A legfrissebb ingatlanpiaci és főként irodapiaci trendekről volt szó a JLL csütörtöki beszélgetésén. Egyre inkább bebizonyosodni látszik, hogy a home office nem tudta maga alá teríteni az irodapiacot, sőt, a gazdasági változások egyes vállalatok esetében még újabb ösztönzőt adtak a magyar irodapiaci területfoglalásokhoz. Közben az eneriaárak kérdése új igényeket indított el, beleilleszkedve az ESG és a fenntarthatósági megfelelések világába. Mutatjuk a legfontosabb számokat és a legfrissebb tapasztalatokat a hazai irodapiacról!
Jóllehet a pandémia itthon és regionálisan egyaránt megingatta az irodapiaci fundamentumokat, összességében mégis pozitív a szaldó. Az elmúlt két év ugyanakkor az iroda létének megkérdőjelezéséről, az irodaátalakítás létjogosultságáról is szólt. A home office ugyanakkor nem feltétlenül elégíti ki a társas szükségleteinket, ezért kiegyensúlyozottabb otthoni/irodai munkavégzési arányra törekszünk, ha van rá módunk, amihez célirányos fejlesztések, valamint az üzleti szféra, a helyi közösségek és a városfejlesztés együttműködésére van szükség – hangzott el a JLL sajtóreggelijén, amelyen a magyar és a régiós irodapiac meghatározó trendjei is terítékre kerültek. Utóbbi kapcsán azt is kiemelték, a jelenlegi alapanyag- és energiaárak mellett meglehetősen bizonytalan, hogy mennyi iroda is fog épülni a következő években.
Eseménydúsan indult 2022 a hazai ingatlanpiacon, fontos pozícióváltások történtek. Új kollégákkal bővítette csapatát a Cushman & Wakefiled. Koczeth Tamás, Technical Property Manager, míg Váczi Anna, Junior Management Accountant pozícióban csatlakozott a céghez. A CBRE a retail csapatát bővítette, melynek során Sréter Éva csatlakozott a céghez. A JLL új üzletágat indított, melynek élére Pál Tamást nevezték ki. A GTC-nél pedig Yovav Carmi, az igazgatótanács elnöke lemondott pozíciójáról. Emellett a Horizon Development, Mazsaroff Kata távozása után, Bihari Mátét nevezte ki a cég bérbeadási és értékesítési igazgatójának.
Az ingatlanszakma és az építőipar felelőssége a klímaváltozásban és a globális károsanyag-kibocsátásban tagadhatatlan, hiába mutagunk sokszor inkább mégis a légi közlekedésre vagy akár a húsfogyasztásra. Épületeink ugyanis a globális kibocsátás 40%-áért felelnek, amiben olyan tényezők játszanak szerepet, mint a beton gyártása, alapanyagok szállítása vagy később az üzemeltetés során fellépő szennyezés. Az alapanyaggyártás és szállítás során fellépő klíma-terhelést egyesek az épületek újrahasznosításával orvosolnák, miközben alternatív alapanyagok felé is lehet fordulni: ilyen például a fa is, amiből ma már nem csak kerti házikót vagy lombházakat lehet építeni, hanem 20 emeletes kulturális központokat vagy akár egyetemeket is.
Egy működő apartmanhotel, az Escala Hotel & Suits értékesítésében segítette az eladót a JLL Magyarország. A Corvin-negyedben lévő 50 apartmanos szálló tranzakciójára augusztusban került sor - derül ki a tanácsadó LinkedIn posztjából.
A Corvin-negyedbe költözik az IBM. A technológiai vállalat 2023-tól több lépésben helyezi át magyarországi főhadiszállást a Futureal fejlesztésében megvalósuló Corvin Innovation Campus irodakomplexumba.
Tavasszal nemcsak egy újabb vezető pozícióval, de egy újabb szolgáltatási körrel, a Workplace Solutions üzletággal is bővít a JLL, melynek élére Agócs Balázs Mártont nevezték ki. A JLL mellett a WING-nél is fontos változások történtek, 2021 februárjától üzletfejlesztési és tranzakciós menedzser pozícióban Gratzl Gábor erősíti a csapatot. Emellett a Biggeorge Property is fontos személyi változásokat jelentett be.
A Rivian már nagy erőkkel keresi európai gyárának helyszínét, a Bloomberg iparági forrása szerint a beruházás az Egyesült Királyságban, Németországban vagy Magyarországon valósulhat meg. A Tesla riválisaként számon tartott vállalat mögött olyan tőkeerős befektetők állnak, mint az Amazon és a Ford.
