Rengetegen várják Trump visszatérését Brüsszelben, de ellenkező okból, mint a magyar kormány

Rengetegen várják Trump visszatérését Brüsszelben, de ellenkező okból, mint a magyar kormány

Brüsszeli háttérbeszélgetéseink sora alapján vegyes kép rajzolódott ki arról, hogy mit is várnak az uniós döntéshozók Donald Trump esetleges újraválasztásától. Az Európai Bizottság már külön stábot állított fel, amely a két elnökjelölt győzelmének uniós hatásait méri fel. Az első jelentések és feljegyzések alapján rövid távon biztosan Kamala Harris hatalomátvétele jelentene kisebb kockázatot az EU-nak, de egyre többen játszanak el a gondolattal, hogy valójában éppen Donald Trump visszatérése az igazi európai érdek. Az amerikai-uniós kapcsolatok megszakadása egy erősebb, szorosabb EU-n belüli együttműködést hozhat magával, ami nagyhatalommá teheti az Európai Uniót a globális színtéren. Ez pont ellentétes hatás lehet, mint amit a magyar kormány remél.

Hatmilliárd eurós uniós tervről rántották le a leplet

Hatmilliárd eurós uniós tervről rántották le a leplet

A Nyugat-Balkán és az Európai Unió közötti kapcsolat erősödése kulcsfontosságú. A találkozón bejelentett új akcióterv és a Növekedési Terv 6 milliárd eurós befektetése tovább segíti a régió gazdasági integrációját és közelebb hozza a nyugat-balkáni országokat az EU egységes piacához. Von der Leyen kiemelte, hogy az EU bővítése jelenleg az egyik legfontosabb stratégiai prioritás, és elkötelezett abban, hogy a régió országai az Unió teljes jogú tagjaivá váljanak – mondta el hétfőn Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke a csúcstalálkozó, amely a Nyugat-Balkán és az Európai Unió közötti szorosabb együttműködést célozza. Kiemelte a kezdeményezés fontosságát, amely az elmúlt évtizedben a régió és az EU közötti szilárd kapcsolat szószólója volt.

Orbán Viktor holnap a német fővárosba utazik

Orbán Viktor holnap a német fővárosba utazik

Hamarosan Berlinbe látogat Orbán Viktor magyar miniszterelnök, hogy részt vegyen a Berlini Folyamat nevű csúcstalálkozón – közölte Havasi Bertalan, a kormányfő sajtófőnöke az MTI-vel.

Brüsszel körmére ég az EU lappangó válsága, lépéseket sürgetnek

Brüsszel körmére ég az EU lappangó válsága, lépéseket sürgetnek

Az EU 2004-es bővítésének 20. évfordulóján és a következő tagfelvételi hullám előtt folyamatos vita folyik a kohéziós politika jövőjéről. A 10 tagállam – köztük Magyarország – csatlakozásának kétévtizedes története azt mutatja, hogy a felvett országok jelentős gazdasági és politikai fejlődésen ment át, de rávilágít a reformok folytatásának és a tagjelölt országok támogatásának szükségességére is. A 22. Régiók hetén a fejlesztéspolitika jövőjéről felszólalók hangsúlyozták a decentralizáció, a demokratikus kormányzás, valamint a helyi és regionális hatóságok szerepének fontosságát a bővítési folyamatban. A vita kitért az Ukrajnában zajló konfliktusra és az ország eltökéltségére is, hogy a kihívások ellenére a lehető leghamarabb EU-tag lehessen.

Hivatalos: új korszak kezdődik a Magyarországon is jelen lévő német autóipari multinál

Hivatalos: új korszak kezdődik a Magyarországon is jelen lévő német autóipari multinál

A Schaeffler autóipari beszállító sikeresen lezárta a Vitesco Technologies hajtásspecialista vállalat felvásárlását. Az egyesülés eredményeként létrejövő vállalat négy fő üzleti területre fókuszál, és jelentős szinergiákat vár az együttműködésből. A fúzió azonban munkahelyek megszűnésével is jár majd - közölte az Electrive.

Fontos árampiaci döntések születtek Budapesten, amelyek egész Európára hatással lesznek

Fontos árampiaci döntések születtek Budapesten, amelyek egész Európára hatással lesznek

Az európai uniós villamosenergiapiac-integrációs projektek aktuális kérdései, valamint a jövőbiztos árampiaci modellről szóló tanulmány ütemterve is napirendre került az Európai Energiaszabályozók Tanácsa (CEER) Közgyűlésének, valamint az Energiaszabályozók Európai Uniós Együttműködési Ügynöksége (ACER) Szabályozók Tanácsának kétnapos, szeptember 17-18-i budapesti ülésén – emelte ki a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) szerdai közleménye. Az ACER igazgatója és a MEKH elnöke is nyitóelőadást tart a Portfolio október 10-i Energy Investment Forum konferenciáján, részletek és jelentkezés itt.

