több mint 11 000 milliárd forintot kezelnek a magyar gazdagoknak a hazai privátbanki szolgáltatók, az egy ügyfélszámlára eső vagyon tavaly év végén meghaladta a 180 millió forintot. Arról már kevesebb szó esik, hogy a magyar gazdagok befektetései az utóbbi években jelentős átrendeződéseken mentek keresztül, egyértelműen teret nyertek a kockázatosabb eszközök. A Portfolio Privátbanki Felmérésének eddig nem látott számait mutatjuk most meg.
Egy új brit tanulmány szerint a mesterséges intelligencia által generált és a közösségi médiában terjesztett álhírek növelik a bankrohamok kockázatát. A tanulmány szerint a hitelintézeteknek javítaniuk kell monitoring tevékenységüket, hogy felismerjék, ha a dezinformáció hatással lehet az ügyfelek viselkedésére – írja a Reuters.
Kollmann Szilvia közgazdász-művészettörténész 2011-ben alapította és azóta vezeti a műtárgy.com műkereskedelmi hírportált. Emellett a Műtárgyak Éjszakája Fesztivál és a Műtárgybefektetési Konferencia projektek igazgatója, az Art Advisory Budapest vezető művészeti tanácsadója, a METU megbízott oktatója, a Werk Akadémia és a Bankárképző vendégelőadója. Legközelebb február 18-án, a Portfolio.hu által szervezett Investment Day konferencián osztja meg tapasztalatait a hazai műtárgypiac aktuális helyzetéről és trendjeiről, és arról, milyen felkészüléssel lehet minimalizálni a műtárgybefektetés kockázatát. Emőd Péter művészeti újságíró most ezekről a témákról kérdezte.
Kína vizsgálja annak lehetőségét, hogy lazítsa a tőzsdén kereskedett befektetési alapok szabályozását, és engedélyezze bizonyos innovatívabb ETF-ek létrejöttét – számolt be a Financial Times.
A kaliforniai erdőtüzek súlyos veszteségeket okoznak a biztosítóknak, annak ellenére, hogy az elmúlt években jelentősen csökkentették jelenlétüket az államban. A legnagyobb biztosítótársaságok több milliárd dolláros veszteségekre számítanak a mostani Los Angeles körüli pusztítások miatt - tudósított a Financial Times.
Az Európai Unió számára 2025-ben a legnagyobb fenyegetést egy, Oroszország feltételei szerint megkötött tűzszünet jelenti Ukrajnában – derül ki a European University Institute (EUI) - Robert Schuman Centre átfogó jelentéséből. A „Globális kockázatok az EU számára” című dokumentum rangsorolja 2025 legvalószínűbb veszélyeit és azok hatásait. A szakértők szerint az amerikai izolacionizmus ugyanolyan veszélyes lehet Európa számára, mint egy orosz nukleáris csapás. Bár a nukleáris fenyegetés a legkevésbé valószínű forgatókönyv, szakértők szerint Oroszország újabb katonai akciókat hajthat végre nem NATO-tag európai országokban. Emellett úgy látják, az EU-nak fel kell készülnie a kritikus infrastruktúrát érintő kibertámadásokra és hibrid háborús lépésekre is 2025-ben. A Közel-Keleten sem várható tartós béke, mivel kevés esély van arra, hogy 2025-ben hosszú távú tűzszünet szülessen Izrael és a Hamász között. A szakértők szerint egy afrikai krízis kirobbanása beláthatatlan stabilitási kockázatot jelentene az államszövetségnek.
Az általános mesterséges intelligencia fejlesztésével kapcsolatos aggodalmainak adott hangot két vezető tudós, akik arra figyelmeztetnek, hogy veszélyes lehet, mivel alkotói elveszíthetik a rendszer feletti ellenőrzést - írja a Cnbc.
Az idei évre várható nagyfokú piaci bizonytalanság miatt a befektetők ismét az alternatív kereskedési stratégiák felé fordulnak, és eltávolodnának azoktól a metódusoktól, amelyek az egyértelműbb piaci trendek esetén nyereségesek – derült ki a Barclays felméréséből, amelyet a Reuters ismertetett.
A Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) frissítette a kockázati készültségi tervének válságforgatókönyveit a tavaly decemberi iparági konzultációt követően. Az EU által előírt felkészülési terv célja, hogy azonosítsa a villamosenergia-krízis esetén alkalmazandó eljárásokat, hogy azokra megfelelően fel tudjon készülni az unió és ezzel együtt a tagállamok is. A frissített verzióban 15 darab kockázati tényezőt soroltak fel, többek között szélsőséges időjárási eseményeket, világjárványokat és a fosszilis tüzelőanyagok hiányát is.