Nehezen lehetne elképzelni egy olyan világot, ahol egyáltalán nem lesz szükség az irodákra, így talán valószínűbb, hogy más formában, minőségben, vagy akár lokációban lesz ezekre szükség. A közös munkára és ötletelésre szolgáló helyek várhatóan nagyobb hangsúlyt kapnak, éppen azért, mert várhatóan nem marad fent ilyen nagy arányban a home office, mint amit most látunk. Az irodai és otthoni munkavégzés egyensúlyát foglalták össze a Futureal-csoport megbízásából a CBRE, a Colliers International, a Cushman & Wakefield és a JLL szakértői.
A JLL Tuza Ritát nevezte ki a Tőkepiaci részleg vezetőjének Benjamin Perez-Ellischewitz távozását követően. Emellett Zeller Gábor, aki 2015-ben csatlakozott a JLL-hez, igazgatói szintre lép a Tőkepiaci részlegen belül.
A járvány kitörésekor még nagyon bizonytalan volt, hogy milyen ütemben folytatódnak tovább az építkezések, vagy éppen, hogy teljesen befagynak-e az ingatlanpiaci tranzakciók. Ma már sok pozitív példa van befejezett szerződésekre, újonnan elindított projektekre és hamarosan elkészülő irodaházakra egyaránt. Év végéig átütemezés nélkül mintegy 106 ezer négyzetméternyi iroda készülhet el, míg 2022 végére ez a szám 590 ezer négyzetméter is lehet. A több mint félmillió négyzetméter összesen 38 új irodaprojektet jelent egész Budapesten. A JLL térképén mutatjuk, hol találkozhatsz új irodával a következő pár évben.
Nem vitatható, hogy bármilyen irodaházról is legyen szó, az elsődleges tényező egy bérlő számára, hogy milyen környéken, és milyen közlekedési lehetőségek közelében helyezkedik el, vagyis egyszóval a legfontosabb a lokáció kérdése. Ezen túl azonban az ingatlan-, és irodapiaci fellendülésnek köszönhetően a bérlő cégek sokkal szofisztikáltabbak lettek egy irodaház kiválasztása során, így olyan szempontok is előtérbe kerülnek manapság, mint a rugalmasság - vagyis, hogy mennyi bővülést, átalakulást enged egy irodaterület - vagy például az irodaházban elérhető szolgáltatások, amelyek az ott dolgozók elégedettségét igyekeznek lekövetni. Irodapiaci sorozatunk első részeként a Könyves Kálmán körút fejlesztéseit, valamint a környék jellemzőit járjuk körbe. Vajon Dél-Pest lesz az új Váci úti irodafolyosó?
Az irodapiacot továbbra is erőteljes aktivitás jellemzi, az idei év első 9 hónapjában 136 milliárd forint értékben indultak el kivitelezések – derül ki az EBI Építésaktivitási Jelentésből. Ez ugyan alacsonyabb érték a rekordévnek számító 2018 azonos időszakához képest, azonban a 2017-es értéknél magasabb összeget jelentett. A legfrissebb piaci számokon túl arra voltunk kíváncsiak, hogy mit érdemes kezdeni a régebbi irodaépületekkel, és hol érdemes ma Budapesten irodaház felújításába fogni.
Új irodára talált a Brown-Forman, a bérlő az év végén költözik a Flórián Udvarba. A tranzakció létrejöttében a JLL segítette a bérlőt.
Újabb üzletet nyit a Lindt Budapesten a JLL bérlőképviseletével. A nemzetközi ingatlantanácsadó ezúttal egy belvárosi lokáció bérleti szerződésének megkötésében segítette a Lindt&Sprüngli csokoládégyártót. A márka második üzletét a Fashion Streeten nyitja meg hamarosan.
Sikeres bérleti tranzakciót kötöttek a III. kerületi Buda Square Irodaházban, a Primal Játékstúdió Zrt. mintegy 1000 négyzetméteren folytatja tevékenységét - írja a JLL.
Három év alatt háromszor csökkentették a bíborosok fizetését.
A háború eszkalációjáról szóló tudósításunk folyamatosan frissül.
Megvan a megállapodás.
Vegyes mozgások a világ tőzsdéin.
El kell adniuk a Chrome-ot?
Mi lesz a nyugdíjakkal?
Hogy látja a cég jövőjét az elnök-vezérigazgató?
Bindulhat a trükközés?