A "Portfólió-ajánlók" sorozatunk keretében minden hónapban arról kérdezzük a hazai alapkezelőket, hogyan állítanának össze egy közepes kockázatvállalású, középtávra szóló, fiktív modellportfóliót. Az alábbiakban az MBH Alapkezelő írását olvashatják:
Virág Barnabás a mai háttérbeszélgetésen elmondta, hogy a stabil növekedés alapja, ha még az infláció árnyékát is eltörlik. A nemzetközi folyamatok azonban romlottak és a forint gyengülése növeli a jövő évi inflációs kockázatokat. A másik oldalról viszont a folyó fizetési mérleg többlete kedvező és jövőre a növekedési kilátások is javulhatnak. A legfontosabb üzenet, hogy addig maradhatnak ezen a szinten a kamatok, amíg azt a külső és belső folyamatok indokolják.
A Fed Kormányzó Tanácsának tagja szerint az amerikai gazdaság vártnál erősebb növekedése miatt valamivel kevesebb kamatcsökkentésre lehet szükség, de decemberben még elképzelhető a kamatcsökkentés. Az új elnök gazdaságpolitikájáról csak annyit mondott, hogy még korai bármit mondani azzal kapcsolatban, hogy milyen hatása lehet a növekedésre és a költségvetési hiányra.
Az amerikai irányadó rátára vonatkozó határidős ügyletek alapján a piacok egy újabb 25 bázispontos kamatcsökkentést áraztak be a következő hónapra, miután a Federal Reserve ugyanilyen mértékben csökkentette a kamatokat a kétnapos kamatdöntő ülésének végén, csütörtökön.
Pierre Wunsch, az EKB kormányzótanácsának tagja szerint nem indokolt az 50 bázispontos kamatcsökkentés. Az utóbbi napokban több Kormányzótanácstag is hangot adott a véleményének, de egyelőre megosztottság látszik még a 25, vagy 50 bázispontos kamatcsökkentést illetően.
Az amerikai bankok azt fontolgatják, hogy tömegesen csökkentik vállalati betéteik kamatát, hogy megvédjék profitjukat a Federal Reserve kamatcsökkentése után. A bankok 2022 óta a korábbinál magasabb kamatokat kínáltak a megtakarítóknak, de most változtatni kényszerülnek stratégiájukon. A vállalati ügyfelek voltak eddig a legnagyobb haszonélvezői a kamatemeléseknek, de most ők lehetnek az elsők, akiket érint a csökkenési hullám - írta meg a Financial Times.
Már meghallgatható a Portfolio Checklist csütörtöki adása. A mai műsor első részében a korábbiaknál könnyebben vehetünk lakossági osztrák állampapírt Magyarországról. A pontos folyamatról, továbbá a befektetés potenciális előnyeiről és hátrányairól Árgyelán Ágnessel, a Portfolio pénzügyi elemzőjével beszéltünk. Az adás második részében a csütörtök reggel közölt friss inflációs adatról, valamint a várható inflációs- és kamatpályáról kérdeztük ifj. Becsey Zsoltot, az Unicredit Bank vezető közgazdászát.
A szeptember vége óta kibontakozott fejlemények miatt megváltozott környezetben a döntési mozgástér egyértelműen a kamatcsökkentési ciklus szüneteltetése felé tolódott el - jelezte Virág Barnabás MNB-alelnök a Reuters hírügynökségnek adott interjúban. Rövid időn belül ez a második megszólalása a jegybankárnak, amivel a kamatcsökkentési várakozásokat igyekszik hűteni a piacon.
Az UBS vezérigazgatója szerint az infláció elleni küzdelem még tart, és a befektetők túlzottan optimisták lehetnek az amerikai jegybank várható lépéseivel kapcsolatban - tudósított a Cnbc.
Nem változtatott a jegybank a kamatokon, de kinyitotta a kaput a szeptemberi kamatcsökkentés előtt. A közleményben már nem csak az inflációs kockázatokról van szó, hanem arról is, hogy a jegybanknak mindkét mandátumának eleget kell tennie és ezért mindkét irányú változásokra kell már figyelniük.
Már közel 2 éve csökkenésnek indult a világban az infláció, a jegybankok többsége mégis nagyon óvatos. Érdemes végignézni, hogy a világ vezető jegybankjai milyen problémákkal szembesülnek, és hogyan próbálják meg ezeket kezelni. Ennek megértése sokat segíthet a kötvény-, de akár a részvénybefektetéseinkben is.
Egyetlen hónapra csábult csak el a jegybank, így a februári 100 bázispontos kamatcsökkentés után holnap újra 75 bázisponttal vágja az irányadó rátát - véli a Portfolio által megkérdezett elemzők többsége. A lazítási cikkcakk elbizonytalanította a közgazdászokat, hiszen a tábor messze nem egységes: van, aki szerint a jegybank most még kitart a 100-as tempó mellett, mások szerint eljött az ideje, hogy tartósan alacsonyabb fokozatba kapcsoljon a Magyar Nemzeti Bank. Abban viszont teljes az egyetértés, hogy közeleg az intenzív kamatcsökkentési időszak vége.
Értesüléseink szerint az elmúlt napokban befektetői háttérbeszélgetéseken a Magyar Nemzeti Bank vezetői tisztább képet vázoltak fel a várható jegybanki kamatpályáról. A tegnapi jelzések jelentősen hozzájárultak ahhoz, hogy a forint árfolyama leállt a 400-as szint ostromával és erősödésnek indult.
A magyar kormány a jövőre magasabb inflációs szintet vár, mint a jegybank. Két tényező, a kamatpálya és a bérek alakulása, határozza majd meg ezt a várható inflációt – mondta Nagy Márton, gazdaságfejlesztési miniszter az Inforádió Aréna című műsorában. A minimálbér és garantált bérminimum emelése már ismert, és a miniszter szerint egy összességében 10-12 százalékos béremelkedés esetén az infláció az 5-6 százalékos sávba kerülhet. A politikus arról is beszélt, hogy év végéig lezárhatják a ferihegyi reptér akvizícióját. Bejelentette, hogy az ipari áramárat is csökkenthetik.
Csütörtökön jelentette be a kormány, hogy meghosszabbítja a lakosságra, illetve a kkv-kra vonatkozó kamatstopot, előbbit 2024. június 1-jei, utóbbit április 1-jei hatállyal. Ezt pénteken annyiban pontosították, hogy a kkv-k esetében a meghosszabbított kamatstop április 1-től kivezetésre kerül, azaz ezután már a piaci feltételeknek megfelelően változhatnak a meglévő hitelek - derül ki a Gazdaságfejlesztési Minisztérium közleményéből.
A CNN "Fear and Greed" indexe szerint az amerikai befektetőket fél év után először ismét az "extrém félelem" keríti hatalmába - írja a Marketwatch.
Híreink a háborúról percről percre.
Áramkimaradásokról és lezárt repterekről jöttek hírek.
Még mindig takarítják a Credit Suisse miatti romokat.
Orbók Ilona luxusipari szakértővel beszélgettünk.
Alapvetően jó világ jöhet.
Gyorgyevics Benedekkel, a Városliget Zrt. vezérigazgatójával beszélgettünk.