Zsiday: Egy stadion hány angoltanár?

A globális gazdaságban az informatikai ismeretek és az angoltudás kábé ugyanaz, mint 100 éve az írás-olvasás tudás: ezek nélkül el lehet lenni, de rendes állást kapni nehéz - írja friss bejegyzésében Zsiday Viktor. A befektetési szakértő egy egyszerű példán számolta ki az oktatási költségek nagyságrendjét.

A sikeres felzárkózás záloga: fektess az emberbe!

A megfelelő mennyiségben és minőségben rendelkezésre álló humán tőke a gazdasági felzárkózás egyik legfontosabb alapja. A humán tőke minőségének javulása az innovációs képesség és a munkatermelékenység növekedésén keresztül hosszú távon képes növelni a versenyképességet és a reálgazdaság növekedési potenciálját, miközben a rendelkezésre álló munkaerő mennyisége pedig motorja vagy korlátja is lehet a fejlődésnek. A demográfiai helyzet javítása, az egészséges életévek növelése, valamint a (jövőbeni) munkaerőpiaci igényeknek megfelelő oktatási rendszer kialakítása olyan stratégiai célok, amelyekhez Magyarországon is átfogó lépések szükségesek az érintett területeken.

Lesújtó számok érkeztek a világ szegényeiről

Lesújtó számok érkeztek a világ szegényeiről

Jelentősen nőtt a globális vagyon 1995 és 2014 között, a közepes jövedelmű országok felzárkózása szemmel látható, ami leginkább az ázsiai országok gyors növekedésének köszönhető. A világszerte tapasztalható vagyonnövekedés ellenére a gazdagabb és szegényebb országok közötti vagyonkülönbségek továbbra is fennállnak, az alacsony jövedelemkategróiába eső országoknál például a népességnövekedés gyors üteme szab gátat az egy főre jutó vagyon növekedésének. A Világbank friss tanulmánya azt járja körül, miképpen tudnának a szegényebb országok felzárkózni a vagyonfelhalmozásban, mely tőkeforrás a hangsúlyosabb az egyes jövedelemkategóriáknál és mi az oka annak, hogy a nők humán tőkéből való hozzájárulása az összvagyonhoz kisebb, mint a férfiaké.

Ha nem csinálunk valamit gyorsan a magyar oktatással, állva hagy minket a világ

  • A World Economic Forum elemzése szerint 130 országból Norvégia, Finnország és Svájc rendelkezik a legfejlettebb humántőkével.
  • Magyarország a 39. helyen végzett, vegyes részeredményekkel.
  • Míg egyes területeken jól teljesítünk, addig az oktatási rendszer színvonala meglehetősen alacsony, nem fordítunk elegendő figyelmet arra, hogy a most felnövő generációk a jövőbeli boldoguláshoz szükséges, hasznos tudást szerezzenek, ami ebben a gyorsan változó világban az ország tartós leszakadásához vezethet.

100 milliárdnyi EU-pénz ment egészségügyi gigaberuházásokra

Összesen 122 milliárd forintnyi EU-támogatást költöttünk el a 2007-2013-as ciklus terhére az első tíz legnagyobb beruházására a Társadalmi Infrastruktúra Operatív Program (TIOP) keretében - derül ki a Portfolio újabb átfogó vizsgálatából. A lista érdekessége, hogy a 10 beruházásból háromnak az Állami Egészségügyi Ellátó Központ a Kedvezményezettje, illetve további három egyetem is felkerült a listára. A mostanában a viták kereszttüzében álló KLIK csak az ötödik helyre fért fel a a rangsorban. Lényeges az is, hogy a top10 beruházás egyik Kedvezményezettje sincs rajta a bürokráciacsökkentési "halállistán".

Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Megvan a nagy bérmegállapodás! Itt van, mennyivel nő a minimálbér és a garantált bérminimum
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.