Integritás Hatóság elnöke: 10 hónapig vizsgáltuk a lombkoronasétányt

Integritás Hatóság elnöke: 10 hónapig vizsgáltuk a lombkoronasétányt

A hazai közbeszerzési rendszer hiányosságai lehetővé teszik a korrupciós kockázatok nagy fokú jelenlétét. Fontos lenne, hogy a közpénzt mindenki úgy költse, mint a sajátját – mondta Biró Ferenc Pál, az Integritás Hatóság elnöke a Portfolio, EU Források 2024 konferenciáján. Arról is beszélt, hogy a lombkoronasétány ügyét 10 hónapon át vizsgálta a hatóság.

Teljes visszavonulást vár az oroszoktól a lengyel elnök

Teljes visszavonulást vár az oroszoktól a lengyel elnök

A világ vezetőinek nem szabad az ukránok feje fölött tárgyalni a békéről, Oroszországtól csak a csapatok teljes kivonását követelhetik Ukrajna területéről - jelentette ki Andrzej Duda lengyel elnök szerdán az ukrán hivatali partnere látogatását záró, a varsói Királyi Várban mondott beszédében.

Saját magát sározza be a Kreml? Váratlan törvényjavaslat okozhat zavarokat 

Saját magát sározza be a Kreml? Váratlan törvényjavaslat okozhat zavarokat 

Az orosz kormány egy új törvénymódosítás jegyében „büntetendően szélsőséges” anyagnak minősítené az ország hivatalos területi integritását megkérdőjelező térképeket. Nehezíti a törvény végrehajtását, hogy a szeptemberben egyoldalúan annektált ukrán régiókról azonban továbbra sincs hivatalos állásfoglalás, többek között a Kreml hivatalos honlapja is "törvénysértést" követ el. – írta meg a Reuters.

Kiderült: kemény vállalásokat tett a kormány az EU-s pénzekért, a vagyonnyilatkozati rendszert is jócskán szigorítja

Kiderült: kemény vállalásokat tett a kormány az EU-s pénzekért, a vagyonnyilatkozati rendszert is jócskán szigorítja

Nagyon erőteljes személyi függetlenségi garanciákat és széleskörű jogkört vállalt be a kormány az új Integritás Hatóság november 19-ig történő felállítása kapcsán, amely kulcsfontosságú szerv lesz az uniós pénzek kiszabadításához és majdani itthoni felhasználásához – derült ki egy friss brüsszeli dokumentumból. Az anyag számos olyan részletet feltár, amelyeket itthon még nem jelentett be a kormány, de közben már írásban vállalta az Európai Bizottság felé a végrehajtásukat a jogállamisági eljárás lezárása érdekében. Kiderült például, hogy az utolsó pillanatban felajánlotta a kormány: november 1-ig jócskán kibővíti a vagyonnyilatkozati rendszer személyi és tárgyi hatályát, és a leadott anyagok érdemi vizsgálatát szintén az Integritás Hatóság végzi majd, illetve ha az általa elérhető adatbázisok alapján gyanúja keletkezik, akkor vagyonosodási vizsgálatot is indíthat. Mostantól a politikai felsővezetőknek és az országgyűlési képviselőknek, sőt a velük közös háztartásban élő hozzátartozóknak is vagyonnyilatkozatot kell leadniuk, és már nemcsak a jövedelmi, hanem a tényleges vagyoni helyzetet is kötelezően be kell mutatniuk, amelyet egy digitális adatbázisban bárki böngészhet is majd ingyenesen.

Így látja az ÁSZ a magyar közintézmények korrupciós folyamatait

Közel 1000 közintézménynél kismértékben csökkentek a korrupciós kockázatok, a kontrollok szintje viszont ezzel egyidejűleg emelkedett, vagyis a kockázatok és a kontrollok közötti olló szűkült 2013-hoz képest - többek között ez derült ki az Állami Számvevőszék tavaly év végén közzétett Integritás-felméréséből, amely a közszféra korrupciós veszélyeztetettségét, kockázatait méri, sorozatban már negyedik éve. Az ÁSZ a 2011 óta évente végzett felméréssel egy egyedülálló "magyar modellt" alakított ki az egyes intézmények szervezeti integritásának erősítésére kifejlesztett holland módszer adaptálásával, továbbfejlesztésével, és az egész magyar közszférára való kiterjesztésével.

Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Nemzetgyűlési választások: hatalmas győzelmet aratott Le Pen pártja, Macron súlyos vereséget szenvedett
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel megújult, mobilbaráthírleveleinkre és járjon mindenki előtt.