Az Európai Központi Bank (EKB) döntéshozói egyértelműen jelezték, hogy a jövő heti kamatcsökkentés szinte biztosra vehető, és további lépések is várhatóak az év során. A gyenge növekedésre és a csökkenő inflációra reagálva az EKB várhatóan 2025-ben érdemben lazítani fogja a monetáris kondíciókat.
Erősen indult az év az arany piacán, egyre feljebb került az árfolyam az elmúlt napokban, a mai emelkedéssel ráadásul egy nagyon izgalmas területre került a kurzus, ugyanis ha a hónapok óta tartó beszűkülésből sikerül a kitörés, akkor akár tér nyílhat egy nagyobb emelkedés előtt is, még a történelmi csúcstámadás sem tűnik lehetetlennek a nemesfémnél. Mindezek mellett az elemzők is kimondottan optimisták az arany idei kilátásaival kapcsolatban. Mutatjuk, hogy mire érdemes figyelni, hol vannak a fontos szintek az aranynál.
A "Portfólió-ajánlók" sorozatunk keretében minden hónapban arról kérdezzük a hazai alapkezelőket, hogyan állítanának össze egy közepes kockázatvállalású, középtávra szóló, fiktív modellportfóliót. Az alábbiakban az MBH Alapkezelő írását olvashatják:
Az év egyik nagy sztorija volt a kriptopiac feltámadása, Donald Trump megválasztása ráerősített azokra a folyamatokra, amik például a bitcoin és ethereum spot ETF-ek megjelenésével elindultak. A csúcson 3800 milliárd dollár volt a kriptopiac mérete, az elmúlt hetekben viszont túlvetté váltak az eszközök, ráadásul az amerikai jegybank által előre jelzett kamatpálya sem kedvez a kockázatosabb eszközöknek, így nagy esés indult el a piacon, ami ma begyorsult.
A várakozásoknak megfelelően 25 bázisponttal csökkentette az alapkamatot a jegybank, azonban jövőre már sokkal kisebb mértékű kamatcsökkentésben gondolkodik a Fed, mint három hónappal korábban. Ennek lehetőségére már felhívtuk a figyelmet.
Az MNB változatlanul, 6,5%-on hagyta az alapkamatot, miután az MNB által figyelt szempontok alapján vegyes jelzések érkeztek az előző kamatdöntés óta eltelt időben. Virág Barnabás, az MNB alelnöke 15 órakor tart háttérbeszélgetést a kamatdöntés hátteréről. Az eseményről ebben a cikkben élőben tudósítunk.
Virág Barnabás a mai háttérbeszélgetésen elmondta, hogy a stabil növekedés alapja, ha még az infláció árnyékát is eltörlik. A nemzetközi folyamatok azonban romlottak és a forint gyengülése növeli a jövő évi inflációs kockázatokat. A másik oldalról viszont a folyó fizetési mérleg többlete kedvező és jövőre a növekedési kilátások is javulhatnak. A legfontosabb üzenet, hogy addig maradhatnak ezen a szinten a kamatok, amíg azt a külső és belső folyamatok indokolják.
A Fed Kormányzó Tanácsának tagja szerint az amerikai gazdaság vártnál erősebb növekedése miatt valamivel kevesebb kamatcsökkentésre lehet szükség, de decemberben még elképzelhető a kamatcsökkentés. Az új elnök gazdaságpolitikájáról csak annyit mondott, hogy még korai bármit mondani azzal kapcsolatban, hogy milyen hatása lehet a növekedésre és a költségvetési hiányra.
Az amerikai irányadó rátára vonatkozó határidős ügyletek alapján a piacok egy újabb 25 bázispontos kamatcsökkentést áraztak be a következő hónapra, miután a Federal Reserve ugyanilyen mértékben csökkentette a kamatokat a kétnapos kamatdöntő ülésének végén, csütörtökön.
Pierre Wunsch, az EKB kormányzótanácsának tagja szerint nem indokolt az 50 bázispontos kamatcsökkentés. Az utóbbi napokban több Kormányzótanácstag is hangot adott a véleményének, de egyelőre megosztottság látszik még a 25, vagy 50 bázispontos kamatcsökkentést illetően.
Az amerikai bankok azt fontolgatják, hogy tömegesen csökkentik vállalati betéteik kamatát, hogy megvédjék profitjukat a Federal Reserve kamatcsökkentése után. A bankok 2022 óta a korábbinál magasabb kamatokat kínáltak a megtakarítóknak, de most változtatni kényszerülnek stratégiájukon. A vállalati ügyfelek voltak eddig a legnagyobb haszonélvezői a kamatemeléseknek, de most ők lehetnek az elsők, akiket érint a csökkenési hullám - írta meg a Financial Times.
Már meghallgatható a Portfolio Checklist csütörtöki adása. A mai műsor első részében a korábbiaknál könnyebben vehetünk lakossági osztrák állampapírt Magyarországról. A pontos folyamatról, továbbá a befektetés potenciális előnyeiről és hátrányairól Árgyelán Ágnessel, a Portfolio pénzügyi elemzőjével beszéltünk. Az adás második részében a csütörtök reggel közölt friss inflációs adatról, valamint a várható inflációs- és kamatpályáról kérdeztük ifj. Becsey Zsoltot, az Unicredit Bank vezető közgazdászát.
A szeptember vége óta kibontakozott fejlemények miatt megváltozott környezetben a döntési mozgástér egyértelműen a kamatcsökkentési ciklus szüneteltetése felé tolódott el - jelezte Virág Barnabás MNB-alelnök a Reuters hírügynökségnek adott interjúban. Rövid időn belül ez a második megszólalása a jegybankárnak, amivel a kamatcsökkentési várakozásokat igyekszik hűteni a piacon.
Az UBS vezérigazgatója szerint az infláció elleni küzdelem még tart, és a befektetők túlzottan optimisták lehetnek az amerikai jegybank várható lépéseivel kapcsolatban - tudósított a Cnbc.
Nem változtatott a jegybank a kamatokon, de kinyitotta a kaput a szeptemberi kamatcsökkentés előtt. A közleményben már nem csak az inflációs kockázatokról van szó, hanem arról is, hogy a jegybanknak mindkét mandátumának eleget kell tennie és ezért mindkét irányú változásokra kell már figyelniük.
Már közel 2 éve csökkenésnek indult a világban az infláció, a jegybankok többsége mégis nagyon óvatos. Érdemes végignézni, hogy a világ vezető jegybankjai milyen problémákkal szembesülnek, és hogyan próbálják meg ezeket kezelni. Ennek megértése sokat segíthet a kötvény-, de akár a részvénybefektetéseinkben is.
Idehaza a vártnál magasabb infláció csak a forintot mozgatta meg.
Nem ujjongnak az ötletért.
A munkaerő felvételt is korlátozni fogják.
Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.
Amerika szeirnt jó irányba haladnak a dolgok.
A tervek szerint 5 milliárd dollárt vonhat be a cég.
A januári kép egyelőre nagyon csúnya.
A Gránit Alapkezelő vezetőivel beszélgettünk.
Mit látunk a piacokon?