Nagy esés volt az elmúlt órákban a kriptopiacokon, Donald Trump vámintézkedései alaposan csökkentették a befektetők kockázati étvágyát, a bitcoin esése minden mást is magával húzott lefelé, új mélypontra esett a január közepén kibocsátott Trump és Melania coinok árfolyama.
Élesedik az Európai Unió mesterséges intelligenciáról szóló rendelete, a jogszabály első kulcsfontosságú rendelkezései február 2-án léptek hatályba. Az EU akár 35 millió eurós, vagy az adott szolgáltató éves globális árbevételének 7 százalékára rúgó bírságot is kiszabhat súlyos szabályszegés esetén. A rendelet minden EU tagállamban, így Magyarországon is teljes egészében és közvetlenül alkalmazandó. A témáról március 5-ei AI in Business rendezvényünkön is szó lesz, érdemes eljönni!
A hazai ingatlanbefektetési piacon a lakóingatlan hagyományosan a legnépszerűbb választás a magánbefektetők számára. Nem meglepő, hiszen elsőre könnyen érthető, egyszerű(nek tűnik) kezelni és mindenkinek vannak személyes tapasztalatai. Azonban az ingatlanpiac világa messze több lehetőséget kínál, mint pusztán lakások vásárlása és kiadása. Az üzlethelyiségek, ipari és logisztikai ingatlanok, bérbeadott irodaházak, valamint az ezeket birtokló befektetési alapok komoly diverzifikációs és hozamlehetőségeket hordoznak.
A "Portfólió-ajánlók" sorozatunk keretében minden hónapban arról kérdezzük a hazai alapkezelőket, hogyan állítanának össze egy közepes kockázatvállalású, középtávra szóló, fiktív modellportfóliót. Az alábbiakban az Accorde Alapkezelő írását olvashatják:
Habár a magyar háztartások háromnegyede rendelkezik lakásbiztosítással, ami a régióban és európai viszonylatban is jó aránynak számít, sokan nem tudják, hogy az pontosan milyen fedezetet is nyújt, vagy mi az ingatlanjuk aktuális értéke és miért fontos azt frissíteni a biztosításban. A kutatásunkban arra keressük a választ, hogy az olvasóink a lakásukat vagy ingatlanjukat érinthető káresemények közül mitől tartanak a leginkább, és pénzügyileg hogyan készülnek fel az ilyen esetekre.
A globális üzleti szektor szereplőinek kétharmada immár nem a geopolitikai feszültségeket, hanem a kereskedelmi háború kialakulását tartja igen komoly világgazdasági kockázatnak az egyik legtekintélyesebb pénzügyi-gazdasági elemzőműhely, az Oxford Economics hétfőn Londonban ismertetett idei első befektetői felmérése szerint.
Már hallgatható a Portfolio Checklist hétfői adása. A műsor első részében a szintetikus kockázatátruházási megállapodásokról, azaz Synhetic Risk Transferekről, SRT-kről volt szó. Ezeknek a pénzügyi instrumentumoknak a segítségével a bankok hitelportfóliójuk kockázatainak egy részét átruházhatják a piaci befektetőkre. Az SRT-k dinamikusan növekvő piacával kapcsolatosan adott ki jelentést az IMF, melyben részletesen taglalja a piac jövőbeli veszélyeit is. A témában vendégünk volt Palkó István, a Portfolio vezető pénzügyi elemzője. A műsor második részében kiértékeltük azt a felmérést, amelyet a Portfolio több mint tízezer állampapírt birtokló olvasójának segítségével készítettünk. Árgyelán Ágnessel, a Portfolio Pénzügy rovatának elemzőjével néztük át, mit tervez a magyar lakosság a PMÁP papírokkal, és a beérkező kamatokkal.
Egyre nehezebb helyzetben Kijev.
Még keresik a helyszínt, egy harmadik országban lesz.
"Románia felülmúlja a többi, "BBB-" kategóriában található államot."
Elon Musk keze is benne lehet a dologban.
Tíz év alatt 2,2 évet emelkedett az átlagéletkor Európában.
Bár finom úriembernek és kiváló vezetőnek tartja, mint mondta.
A magyar bankoknak lépniük kell!
Attól függ, mit nézünk.
Rossz hírek jöttek az iparból.