Teljesen átalakul két népszerű üzenetküldő alkalmazás

Teljesen átalakul két népszerű üzenetküldő alkalmazás

A Meta bejelentése szerint a jövőben a vállalat tulajdonában lévő két népszerű üzenetküldő alkalmazás, a WhatsApp és a Facebook Messenger is képes lesz más alkalmazásokból küldött üzenetek fogadására. Az újításra azért kerül sor, mert az Európai Unió által idén elfogadott, digitális piacokról szóló jogszabálya (DMA) nagyobb platformok közötti átjárhatóságra kötelezi a vállalatokat. Az újdonság kizárólag az Európai Unióban lesz majd elérhető - tudósított a The Verge.

Óriási kihívásokkal szembesít a mesterséges intelligencia

Óriási kihívásokkal szembesít a mesterséges intelligencia

Az Egyesült Államok elektromos hálózata jelentős kihívásokkal néz szembe a mesterséges intelligencia és az adatközpontok növekvő energiaigénye miatt. A Mizuho Securities jelentése szerint az adatközpontok energiafogyasztása 2030-ra elérheti a 400 terawattórát, ami meghaladja az Egyesült Királyság 2022-es teljes villamosenergia-termelését, írta meg a Cnbc.

Az EU egy 4 000 000 milliárd forintos szuperfegyvert vetne be

Az EU egy 4 000 000 milliárd forintos szuperfegyvert vetne be

Az Európai Bizottság egyik fő célja, hogy minél hamarabb átverje a lassan 70 éve napirenden lévő, de még mindig nem működő tőkepiaci uniót. Brüsszelben a lépéstől 10 ezer milliárd eurónyi magántőke beáramlását várják a tőkepiacokba, amely a gazdasági fejlődéshez szükséges finanszírozás brutális növekedését jelentené. A tőkepiaci unió lehet a kulcs az EU versenyképességének javításához, és a magyar elnökség alatt készülhet el a végleges reformterv.

Felállt a gigabank Svájcban

Fontos mérföldkőhöz ért a svájci pénzügyi szektor, a UBS befejezte hazai egységének integrációját a Credit Suisse svájci részlegével. A hétfői bejelentés szerint Andre Helfenstein, a Credit Suisse svájci vezérigazgatója távozik a bankból az egyesülést követően.

Csökkenő nyugati, erősödő keleti befolyás Magyarországon is?

Csökkenő nyugati, erősödő keleti befolyás Magyarországon is?

Napjainkban ünnepeljük Magyarország és másik kilenc tagország Európa Unióhoz való csatlakozásának 20. évfordulóját, amely egyben lehetőséget kínál arra is, hogy megvizsgáljuk, hogyan változott a csatlakozó országok gazdasági szerepe az Európai Unióban. Gazdasági szempontból az egyik legfontosabb kérdés a külkereskedelmi kapcsolatok alakulása és a különböző ellátási láncok változása. Vajon a kevésbé fejlett, 2004-ben csatlakozó országoknak sikerült elmozdulni az európai ellátási láncok perifériájáról, erősebben integrálódva ezáltal az Európai Unióba? Ebben a cikkben ezt a kérdéskört járom körül.

Évszázados álmát teljesítheti be Oroszország, de vannak még buktatók

Évszázados álmát teljesítheti be Oroszország, de vannak még buktatók

Oroszország kifejezetten fontos résztvevője az Övezet és Út kezdeményezésnek (BRI), mivel a Transzszibériai vasútvonal az egyik fő közlekedési útvonal volt korábban Európa és Kína között. Az ukrajnai háború óta ez a folyosó bezárult, mégis tavaly, a BRI tízéves fennállására megtartott fórumon Vlagyimir Putyin orosz elnök végig szinte egyenrangú partnerként mutatkozott a kínai elnök, Hszi Csin-ping társaságában. Ez a kép inkább az orosz igényeknek felel meg, akik nem alárendeltként gondolnak magukra, hanem olyan partnerként, akiknek Peking tervei megfelelnek, hiszen átfedésben van a sajátjukkal, a Nagyobb Eurázsiai Partnerséggel (Greater Eurasian Partnership – GEP).

Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Mérgező víz folyik a csapból? Itt a térkép, több százezer magyart érinthet
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.