Az Európai Parlament Állampolgári Jogi, Bel- és Igazságügyi Bizottsága (LIBE) elhalasztotta a magyar EU-elnökség bel- és igazságügyi prioritásainak bemutatását. A kormány ugyanis nem volt partner abban, hogy a testület az Európai Néppárt indítványára a napirendi pontot egy, a magyarországi jogállamiságról szóló vitához kötötte. Bóka János EU-ügyi miniszter felháborítónak tartja a lépést, tiltakozó levelet küldött a szakbizottság elnökének is.
Johannes Hahn, az Európai Bizottság költségvetési biztosa szerint az idő rövidsége miatt kevés az esély arra, hogy még az idén megegyezés szülessen a 21 magyarországi egyetem uniós finanszírozásának feloldásáról. A biztos ugyanakkor jelezte, hogy ha megállapodás születik, a szükséges források rendelkezésre állnak.
Magyarország kedden az Európai Bíróság elé áll a 2021-ben elfogadott, itthon és külföldön is sokat támadott gyermekvédelmi törvény miatt, amelyet LMBTQ+-ellenes szabályozásként bírált az Európai Bizottság és több tagállam is. A Brüsszel és a 16 EU-tagországgal szembeni perben a jogállamiság és az uniós alapértékek kérdését került középpontba, így jelentős politikai és jogi következményekkel járhat. Magyarország rengeteg uniós forrásának blokkolása is kockára kerül.
A magyar bírósági dolgozók fizetésemelését a kormány egy átfogó igazságügyi reform elfogadásához kötné, amely alapvető változásokat hozna az igazságszolgáltatási rendszerben. A bírák függetlenségét is érintő tervezetről szerdán tárgyalnak, miközben a részletek még az érintettek számára sem világosak.
Az Európai Bizottság már 393 millió euró (160 milliárd forint) bírság behajtására készül Magyarországgal szemben az Európai Unió Bíróságának, a magyar menekültügyi rendszer hiányosságai miatt korábban hozott ítéletének végre nem hajtása miatt. A Portfolio kérdésére adott válaszokból kiderült, hogy a Bizottság készen áll a további lépésekre, amennyiben Magyarország nem fizeti meg időben a bírságokat.
A jövő heti tanácsülés napirendjére került a Magyarország ellen folyó, 7. cikk szerinti eljárás helyzetértékelése - írja a Szabad Európa. A lépést Németország kezdeményezte.
Piotr Serafin, az Európai Unió költségvetéséért és csalásellenes ügyekért felelős lengyel biztosjelöltje a hosszú távú költségvetés növelését szorgalmazza, amely szerinte az EU GDP-jének jelenlegi 1%-ánál nagyobbnak kellene lennie. Serafin az uniós szintű új adók kidolgozását sürgette, és 2025 elejéig vár előrelépést ezen a téren.
Az Európai Bizottság határozott lépésre szánta el magát Magyarországgal szemben: 93 millió eurós fizetési felszólítást küldött, 15 napos teljesítési határidővel. A brüsszeli testület szándéka szerint levonná ezt az összeget, azonban kérdéses, hogy van-e egyáltalán miből - írta meg a hvg.
Az Európai Bizottság ma elfogadta éves bővítési csomagját, amelyben részletesen értékeli az EU-csatlakozás felé vezető úton tett előrehaladást Albánia, Bosznia-Hercegovina, Koszovó, Montenegró, Észak-Macedónia, Szerbia, Grúzia, Moldovai Köztársaság, Ukrajna és Törökország esetében. Az Európai Unió bővítése hamarabb megtörténhet, mint bárki várta.
A georgiai parlamenti választások során a megfigyelők által kiemelt szabálytalanságok azonnali és átlátható kivizsgálását sürgette vasárnap esti közös közleményében az Európai Unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselője és az Európai Bizottság.
Szerbia az egyike azon országoknak, amelyek a legközelebb állnak ahhoz, hogy az Európai Unió teljes jogú tagjaivá váljanak - húzta alá Ursula von der Leyen pénteken Belgrádban.
Brüsszel jóváhagyta a Szlovákiának szánt uniós pénzek kifizetését, amelyet a jogállamisággal kapcsolatos aggályok miatt feltartóztattak, miután Pozsony tisztázta, hogy a blokk pénzével elkövetett csalások továbbra is büntethetőek lesznek – írja a Financial Times.
Sokan hosszú évek óta esélyesnek tartották Daron Acemoglut a közgazdasági Nobel-díjra. Idén James Robinson és Simon Johnson mellett ő kapta meg az elismerést. Mi volt Acemoglu és Robinson áttörése? Miért olyan fontos a Why Nations Fail című művük? Mi volt az áttörés, amit a közgazdászok elértek?
Az OECD lemondta a Magyarországra tervezett, korrupcióellenes missziót, miután a magyar kormány nem tett eleget a szervezet korábbi ajánlásainak. A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet szerint ez az első alkalom, hogy egy ilyen magas szintű látogatást töröltek. A magyar kormány egyelőre nem reagált az ügyre – számolt be a Reuters.
Az Európai Bizottság bejelentette, hogy pert indít Magyarország ellen az Európai Bíróságon a szuverenitásvédelmi törvény miatt – számolt be a hvg.hu a Bizottság honlapján közzétett információk alapján.
Laura Kövesi, az Európai Ügyészség vezetője felszólította a törvényhozást, hogy változtasson azon a törvényen Görögországban, amely mentelmi jogot biztosít a minisztereknek. Kövesi szerint ez ellentétes az uniós joggal, és megakadályozta egy halálos vonatbaleset kivizsgálását, amely 2023-ban 57 ember életét követelte Görögországban. Általánosságban is problémásnak látja az unióban a minisztereket és magasrangú politikusokat védő törvényeket.
Cikkünk folyamatosan frissül.
A meghódított terület 40%-át már visszaszerezték az oroszok.
A külügyminiszter szerint minden opciót meg kell vizsgálni.
Ezután nehéz lesz végrehajtani az ICC parancsát.
Erős vélemény jött a volt ukrán főparancsnoktól.
A gyermekbetegségeket kinőve is volt mit variálni a legendás szérián.
Megérkeztek a 2025-ös extraprofitadó részletei.
Megérkezett a Préda, a Portfolio kiberbűnügyi podcastjének második epizódja.
Az eszkaláció lépéskényszerbe hozta a honvédelmi minisztériumot.