A hazai termelékenységi, hatékonysági mutatók elmaradnak a fejlett uniós országok átlagától, sőt, az uniós átlagtól, valamint sok tekintetben a többi visegrádi országétól is - derül ki az MNB tegnap megjelent Termelékenységi jelentéséből. Ez egyszerre figyelmeztető, hiszen a növekedési kilátásaink szempontjából egyre fontosabb lesz a termelékenység szerepe, de egyben ez a lemaradás növekedési tartalékot is jelent, amennyiben sikerül előrelépést elérni. Összességében a 2020-as években érdemi javulást csak a vállalatok digitalizációs hatékonyságának emelkedésében lehetett tapasztalni.
Az elmúlt évtizedben az Európai Unió gazdasági teljesítménye látványos lemaradásba került az Egyesült Államokhoz képest, amire a nyers GDP-adatok is egyértelműen rávilágítanak. Míg az EU gazdasága mindössze 15%-kal bővült, az amerikai gazdaság több mint 64%-kal növekedett 2013 és 2023 között, ezzel új szintre emelve a transzatlanti különbségeket. Az eltérés okai mélyebben gyökereznek: az USA innovációra, technológiai fejlesztésekre és rugalmas foglalkoztatási politikákra épülő gazdasági modellje erőteljesebb és rugalmasabb, míg Európa gazdasága merevebb, strukturális kihívásokkal küzd. A termelékenységi mutatóknál a lemaradás nem olyan drámai, de ott látszik csak igazán Európa szenvedése.
Fontos megállapodást kötött a közelmúltban a Richter a világ negyedik legnagyobb gyógyszergyártójának számító AbbVie-vel, a Vraylar sikere után újabb készítmények fejlesztésében működik együtt a két vállalat. A Richter eredeti kutatási stábjának 10 évre előre megvan a munkája, az AbbVie pedig, amely piacelsőséget célzott meg a neuropszichiátriában, finanszírozással is beszáll a fejlesztésekbe. Orbán Gábor, a Richter vezérigazgatója a Portfolio-nak beszélt a megállapodás részleteiről, hogy mi lesz a Richter szerepe és mikor várhatók az első gyógyszerek az együttműködésből, ami egyre izgalmasabb kérdés a cég húzóterméke, a cariprazine szabadalmának lejáratához közeledve.
A Richter Gedeon új kutatási és fejlesztési együttműködést jelentett be a tőzsdezárás után az AbbVie-vel. A vállalatok olyan új célpontokkal kapcsolatos kutatást és fejlesztést fognak végezni, amelyek neuropszichiátriai betegségek kezelésére lehetnek alkalmasak.
Világszerte javában zajlanak a migrénnel kapcsolatos gyógyszerkutatások, a HUN-REN–Szegedi Tudományegyetem Idegtudományi Kutatócsoportja pedig most komoly előrelépést érhetett el a terápiában. A vonatkozó közlemény szerint az új gyógyszerek a betegek jelentős részén segíthetnek, de nem minden páciens esetén adnak megoldást a panaszaik enyhítésére.
Már több mint fél éve van velünk az új K+F adókedvezmény és lassan az innovációban érdekelt vállalkozóknak el kell dönteniük, hogy az új vagy a régi adókedvezmény-csomag szerint fizetnek majd adót az év végén. Viszont a szabályozás komplexitása és a különböző kedvezmények összefüggései miatt sokszor nem egyszerű a választás.
Pozitív eredményeket közölt a Pfizer egy előrehaladott tesztelési fázisban járó génterápiájáról, ami vérzékenység kezelésére szolgál – írja a Marketwatch.
Tavaly sem nőtt a GDP-arányos kutatás-fejlesztési ráfordítás Magyarországon. A K+F utoljára 2017-ben volt ennél alacsonyabb a bruttó hazai termékhez képest.
Felemás képet mutat az Európa Bizottság új jelentése az EU versenyképességéről: míg az államszövetség a világ legnagyobb exportőre, addig - különösen a hightech technológiák terén - jelentősen lemaradt az Egyesült Államoktól a kutatás-fejlesztésben és az innovációban. Emellett a tőkepiaci befektetésekben is komoly hátránya van. Magyarország több mutatóban is lefelé lóg ki az uniós rangsorokban, például kirívóan alacsony a bejegyzett szabadalmak száma, valamint a szabályozói környezettel is több problémája van Brüsszelnek. Viszont a magyar gazdaságban magas az EU-n kívüli árukereskedelem GDP-hez viszonyított aránya, valamint sok a jól képzett szakember. A jövő viszont kihívásokkal teli lesz az egész unió számára.
Jakab Rolandot nevezte ki a HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat vezérigazgatójává január 1-jei hatállyal Gulyás Balázs, a HUN-REN elnöke - közölte a szervezet. Jakab Rolandnak új pozíciója mellett megmarad a HUN-REN Irányító Testületében 2023. július 15. óta betöltött tagsága is.
A kutatás-fejlesztési beruházásokra adható maximális támogatás értéke 15 millió euróról 25 millió euróra növekszik, emellett a jelenlegi 25 helyett akár már 50 százalékos maximális támogatási intenzitást ítélhetnek oda a vállalatoknak - írta a külgazdasági és külügyminiszter vasárnap a Facebook-oldalán.
Új 5G alapú helymeghatározási szolgáltatást fejlesztett az Ericsson Magyarország Kft., a fejlesztés a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs (NKFI) Alapból több mint 497 millió forintos támogatáshoz jutott - közölte a vállalat az MTI-vel.
A kutatás-fejlesztésre fordított összeg nemzetgazdasági szinten közel 887 milliárd forint volt tavaly, amely a bruttó hazai termék (GDP) 1,33%-át tette ki. Ez 0,3%-pontos visszaesés egyetlen év alatt.
Erősen lemaradt a magyarországi tudományfinanszírozás és teljesítmény régiós összehasonlításban az Akadémiai Dolgozók Fórumának elemzése szerint. Az állami K+F ráfordítások Magyarországon alig nőttek az elmúlt évtizedekben, miközben a ráfordítás ezekre a célókra az EU-átlag több mint négyszerese a hazainak.
Bár még mindig nem talált teljeskörű megoldást az Európai Unió, hogyan vegye fel a harcot az Egyesült Államok inflációcsökkentő törvénye által biztosított befektetési programmal, de Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnökének beszédéből kiderült, talált egy olyan területet, ahol felveheti a versenyt az amerikaiakkal. A kritikus nyersanyagok ellátásán túl, a k+f programok fejlesztése lehet a titkos európai adu. Van olyan terv, amelynek a magyar kormány is örülhet.
2022 tavasza izgalmasnak ígérkezik: összességében több mint 350 milliárd forint vállalati támogatást számolt össze a Via Credit az év első félévében. Idén a GINOP Plusz program fog dominálni, beindul a DIMOP Plusz program, ami az informatika területén kínál támogatásokat, illetve sokan várják az NKFIH hiánypótló KKV START Innováció kiírását.
Mi kell az árak csökkentéséhez?
Így gondolkodhat Donald Trump?
Folyamatosan frissülő hírfolyamunk.
A BRICS-tagság felé fordul az ország az EU-csatlakozás elhúzódása miatt.
A magyar bankoknak lépniük kell!
Attól függ, mit nézünk.
Rossz hírek jöttek az iparból.